• 3 خرداد 1397
  • 2355

خدمات و فرآیند های حوزه سلامت نیازمند اصلاح و بازنگری

رئیس دانشگاه در جلسه هم اندیشی با حضور مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: خدمات و فرآیند های حوزه سلامت در راستای دسترسی هرچه بهتر دریافت کنندگان خدمت نیازمند اصلاح و بازنگری است.

 خدمات و فرآیند های حوزه سلامت نیازمند اصلاح و بازنگری

رئیس دانشگاه در جلسه هم اندیشی با حضور مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: خدمات و فرآیند های حوزه سلامت در راستای دسترسی هرچه بهتر دریافت کنندگان خدمت نیازمند اصلاح و بازنگری است.

وبدا سبزوار /  جلسه هم اندیشی مسئولین ومدیران دانشگاه با حضور دکتر رمزی مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی خرداد ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار شد.

در این جلسه دکتر علیرضا مسلم رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دولت دوازدهم سلامت از اولویت های پایین دولت های قبلی به یکی از سه اولویت اول دولت تبدیل شده است اظهار داشت: در قبل از سال ۹۲ سهم سلامت از تولید ناخالص ملی حدود هفت بود ولی در سال جاری این شاخص به 9 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه سهم سلامت حدود 30 رصد رشد داشته است افزود: هدف اولیه دولت از اجرای طرح تحول نظام سلامت کاهش پرداختی از جیب مردم بود که این شاخص با توجه به آمار ها و گزارشات ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به محدودیتهای بودجه ای و بیمه سلامت اضافه کرد: مشکلات موجود در حوزه سلامت کشور نشان دهنده نگرش و فرآیند های ما در این حوزه است که نیازمند به اصلاح و بازنگری داردو اگر هم سهم سلامت از تولید ناخالص ملی افزایش یابد باز هم همین مشکلات وجود خواهد داشت.

وی گفت: با رایزنیهایی که در سطح وزات  انجام شد از بودجه بیمه سلامت 12 هزار میلیارد محقق شد که در سال جاری به بیمارستان های دولتی 8 هزار میلیارد پرداخت خواهد شدو در جلسه که در روزهای پایانی سال گذشته با حضور مقام محترم وزارت و مدیران بیمه سلامت برگزار شد الزام شد که بیمه سلامت نباید در پایان سال 97 با کسری بودجه مواجه شود و بر این اساس بیمه سلامت سهم هر دانشگاه را محاسبه و ابلاغ نمود.

دکتر مسلم در ادامه تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سال ۹۶ حدود ۷۴ میلیارد اسناد به بیمه سلامت ارسال کرد که با احساب سه و نیم درصد کسورات این عدد به 71 میلیارد رسید و با توجه به اینکه این میزان با دستورالعمل جدید در سال جاری به حدود دوازده و نیم درصد کاهش یافته، این به این معنا است که سهم دانشگاه سبزوار از بیمه سلامت در سال جاری ۶۴ میلیارد می باشد.

وی ادامه داد:  بر این اساس سهم دانشگاه سبزوار در سال جاری ماهانه 5/3 میلیارد است و این به معنی کاهش خدمات نیست ولی  باید خدمات اصلاح و به افرادی که نیاز به دریافت خدمت دارند برسد.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین راه های کاهش هزینه ها بحث ارجاع الکترونیکی است افزود: باید بپذیریم که تقاضاهای القایی زیاد است و مهمترین راه بحث ارجاع الکترونیکی است که باید راه اندازی شود و این امر فقط مختص پزشکان متخصص نمیشود بلکه باید در سطح یک، ارجاع به خوبی رعایت شود تا بیماران نیازمند به دریافت خدمات به سطح ۲ ارتقا پیدا کنند و یکی دیگر از راهها،اصلاح نظام پرداخت در سطح پزشکان متخصص از FFS به Fixed است.

دکتر مسلم تصریح کرد: اصلاح پذیرش بیمار در کلینیک های ویژه ،تجمیع خدمات، برونسپاری بخش های قابل واگذاری ،تشکیل کمیته اقتصاد درمان در بیمارستانها و در ستاد مرکزی، فعال سازی کمیته درآمد در بیمارستان ها، فعال سازی کمیته اجرای طرح ستاد اجرای طرح تحول و انعقاد تفاهم نامه با هر واحد را ازجمله اقدامات انجام شده در راستای اصلاح خدمات انجام شده است.

گفتنی است؛در این جلسه هر یک از مسولین و مدیران با بیان نظارت و پیشنهادات خود به ارائه بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}