• 31 اردیبهشت 1402
  • 114

سبزوار رتبه چهارم اهدای عضو در کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به واسطه ایثار و سخاوت خانواده های بیماران مرگ مغزی رتبه چهارم اهدای عضو را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور کسب کرده است .

  سبزوار رتبه چهارم اهدای عضو در کشور

به گزارش وبدا/ دکتر محمد سالاری در گفتگو با وبدا با بیان اینکه از ابتدای فعالیت واحد شناسایی و فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه تاکنون 520 عضو  از بیماران مرگ مغزی غرب خراسان به نیازمندان عضو پیوند شده است، اظهار داشت: تعداد 25 هزار بیمار در سطح کشور در انتظار پیوند عضو هستند، با توجه به اینکه هشت عضو اصلی بدن از جمله کبد، قلب، کلیه، ... و همچنین ۵۳ عضو غیر اصلی از بیمار مرگ مغزی شده می‌تواند به بیماران نیازمند عضو اهدا گردد؛ لذا از مردم تقاضا می شود تا با عزم ملی و هم افزایی عمومی در ترویج این مقوله بشر دوستانه جهت ادامه حیات دوباره به نیازمندان به عضو فرهنگ سازی نمایند.  
 وی افزود: از نخستین سال فعالیت اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار(1385) تاکنون 134 مرگ مغزی جهت اهدای عضو به بیمارستان منتصریه مشهد اعزام شده که از این افراد 520  عضو به نیازمندان به عضو پیوند شده است.  
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ادامه داد: از پیوندهای صورت گرفته طی سالیان اخیر تاکنون 183 مورد کلیه، 136 مورد قرنیه، 105 مورد کبد، 75 مورد پوست، 9 قلب و 3 پانکراس به بیماران نیازمند عضو به صورت رایگان اهدا شده است.  
 دکتر سالاری گفت: از فرودین ماه سال گذشته تاکنون نیز دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اعلام 13 مورد مرگ مغزی به 55 بیمار که مدت ها در لیست انتظار بودند پیوند عضو داشته است.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به نقش مهم رسانه ها در ترویج فرهنگ اهدا عضو اشاره کرد و افزود: آشنایی خانواده ها و افراد با اقدام فرهنگی و  ارزشمند اهدا عضو باید نهادینه شود با توجه به اینکه در هر دو ساعت یک بیمار نیازمند عضو جان خود را از دست می دهد لذا لازم است پس از حوادث تلخی که منجر به مرگ مغزی بیماران می گردد؛ این سنت نیکو و ایثارگونه به سرانجام برسد .


{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}