• 27 اردیبهشت 1402
  • 172

15سال است که در سبزوار بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور مشاهده نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: از سال 1387 تاکنون هیچگونه آمار جدیدی مبنی بر افزایش تعداد بیماران تالاسمی ماژور در غرب خراسان مشاهده نشده که این امر به دلیل انجام دقیق آزمایشات قبل از ازدواج و حمایت های بهداشتی و درمانی مطلوبی است که این گروه از بیماران، دریافت کرده‌اند.

 15سال است که در سبزوار بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور مشاهده نشده است

به گزارش وبدا/ دکتر محمد سالاری با اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر 3 هزار بیمار خاص و صعب العلاج تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار قرار دارند که از این تعداد 25 نفر بیماران تالاسمی هستند که به لحاظ سنی کوچکترین و بزرگترین بیمار در رده سنی 15 و 61 سال قرار دارند.
 
وی افزود: درمان بیماران تالاسمی تزریق خون و دریافت داروهای آهن زداست، بیماران بطور میانگین دو بار در طول ماه نیاز به دریافت خون دارند که این خدمت درمانی در بخش تالاسمی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه انجام پذیر است.

دکتر سالاری اظهار داشت: همچنین بیماران تالاسمی و هموفیلی علاوه بر این؛ خدمات درمانی چون مراقبت‌های پرستاری، آموزش‌های مورد نیاز، پزشک درمانگر، ویزیت‌های فوق تخصصی و مشاوره‌های مورد نیاز مانند بینایی سنجی، شنوایی سنجی، خدمات فیزیوتراپی و دندانپزشکی را در بیمارستان حشمتیه و سایر واحد‌های درمانی تابعه دانشگاه دریافت می نمایند.  

رئیس دانشگاه ادامه داد: این گروه از بیماری‌ها به لحاظ اینکه در جامعه عمومیت ندارند برای درمان آنها شرایط ویژه‌ای باید فراهم گردد و در واقع بیماری‌های خاص و صعب العلاج درمان دائمی ندارد و فرد تا آخر عمر با این بیماری ها همراه است.

وی بیماری تالاسمی، هموفیلی، نارسایی کلیوی(دیالیز) و ام اس، اوتیسم، بال پروانه ای(EB) ، سیستیک فیبروسیس(سی اف)، بیماری های متابولیک (MPS)، بیماری ژنیتیکیSMA، پیوند اعضا و نقص ایمنی اولیه را در زمره بیماری های خاص اعلام و یادآور شد: بیماری های خاص و صعب العلاج به دلیل مزمن بودن بیماری و با توجه به پیچیدگی های خدمات تشخیصی، درمانی و توانبخشی هزینه های فراوانی به نظام سلامت و خانواده ها تحمیل می نمایند.

دکتر سالاری در پایان افزود: با توجه به اهمیت موضوع ، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تلاش می‌کند تا با حفاظت مالی و ارائه خدمات باکیفیت و مطلوب و مطابق بر بسته های خدمتی و راهنمای بالینی در جهت کاهش آلام این بیماران گام های موثری بردارد.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}