• 13 بهمن 1400
  • 801
وزیر بهداشت تاکید کرد:

اهمیت خودمراقبتی در پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون/ تجمعات به حداقل برسد

وزیر بهداشت گفت: اکثر افرادی که بستری شده اند یا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، افرادی هستند که واکسیناسیون شان را کامل نکرده اند، لذا نزدن واکسن می تواند وخامت بیماری را شدت دهد.

 اهمیت خودمراقبتی در پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون/ تجمعات به حداقل برسد

به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، بیان کرد: جا دارد از تلاش ها و زحمات تمامی کادر سلامت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و عزیزانی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی در راستای درمان کرونا خدمت ارائه کردند و همچنین تلاشگرانی که در طول این پنج ماه در مراکز متعدد واکسیناسیون به صورت شبانه روزی فعالیت داشتند، تشکر کنم.

 وی افزود: ما امروز به رکورد 132 میلیون دُز واکسن در سراسر کشور رسیده ایم، درحال حاضر حدود 90 درصد از گروه هدف یک دُز واکسن و حدود 80 درصد دو دُز واکسن و 25 درصد از گروه هدفمان نیز دُز سوم واکسیناسیون را انجام داده اند و لازم است در این امر تسریع شود.

وزیر بهداشت اظهار کرد: شیوع ویروس اُمیکرون از اوایل آذرماه اتفاق افتاد و در عرض دو ماه در تمام دنیا منتشر شد. اُمیکرون انتشار سریعی دارد و می تواند به سرعت سرایت کند و بارها هشدار دادیم که این موج در کشور ما نیز ایجاد خواهد شد.

 دکتر عین اللهی خاطر نشان کرد: هدف اصلی وزارت بهداشت افزایش مقاومت مردم در برابر این ویروس بود به همین دلیل در مصاحبه های مختلف گفتیم که مردم حتما برای تکمیل واکسیناسیون شان مراجعه کنند تا مقاومت بدنی شان بالاتر رود. هنوز هم این درخواست را داریم مخصوصا در مورد دُز سوم. تزریق دُز سوم به خوبی می تواند از ابتلا به سویه های جدید، وخامت بیماری و بستری شدن و مرگ و میر پیشگیری کند. مراکز واکسیناسیون همچنان پذیرای مردم هستند تا تزریق دُز سوم را انجام دهند، بنابراین تا بیماری اوج نگرفته، بهتر است که مردم حتما این اقدام را انجام دهند.

وی گفت: امروز شهرهای قرمز ما به 15 شهر، شهرهای نارنجی به 61 شهر، زرد به 274 شهر و آبی به 98 شهر رسیده، یعنی درواقع تعداد شهرهای قرمز و نارنجی افزایش پیدا کرده است.

دکتر عین اللهی تاکید کرد: متاسفانه این تصور ایجاد شده که اُمیکرون زیاد مهم نیست و شدت زیادی ندارد، به همین دلیل میزان رعایت پروتکل های بهداشتی کم شده و فقط 50 درصد رعایت پروتکل ها را داریم.

وی گفت: استفاده از ماسک مهمترین عاملی است که می تواند جلوی سرایت بیماری را بگیرد و خواهش ما این است در شرایطی که این ویروس درحال تهاجم است، همه عزیزان زدن ماسک را جدی بگیرند. رعایت فاصله ها نیز بسیار مهم است.

وزیر بهداشت بیان کرد: براساس آمارها امروز حدودا 35 هزار بیمار مبتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرده اند و در عرض یک هفته آمار مراجعین ما چند برابر شده است.

وی ادامه داد: افرادی که مبتلا می شوند اگر در جمعی قرار بگیرد، تمام افراد را مبتلا می کنند، به خصوص در تجمعات خانوادگی که معمولا ماسک ها برداشته می شود. لذا خواهش ما این است که در روزهای پیش رو، تجمعات خانوادگی به حداقل برسد و اگر امکان دارد مردم فعلا تجمع خانوادگی نداشته باشند، زیرا یک نفر در خانواده می تواند همه را مبتلا کند به خصوص افراد سالمند، بیماران زمینه ای و... به سرعت مبتلا می شوند.

دکتر عین اللهی با تاکید بر اینکه مبحث خودمراقبتی در پیشگیری از کرونا بسیار اهمیت دارد، گفت: این موضوع خارج از اراده وزارت بهداشت بوده و تنها به تصمیم خود مردم مربوط است هرکسی می تواند خود را کادر سلامت تلقی کرده و از خود و خانواده اش مراقبت کند. نکته مهم دیگر این است که اکثر افرادی که بستری شده اند یا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، افرادی هستند که واکسیناسیون شان را کامل نکرده اند، لذا نزدن واکسن می تواند وخامت بیماری را شدت دهد.

وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: امروز سومین جلسه روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور را داشتیم و در این جلسه اعلام کردیم که مراکز درمانی تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در حالت آماده باش صد درصدی قرار گیرند، امیدواریم نیازی نباشد که مردم به بیمارستان ها مراجعه کنند، اما به هرحال این وظیفه وزارت بهداشت است که هرگونه آمادگی را داشته باشد و اولویت خدماتمان نیز با درمان بیماران مبتلا به اُمیکرون است.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}