• 26 اردیبهشت 1400
  • 537
وزیر بهداشت :

گروه های هدف تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه واکسینه می شوند

وزیر بهداشت با بیان اینکه گروه هدف ما که افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج هستند تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه واکسینه می شوند، گفت: 162هزار دز واکسن طی 24 ساعت گذشته تزریق شده است.

 گروه های هدف تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه واکسینه می شوند
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی گفتگویی با مردم و رسانه ها ضمن تشکر از همه مردم جهت رعایت پروتکل ها در ایام قدر و برگزاری نماز عید فطر، اظهار کرد: در برخی استان‌ ها مانند خوزستان همراهی شد و به حرف های ما گوش کردند و مهمانی‌هایی که هر ساله شیوخ منطقه برگزار می‌کردند، برپا نشد؛ تعداد قابل توجهی این اقدام را انجام ندادند و مهمانی برگزار نکردند، البته اندکی هم این اقدام را انجام دادند. از روحانیت اهل تسنن تشکر می‌کنم که در استان‌ های سنی ‌نشین ما به خوبی توصیه‌های بهداشتی را در برگزاری مراسم عید فطر رعایت کردند.
 وی درباره آخرین وضعیت شیوع بیماری در کشور، عنوان کرد: ما یکی از سهمگین ‌ترین امواج اپیدمی را خوشبختانه با لطف خدا و تلاش شبانه ‌روزی همکارانمان پشت سر گذاشتیم؛ هیچ کشور مرفه یا فقیری وجود نداشت که در طول ابتلا به اپیدمی با ویروس انگلیسی در همان هفته یا ماه اول مشکل کمبود تخت بیمارستانی نداشته باشد. 
 دکتر نمکی با اشاره به اینکه خوشبختانه منحنی شیوع این بیماری به لطف خداوند و همت همکاران ما در سراسر کشور سر به فرود آورده است، گفت: پیش از گرفتاری سراسری چند روش را انتخاب کردیم؛ در مرحله نخست به همه استان‌ ها ابلاغ کردیم که بیمار غیراورژانسی بستری نکنند تا تخت های کافی داشته باشیم. حدود 66 اکسیژن‌ ساز در دو هفته به سراسر کشور ارسال و کلینیک‌ های سرپایی را راه اندازی کردیم؛ بخش بهداشت که به عنوان یکی از مقتدرترین بخش‌های ماست، توانست به عنوان فیلتری عمل کند تا از سرریز بیماران به بیمارستان ها جلوگیری شود.
امروز تقریبا در همه استان‌ ها شاهد مهار بیماری به طور گسترده هستیم
 وزیر بهداشت درباره راه اندازی بستری موقت، توضیح داد: درهمین راستا 150 هزار بیمار با بستری موقت داروی ضد ویروس دریافت کردند که این موضوع باعث شد با کمبود تخت بیمارستانی مواجه نشویم چراکه ما 140 هزار تخت بیمارستانی داشتیم و اگر قرار بود این افراد را پذیرا شویم، چه مشکلی را در سرریز بیماران بیمارستانی داشتیم.
 وی ادامه داد: قولی که به مردم شریف مبنی بر اینکه نخواهیم گذاشت هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان شود، علی رغم هولناکی موج سنگین ویروس انگلیسی خداوند کمک کرد و محقق شد و شرمنده نشدیم. امروز تقریبا در همه استان‌ ها شاهد مهار بیماری به طور گسترده هستیم و البته در برخی استان‌ ها منحنی با شیب کمتری رو به نزول است. استانی که در آن منحنی هنوز سر به فرود نیاورده باشد، نداریم مگر مواردی که منحنی افقی شده است که آن هم ان‌شاالله رو به نزول خواهد بود.
 دکتر نمکی عنوان کرد: نقشه رنگ بندی کشور در 31 فروردین سراسر آتش و قرمزی بود که به لطف خداوند در 6، 13 و 25 اردیبهشت ماه رنگ بندی تغییر کرد و در ۲۵ اردیبهشت مشاهده می کنید که کار گسترده تیمی و مدیریتی حساب شده باعث شد که 301 شهر قرمز به 3 شهر تقلیل دهد که این یکی از افتخارات نظام سلامت و دستاورد بسیار بی بدیلی است.
 واکسیناسیون برای همه گروه‌های هدف طبق سند ملی دنبال می ‌شود
 وزیر بهداشت در ادامه به واکسیناسیون اشاره و خاطرنشان کرد: واکسیناسیون برای همه گروه‌های هدف طبق سند ملی دنبال می ‌شود؛ مردم بدون اطلاعیه و فراخوان ما هرگز مراجعه حضوری به مراکز نداشته باشند، گروه‌های سنی را از طریق اطلاعیه اعلام می‌کنیم و با یک پیامک عزیزان را به مراکز فراخوان می‌دهیم؛ به افرادی که پرونده سلامت هم ندارند اعلام می‌شود که چگونه ثبت نام کنند. 
 وی با تاکید بر اینکه به همه افرادی که از گروه های قبلی جا مانده اند واکسن تزریق خواهد شد و هیچ فردی از واکسیناسیون جا نخواهد ماند، یادآور شد: گروه هدف اول ما افراد80 سال به بالا بود؛ اکنون واکسیناسیون 75 سال به بالاها را آغاز کردیم و سپس واکسیناسیون گروه های سنی پایین تر را شروع خواهیم کرد. 
 محموله سنگین‌تری از واکسن امشب خواهد رسید 
 دکتر نمکی با اشاره به اینکه خوشبختانه یک محموله واکسن شب گذشته به کشور رسید، محموله  سنگین تری هم امشب خواهد رسید و محموله ای دیگر هم هفته آینده به دست مان خواهد رسید، گفت: ان شاالله گروه هدف مان را که افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج هستند (۱۳ تا ۱۴ میلیون نفری را که عامل اصلی بستری و مرگ و میر در بیمارستان ها هستند) تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه واکسینه می شوند.
 وزیر بهداشت با بیان اینکه برخی جوسازی ها برای تشویش اذهان عمومی است مانند اینکه واکسن وارد می‌شود، اما به موقع تزریق نشده و در بازار آزاد فروخته می‌شود، کذب محض است، اعلام کرد: در سامانه ما مشخص می‌ شود که در یک خانه بهداشت در یک روستا چند واکسن، به چه کسانی و توسط چه افرادی تزریق شده است؛ با کد ملی مشخص می‌شود که کدام افراد واکسن زده‌اند؛ امکان چنین سوءاستفاده ای مطلقا وجود ندارد، ممکن است در روزهای اول تزریق جابه جا انجام شده باشد که برخورد بسیار شدید و غلیظی با آنها کردیم و این پدیده هم مرتفع شد.
 وی تصریح کرد: از مردم عزیز خواهش می کنیم به حرف های بی ربط گوش ندهند و بدانند که فرزندان ما در نظام سلامت امانت داران دقیقی در حفظ بیت‌المال و دفاع از سلامت مردم هستند.
 دکتر نمکی  در پایان با بیان اینکه 162هزار دز واکسن طی 24 ساعت گذشته تزریق شده است که رکورد محسوب می‌شود، گفت: ان شاالله رکوردهای بالای 300هزار تا را در روزهای آینده به استحضار مردم عزیز برسانیم.
{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *