• 23 فروردین 1400
  • 1783

نامه وزیر بهداشت در خصوص پروتکل های مرتبط با مراسم های ماه مبارک رمضان

وزیر بهداشت در نامه ای به دکتر رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص شیوه تدوین پروتکل های مناسب با شرایط جدید بیماری برای ماه مبارک رمضان، نکاتی را مورد تاکید قرار داد.

 نامه وزیر بهداشت در خصوص پروتکل های مرتبط با مراسم های ماه مبارک رمضان

به گزارش وبدا، متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رئیسی
معاون محترم بهداشتی

باتوجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه دار در اعلام پروتکل های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازمست موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.
واقفید همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نمازهای جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امناء مساجد کشور و از همه مهمتر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در کلیه امور اعمال نمودند. گرچه بعضاً توسط گروههای افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیرمنطبق با شیوه نامه ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند. مع الوصف انبوهی از مومنین در شب های قدر با رعایت کامل شیوه نامه ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند. لذا ضروریست نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمائید تا مورد توجه قرارگیرد:
1- گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه نامه ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیاء بلامانع است مع الوصف باتوجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه ای حائز شرایط فوق خواهد بود. لذا می‌طلبد تا با تدوین شیوه نامه ای برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آنهم بمدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهرها اجازه داده شود.
بدیهی است اگر شرایط شهری بشدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.
2-  در مورد شب های پرفیض قدر نیز مراسم احیاء می تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت 2 ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.
3- باتوجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا، اطلاع رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.
4- هرگونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکل ها باتوجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد. لذا توجه دست اندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته بدلیل تحولات ویروس بیماریزا و تهیه بروشور و جزوه های آموزشی برای روزه داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم می باشند بسیار موثر خواهد بود.
5- برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل گیری موجی جدید در آن استان ها شد که پیشگیری از این پدیده در عید سعید فطر آتی می تواند ویروس جهش یافته ابعاد سنگین تری ایجاد کند. لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استانها و نقاطی که ممکن است آسیب پذیر باشد بسیار ضروریست.
امید است با همدلی و هم اندیشی با عزیزان در کمیته های تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ گردد.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *