• 20 اسفند 1399
  • 514
وزیر بهداشت در همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی:

خطرناک‌ ترین عامل در چرخش ویروس جهش یافته، سفر است

وزیر بهداشت گفت: جایگزینی ویروس جهش یافته به سرعت اتفاق می ‌افتد و این خطر بزرگی برای نظام سلامت است که یک ویروس با قدرت سرایت و ابتلای بسیار بالاتر و به شدت تند و تیزتر و مرگ آفرینی به شدت خطرناک ‌تر و وحشتناک ‌تر، جایگزین شود.

 خطرناک‌ ترین عامل در چرخش ویروس جهش یافته، سفر است

وزیر بهداشت گفت: جایگزینی ویروس جهش یافته به سرعت اتفاق می ‌افتد و این خطر بزرگی برای نظام سلامت است که یک ویروس با قدرت سرایت و ابتلای بسیار بالاتر و به شدت تند و تیزتر و مرگ آفرینی به شدت خطرناک ‌تر و وحشتناک ‌تر، جایگزین شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی که با حضور رییس سازمان بسیج مستضعفین، رییس بسیج جامعه پزشکی، معاونین و مدیران وزارتخانه و روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس به این مراسم پیوسته بودند، برگزار شد، اظهار کرد: خدا را شکر می ‌کنم که علیرغم همه نامهربانی و کاستی‌ هایی که بر اثر تحریم‌ های ظالمانه بر ملت شریف ایران تحمیل شد، خداوند به پاس ایستادگی، مقاومت و پایداری این ملت نجیب و شریف در برابر تمام هجمه ها و ظلم ها، گنجینه ‌هایی را عطا فرمود که یکی از آنها شجره طیبه بسیج بود و این میراث باقی مانده از امام راحل (ره) را به عنوان یک سرمایه ارزشمند ملی برای جمهوری اسلامی ایران ارج می‌ نهیم.
وی افزود: باز هم خدا را شکر می‌ کنم که از زبان یکی از شریف‌ ترین خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی می ‌شنوم که برآوردها این است که اکثریت قریب به اتفاق مردم این سرزمین بعد از روزهای سخت و ناجوانمردانه تحریم ‌ها، این رضایتمندی را از ارائه خدمت در مدیریت بیماری کرونا اعلام می ‌کنند. من در تمام دعاهایم همیشه این بود که خدایا ما را شرمنده مردم، خون شهدا و شهدای سلامت و رهبری که اینگونه حمایت کرد نکن. خدا را شاکرم که امروز این را می شنویم که در نظرسنجی ‌ها و حتی از سوی افرادی که نگاه 100 درصد مثبتی به ما ندارند، دستاورد خوبی نصیبمان شده است. بر خلاف آنچه فکر می ‌کردند که ما در این باتلاق خواهیم ماند و دستمان را به عنوان تسلیم بالا خواهیم برد، اما خدا به ما کمک کرد. به قول مولانا: "مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما/ غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما".
دکتر نمکی تصریح کرد: به تمام عزیزانی که در این یک سال و اندی کمک کردند، تبریک و خداقوت می گویم. بنده بارها و بارها خودم را خاکسارترین عضو این جامعه خدمتگزار دیدم. گرچه ما کم مهری و بی وفایی هم دیدم، اما خود مردم، کسبه ‌ای که ضرر کردند و دیگران، اینگونه پای اجرای پروتکل‌ ها ایستادند. روز سیزده بدر که هیچ ایرانی در خانه نمی ماند، مردم با تقاضای ما در خانه ماندند و سنت ‌های دیرینه را شکستند. پای همه چیز ایستادند با فقر و گرانی، فلاکت و مشکل معیشت ایستادگی کردند و واقعا حماسه بزرگی خلق شد. حماسه‌ ای که با هیچ قلمی نمی ‌توان آن را نوشت و با هیچ دوربینی نمی ‌توان آن را به تصویر کشید. من این دستاورد را مدیون بسیاری از همدلی‌ ها می‌ دانم که یکی از آنها اجرای طرحی بود که به نام شهید سلیمانی مزین بود. وقتی این طرح را آغاز کردیم، گرچه به میزان توفیقش مطمئن بودیم، اما نه به این شدت و حدّت. هدفگذاری‌ های ما به شدت زودتر و به مراتب بیش از برآوردهایمان حاصل شد و این هم برکتی بود که خدا بخشید.
وزیر بهداشت در ادامه به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون که پیش از شیوع کرونا در کشور انجام شده بود، اشاره و عنوان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون را که آغاز کردیم، قرار بود در سال 1398 جمعیت محدودی را تحت کنترل قرار دهیم، اما این جمعیت به 30 میلیون و 700 هزار نفر رسید و توانستیم 2 میلیون و 600 هزار بیمار مبتلا به پرفشاری خون را پیدا کنیم که خبر نداشتند و کاندید آی سی یو و سی سی یو در آینده بودند. همچنین بیش از 10 میلیون نفر را یافتیم که در مرز فشار خون بالا بودند و این حرکتی بود که با کمک بسیج در سال 1398 قبل از هجمه کرونا داشتیم. بعد از هجمه کرونا این آرایش جدید که در اسفند و فروردین در کنار هم تدارک دیدیم و بعد فاز بعدی که در قالب طرح شهید سلیمانی داشتیم که مرگ ‌های دو رقمی را به دنبال داشت. در حالیکه کرونا طوفان سهمگینی را در اروپا و آمریکا به پا کرد و دیدید که متاسفانه چه قتل عامی را به پا کرد، اما جمهوری اسلامی ایران از این طوفان به آرامی عبور کرد و خداوند را باز هم شکر می‌ کنیم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه از یک ماه قبل اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت ترین ایام مدیریت کرونا یعنی ویروس جهش یافته آماده کنید، خاطرنشان کرد: گرچه ما سعی می‌ کنیم دل را از زنگار برخی ناخالصی ‌ها پاک کنیم تا تبدیل به آینه‌ ای در مقابل نور معرفت شود و بتوان دورتر را دید، اما نه غیب گوییم و نه فراتر از پاکیزگان، اما آنچه تا به امروز برای کرونا پیش ‌بینی کرده ‌ایم، مبتنی بر علم و دانش و تجربه درست از آب درآمده است. ما یک راه سخت را برای مدیریت بیماری در پیش داریم. آنچه به علم و دانایی و تجربه مرتبط بود، این است که وقتی دولتی مانند انگلیس و نظامی مانند نظام بهداشت و درمانی محکم انگلیس به زانو در می‌ آید یعنی ویروس چموش تر است و باید خودمان را آماده کنیم. ما همیشه باید خودمان را برای طوفان آماده کنیم تا اگر باد آمد، این خانه نظام سلامت دچار ویرانی نشود.
دکتر نمکی تاکید کرد: بنابراین از همکاران دانشگاهی‌ ام خواستم که خود را برای یک دوره سخت با ویروسی بسیار چموش تر آماده کنند. گفتم به گزارش‌ هایی که در برخی ژورنال‌ های انگلیسی ‌ها است، نگاه نکنید، این ویروس به مراتب سرسخت‌ تر و سرکش ‌تر از ویروس قبلی است و 48 تا 72 ساعت بیشتر به شما وقت نمی ‌دهد و دقیقا این تابلو را دارند در خوزستان می ‌بینید. من لحظه به لحظه با خوزستان و حتی استان ‌های همجوار آن در تماس هستم. اکنون در خوزستان در طوفان سهمگینی گرفتاریم که اگر این آمادگی و جانفشانی نبود، یکی از چهره‌ های ناخوشایند مدیریت بیماری را در خوزستان می ‌دیدیم. ما در عرض یک مدت کوتاه، 250 تخت مجهز به ونتیلاتور و امکانات تنفسی را برای بیماران در آنجا آماده کردیم و همواره گسترش می ‌دهیم و هرچه طوفان سهمگین ‌تر و سنگین ‌تر می‌شوند، ما هم خودمان را آماده ‌تر می‌کنیم. به هر حال دوستان می‌ بینند که ما در عرصه مدیریت کرونا حداقل، بی آبرویی و بی اعتمادی برای جمهوری اسلامی رقم نزدیم.
سفرهای نوروزی را منتفی کنید!
وی تصریح کرد: باز هم می ‌گویم که این طوفان سهمگین تر از آنچه که با ویروس ووهان تجربه کردیم، به ما خواهد تاخت. این تشدید بیماریابی به عنوان یک کار خردمندانه که با همکاری بسیج جامعه پزشکی تجربه می‌ کنیم، اقدامی است که باید بیش از مرحله قبل و با دقت و وسواس به آن بپردازیم. اولا من به عنوان وزیر بهداشت تقاضا کرده بودم که همانطور که رهبری فرمودند بحث سفر را منتفی کرده و از مردم تقاضا می کنیم که کمک و همراهی کنند. گرچه این روزهای سخت بر مردم گذشته و خسته شده‌ اند، گرچه یک قوم بسیار عاطفی از دید و بازدید و دیدن بزرگترها محروم شده اند و همه این موارد مردم را به گونه ‌ای برای سفر و آرامش خاطر مشتاق‌ تر کرده است، اما مطمئنم که وقتی مردم می ‌بینند که هر آمد و شد، یعنی افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر و نفس‌های تنگ، حتما به ماندن در محل زندگی ‌شان راضی می ‌شوند.
جایگزینی ویروس جهش یافته با سرعت اتفاق میفتد
دکتر نمکی اظهار کرد: همه هنر ما در نظام سلامت باید این باشد که زمان جایگزینی ویروس جهش یافته را با ویروس قبلی ووهان طولانی ‌تر کنیم. گرچه این جایگزینی دارد به سرعت اتفاق می ‌افتد. دیروز 57 درصد از مواردی که در خوزستان تست کردیم، ویروس جهش یافته بود و این خطر بزرگی برای نظام سلامت است که یک ویروس با قدرت سرایت و ابتلای بسیار بالاتر و به شدت تند و تیزتر و مرگ آفرینی به شدت خطرناک ‌تر و وحشتناک ‌تر جایگزین شود.
سوغات مرگ آور سفرهای نوروزی!
وی ادامه داد: هرچه بتوانیم که چرخه انتقال را به نفع کاهش سرعت این جایگزینی مدیریت کنیم، بازی را بردیم. نمی‌ شود که در سفر گفت، فردی که از یک نقطه‌ با ویروس جهش یافته به دیدن قومی در جای دیگر می ‌رود و ویروس جهش یافته را به جایی می برد که ردپایی از آن نیست، سوغاتی بسیار مرگ آوری است. ما التماس کردیم که سفر نباشد. وزیر بهداشت در جمهوری اسلامی ایران همیشه باید خواهش کند، تمنا کند، دست و پا ببوسد تا بلکه بتواند یک قدم بردارد. درحالیکه در جاهای دیگر دنیا وقتی وزیر بهداشت بنویسد که فلان چیز آری یا خیر، دیگر تمام است. به هر حال ما با حمایت های رهبری و تعیین تکلیفی که ایشان فرمودند و با داشتن یک ستاد ملی از خیلی از نقاط دنیا جلوتر هستیم، اما انتظارمان این است که به برخی عرایضی که وزیر بهداشت به عنوان دلسوزی و آینده نگری در مورد کووید 19 می‌ گوید، توجه بیشتری معطوف شود.
مردم جابجا نشوند!/ طرح تشدید بیماری یابی را در پیش داریم
وی گفت: تصمیم گرفتیم که برای اجرای طرح و تشدید بیماریابی، اقدام کنیم و در عین حال مردم هم جابجا نشوند. باید توجه کرد که وقتی جمعیت مواج و شناور است و ممکن است هر لحظه آمارهایمان از نقطه ای به نقطه دیگر دگرگون شود، اجرای طرح، بسیار کار سختی است، اما جمعیت ساکن و غیرشناور مدیریت را برای ما ساده ‌تر می ‌کند به همین دلیل اولین تقاضای ما این است که باز هم التماس و خواهش کنیم که سفر نروید و در خانه و محل خودتان بمانید. زیرا اگر بروید ضرر می‌ کنید و خدانکند که در آن واحد چند خوزستان دیگر در کشور خلق شود!. اگر خدایی نکرده چند خوزستان دیگر شکل گرفت، آن زمان دیگر نمی ‌توانم بر روی تاب ‌آوری نظام سلامت قولی دهم.
تاب آوری نظام سلامت کم شده است/ تقاضا می ‌کنم که حتی اگر همه راه ها باز شد، سفر نروید
دکتر نمکی گفت: برخی می ‌گویند تاب آوری مردم کم شده است، اما من می‌ گویم که تاب آوری خدمتگزاران به مردم در نظام سلامت، به شدت کمتر شده است. به هر حال در یک خوزستان طی 72 ساعت، 78 همکار من به ویروس جهش یافته مبتلا شدند. من که نمی‌ توانم پرستار را از منطقه‌ ای که آلوده نشده، به کمک منطقه آلوده شده ببرم، این خردمندی نیست، بلکه باید از ظرفیت همان استان استفاده کنم. مگر ظرفیت استان چقدر است؟. وقتی 30 درصد نیروی من در طول یک هفته گرفتار بیماری شد، در طول یک هفته پرستار و کادر بهداشت و درمان من نیم ساعت پلک بر هم نگذاشت، ضعف ایمنی پیدا می‌ کند، بی خوابی و خستگی گرفتارش می ‌کند و چطور می‌ توانم این صحنه غم انگیز را مدیریت کنم. تقاضا می ‌کنم که حتی اگر همه راه ها باز شد، سفر نروید. رفتن همانا و گرفتار شدن در این دام همان. نگذاریم خوزستان ‌های دیگری ایجاد شود. من التماس کردم که پروازها از منطقه آلوده به غیر آلوده را قطع کنیم، مگر در موارد ضروری که با تشخیص کمیته استانی با تست‌ های قبلی انجام شود. نمی‌ شود که از یک کانون جدید آلوده هر روز چرخش این ویروس را به جاهای مختلف نظاره کنیم.
درصد قابل توجهی از تست های PCR در دنیا منفی کاذب است
وی ادامه داد: درباره انجام تست، به عنوان متخصص این رشته می‌ گویم، همه تست‌ها را چه رپید کنیم و چه pcr، فرقی ندارد. درصد قابل توجه از PCRهای دنیا منفی کاذب است. بین 25 تا 38 درصد از تمام PCRهای مدرن ترین مراکز دنیا ممکن است منفی کاذب شوند. ممکن است کانتکت من با ویروس زمانی اتفاق افتاده باشد که هنوز نتوان ویروس را بررسی و اندازه گیری کرد. تست رپید هم ممکن است مانند همه تست ‌ها منفی کاذب داشته باشد.  کسی که دارد سوار قطار یا هواپیما می‌ شود، احتمال اینکه که در بهترین شرایط 25 درصد افراد از دست ما در روند، وجود دارد. ما آنقدر PCR منفی از امارات و ترکیه دریافت کرده ‌ایم که مثبت بوده ‌اند. البته نه می‌ توان گفت که PCR آن طرف دروغ بوده که البته برخی از آنها قلابی بوده، اما ممکن است فرد آنجا منفی بوده و وقتی به اینجا رسیده بعد از 48 ساعت مثبت شده است. حال ممکن است فرد را سوار هواپیما و قطار و اتوبوس کنم، با PCR یا رپید منفی، اما فرد مثبت باشد و تعداد زیادی را مبتلا کند. یعنی سفر را به عنوان یکی از مولفه ‌های بسیار موثر بر چرخش بیماری، باید جدی گرفت. این را کارشناسی به شما می ‌گوید که حداقل 13 ماه است که درگیر این ماجرا در کشور است و هر شب هم حداقل دو ساعت یافته ‌های جهان را مطالعه می ‌کند.
خطرناک‌ ترین عامل در چرخش ویروس جهش یافته، سفر است
وزیر بهداشت در ادامه سخنانش در این همایش عنوان کرد: خطرناک‌ ترین عامل در چرخش ویروس جهش یافته سفر است. حتی اگر بلیت و هتل مجانی هم برایتان فرستادند، این را بدانید که دارند برایتان ویزای بیماری و مرگ می ‌فرستند.
دکتر نمکی بیان کرد: نکته دیگر این است که در این طرح اولین گامی که برمی ‌داریم، مراقبت از 20 تا 25 درصد از جمعیتی است که بین 80 تا 85 درصد از مرگ ‌ها را رقم می ‌زنند؛ جمعیت سالمند و جمعیت مبتلا به بیماری‌های زمینه ‌ای. این جمعیت تا امروز بین 80 تا 85 درصد مرگ‌ها را رقم زدند. مراقبت از این گروه که در این طرح اولویت اول ماست بسیار کار خردمندانه‌ای است که تقاضا می‌کنم که به هیچ وجه آن را فراموش نکنید.
ویروس به کودکان و جوانان نیز حمله می کند!
وی ادامه داد: گرچه امروز ویروس جهش یافته جوان ‌ترها و بچه ها را هم گرفتار می ‌کند و گرچه تابلو خوزستان به ما نشان داد که کوچک ترها و جوان ترها متاسفانه در این عارضه فوت کردند، حالا یا به دلیل بی توجهی و دیر رسیدن یا به دلیل سنگینی و وخامت مواجهه با ویروس. وقتی به بیمارستان رسیدند حتی فرصت اینتوبه شدن و لوله گذاری به ما ندادند و این یعنی ویروس می ‌تواند مرگ و میر و کشتار را در جوان ترها هم ایجاد کند. با این حال وقتی در همین مهلکه خوزستان آمار را مقایسه می‌کنیم، می ‌بینیم که این ویروس هم می‌ تواند افراد را با بیماری زمینه ای و سن بالاتر بیشتر گرفتار کرده و عامل مرگ و میر شود.
دکتر نمکی گفت: نکته دیگر فراوانی تست است. امروز در کل کشور حدود 20 هزار تست داشتیم که امروز به بالای 110 هزار تست رسیده و طی دو روز گذشته در خوزستان حدود روزی 20 هزار تست انجام دادیم که کار بزرگی برای کشور است. البته فرقی بین تست رپید، PCR و کاربرد این دو وجود دارد. در بین 1783 تست رپیدی که در خوزستان انجام شد، گفتم که آنها را با PCR هم مقایسه کنیم و فقط 8.7 درصد از رپیدهای منفی، PCR مثبت داشتند. من دقیقه به دقیقه خوزستان را بررسی می‌ کنم. همین 8.7 درصد اگر دوباره تست می‌ شد، دوباره نصف دیگرش با رپید مثبت می ‌شد. ما در رپید به سراغ جمعیتی می‌ رویم که تقریبا بدون علامت است، اما در PCR سراغ کسانی که علامت دارند و حتما بیمارند یا باید در بیمارستان بستری شوند، می‌ رویم و قطعا درصد مثبت آنها در همه دنیا بالاتر است و این شاخصی برای بی اعتمادی به تست رپید نیست. بنابراین، ما باید از ظرفیت تست رپید استفاده کنیم.
وی تاکید کرد: ما چاره‌ ای نداریم که تعداد تست ‌ها را بالا برده، خانه به خانه تست کنیم و نمی ‌توانیم همه را منتظر PCR نگه داریم، بلکه مجبوریم موارد مشکوک برای راستی آزمایی مجدد را یا با رپید تکرار کنیم یا با PCR دوباره چک کنیم. سه تولیدکننده جدید تست هم به مجموعه پیوستند. بنابراین تست و فراوانی تست اولین و برنده ترین سلاحی است که می ‌توانیم در این طرح به کار بریم.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه تاکید کرد: نکته دیگر بحث درمانگاه ‌های 16 ساعته است. من در تاریخ 10 دی ماه نامه ‌ای به روسای دانشگاه‌ ها نوشته ‌ام و از روسای دانشگاه ‌ها خواستم که با کم شدن موارد، دو کار را انجام ندهید؛ اول اینکه تست‌ها را کاهش ندهید و دوم اینکه پیوند مقدس میان خودتان و بسیج و سایر اعضا را کم نکنید. این ظرفیت و سرمایه بزرگ اجتماعی را برای روزهای سخت نظام را نگه دارید. تست را خانه به خانه انجام دهید و رها نکنید و ننشینید تا مردم سراغ شما بیایند و این سرمایه همکاری را هم حفظ کنیم. زیرا روزهای سخت هنوز هم در پیش است.
لزوم درمان با داروهای ضد ویروس در مراحل اولیه بیماری
وی ادامه داد: به هر حال تست اولین اصل است، درمانگاه‌ های 16 ساعته باید فعالیتشان بیشر شود. درمان سرپایی با یک ضدویروس در روزهای اول برای همه تکلیف است و این را به عنوان وزیر بهداشت ابلاغ می‌ کنم که درمان ضد ویروس برای کاهش لود بیماری برای همه تکلیف است. ما هنرمندی این شیوه را در خوزستان دیدیم. اگر این اقدام را انجام نمی ‌دادیم، زیر لود بستری در خوزستان مانده بودیم. اعلام کردم که اگر بتوانیم در فاز اول با یک ضد ویروس مناسب لود ویروس را کاهش دهیم، سیستم ایمنی در هفته دوم این حمله وحشتناک را به بافت ریه نمی ‌کند. بنابراین، درمانگاه‌ های 16 ساعته، درمان سرپایی و دادن داروهای این مجموعه که در بخش سرپایی دو داروی ضد ویروس را هم در پوشش بیمه بردیم، این را جدی بگیرند.
وی گفت: در عین حال نکته سوم توجه به قرنطینه خانگی است و یا بردن به قرنطینه‌ هایی که دکتر کولیوند فراهم کرده است. خواهشم این است که با ویروس سرکش و جهش یافته امکان چرخش مجدد به ویروس ندهیم. ما خیلی حرف زدیم که می گیرم و جریمه می کنیم و ...! اما اینها همه تعارف است، ما باید بیمار مبتلا به ویروس جهش یافته را در اختیار داشته باشیم، نمی توانیم بمب ویروس را سرگردان در جامعه رها کنیم. این شیوه مدیریت نیست. از برادران بسیج تقاضا می‌ کنم که این بخش از کار را با مسئولیتی که تقبل کردند، به خوبی اداره کنند. من هم قول می دهم در همه زمینه ها اعم از بودجه و... کمک کنم. درست است وقتی می خواهیم کاسبی را در جایی چند روز نگه داریم، غذا و امکانات می خواهد، باید اینها را کمک کنیم، اما همه این هزینه ‌ها کمتر از هزینه ‌ای است که بر اثر بی توجهی به نظام جمهوری اسلامی تحمیل خواهد شد.
بیمار شناسایی شده، نباید در جامعه رها شود!
وی افزود: خواهشم این است که این پدیده را دنبال کنید که ما بیمار شناسایی شده را رها نکنیم. بیماری که مارک کووید و به ویژه جهش یافته داشت، نباید رها شود. همه کمک کنند تا بعد از تشخیص، بیمار مثبت رها شده نداشته باشیم و این بزرگترین قسمت مدیریت بیماری است که تاکنون از آن به شدت لطمه خوردیم و امیدوارم از این به بعد آسیب نبینیم. در عین حال لطمه ‌ای که از ویروس ووهان خوردیم را ضربدر 10 کنیم و آن وقت همان میزان از ویروس جهش یافته ضربه خواهیم خورد.
افزایش قدرت ویروس در هر سه یا چهار چرخش
دکتر نمکی در ادامه عنوان کرد: ویروس وقتی جهش پیدا می‌ کند، در هر سه یا چهار چرخش همه قدرت‌هایش تصاعدی بالا می ‌رود. بنابراین، ویروس در هر فضا و ژنتیکی که می ‌چرخد یک قابلیت جدید کسب می‌ کند و در هر چرخشی، یک چموشی تازه یاد می‌ گیرد. بر این اساس، ویروسی که امروز در ایران به نام ویروس انگلیسی می ‌بینید با ویروسی که در انگلیس بوده است، بسیار فرق می‌ کند. حالا ویروسی که از کردستان با ژنتیک کرد به سیستان و بلوچستان می رود، رفتار متفاوتی می کند. این اقلیم هر استانش یک کشور اروپایی است. ما انتظار داریم که در این کشور توجه ‌مان به جهش به مراتب بیشتر از یک کشور اروپایی شود. به همین دلیل بحث چرخش ویروس را باید به شدت مراقبت و متوقف کنیم.
اهمیت آموزش و فرهنگسازی/ حضور مردم در بازار غم انگیز است
وی گفت: آموزش هم در این طرح بسیار مهم است. باید به مردم آموزش دهیم که سفر نروند، اما مردم را هم نترسانید و دلشان را خالی نکنید. دلم نمی‌ خواهد مطبوعات، رسانه ها و همکارانم وحشت و هراس در دل مردم ایجاد کنند. اینکه وحشت‌ زایی کرده و روان مردم را دچار آسیب کنید را توصیه نمی کنم. اما باید به مردم بگوییم که این عواقب رفتارهایی است که در بازارها و خریدها طی می کنید. یک سری به بازار تهران و اهواز سر بزنید، خیلی غم انگیزتر از چیزی است که فکر می کنیم. در آموزش همه باید کمک کنند. روحانیون، صدا و سیما و رسانه ها و هنرمندان نیز باید کمک کنند. امروز برای بیان حرف هایمان نیازمند یک زبان هنرمندانه متفاوت تر از دیروز هستیم و نمی شود مغز مردم را از حرف های تکراری پر کرد، بلکه باید شیوه های هنرمندانه تری را ایجاد کنیم.
وزیر بهداشت در ادامه در مورد  واکسن، گفت: امروز واکسن اولین هدفی است که شخصا آن را تکه تکه دنبال می‌ کنم. عده‌ ای فکر می ‌کنند که تریلی‌ های یخچال ‌دار در پشت مرزهای ایران صف کشیدند و التماس می ‌کنند که آی واکسن داریم و حراجش کردیم و بیایید بخرید و ما هم نمی رویم بخریم! افاضه می کنند، مقاله می نویسند که جمهوری اسلامی دارد در خرید واکسن قصور می ‌کند! عزیزان از واکسن امروز در دنیا خبری نیست. ژاپن به عنوان متحد قدیمی آمریکا از هفت هشت روز قبل تعداد محدودی واکسن گرفته است. کانادا به عنوان همسایه متعهد و قدیمی آمریکایی ‌ها هنوز دستش به واکسن نرسیده، البته ممکن است گروه‌ های اندکی را شروع کرده باشد. اینطور نیست که فکر کنید واکسن در همه بازارها سرریز شده و ما نمی ‌زنیم، بلکه واکسن را در دنیا تعدادی آدم خاص می‌ سازند و اول هم برای خودشان برمی ‌دارند و این قانون حاکمیت خودخواهانه جهانی است.
ایران در بهار 1400 یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا می ‌شود
دکتر نمکی گفت: ما فکر کردیم که تا زمانی که روی پای خود نایستیم، باید التماس کنیم و بنده این قُرق را شکستم. هم سازمان غذا و دارو را پای کار آوردم و هم میدانی را برای رقابت باز کردم. امروز با اطلاع دقیق می ‌گویم که ان ‌شاءالله ایران در بهار 1400 یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا می ‌شود و تردید نکنید که بعد از مدت کوتاهی صادرکننده نیز می شود. همانطور که در بحث ماسک و شوینده و ونتیلاتور در عرض 50 روز این اقدام را انجام دادیم. درباره واکسن که یکی از تکنولوژی ‌های بسیار سخت دنیاست، می گویم که این اتفاق در ایران رقم خواهد خورد و دیگر روی ریل افتاده است.
وزیر بهداشت یادآور شد: امیدوارم پاستور اولین واکسن‌هایش را در فروردین بتواند تزریق کند، برکت حداکثر تا خرداد واکسنش روی خط تولید است، مجموعه رازی در تابستان خواهد پیوست و پشت سر آن مجموعه سپند می آید. ما از پنج شش پلتفرم قدرتمند جهان رونمایی می کنیم و اولین کارمان تکیه بر دانش داخلی است تا التماس نکنیم. زیرا شان ما و این ملت با دانشمندانی که دارد، دست دراز کردن به سمت بیرون نیست. اما تا قبل از آن برای واکسینه کردن جمعیت پرخطر مجبوریم به دنیا التماس کنیم. من به عنوان وزیر بهداشت که خودم را متعهد به سلامت و خاک پای این مردم می دانم، مدام به سفیر و سازنده های خارجی اصرار می کنم، اما واکسن نیست. اگر مواد اولیه واکسن هم باشد، اکنون مواد جانبی ‌اش کاهش یافته است. مواردی که در همه واکسن‌ سازها مشترک است، نایاب شده و سازنده آنها هم یکی دو تا شرکت در آمریکا هستند. ما شرکت‌ های دانش بنیان را پای کار آوردیم که اینها را هم بسازیم. سرنگ انسولین همان سرنگی است که واکسن سازها استفاده می کنند و این هم در حال کاهش در دنیاست، زیرا انبوهی از تقاضا در دنیا شکل گرفته است. به همین دلیل باید با خواهش و التماس واکسن را تهیه کنیم.
وی گفت: قرار شد اسپوتنیک هم در ایران تولید شود. واکسنی که از اسپوتنیک می آوریم را داریم روزبه روز بیشتر می کنیم. امروز حدود 400 هزار دوزمان قطعی شد که از هند بیاید و شاید هم 500 هزار دوز شود. امیدوارم طی 10 تا 15 روز آینده بتوانیم گروه‌های آسیب پذیر و در اولویت را واکسن بزنیم و به مرور  هم 16 میلیون و 800 هزار دوز کواکس بیاید. این مژده را به مدیران و مردم می دهم که ما به فکر مردم هستیم. ناجوانمردانه است که گروهی این خنجر را به مسئولان نظام بزنند که اینها به فکر واکسن مردم نیستند. چطور می توانند به فکر نباشند. وقتی به فکر جان و آرامش خودشان نیستند، چطور می توانند به واکسن که می تواند زحمت خودشان را کم کند، نباشند. ان‌ شاءالله در اسرع وقت گروه های آسیب پذیر را با واکسن وارداتی واکسینه می کنیم و از بهار آینده به عنوان تولیدکننده موثر در این عرصه حضور خواهیم داشت.
وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: با شروع این دوره از طرح و نظارت مستمر، تردید ندارم که دستاوردی فراتر از دستاورد دوره قبل در کنار هم خواهیم داشت و با تکیه بر لطف الهی و این همدلی و وفاق و استعانت از نام شهید سلیمانی هر روز در این راه موفق تر خواهیم بود.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}