• 14 بهمن 1397
  • 1255

حوزه سلامت سبزوار در چهل سالگی انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: به برکت انقلاب اسلامی،وضعیت امروز در حوزه بهداشت و درمان نشان از پیشرفت های چشمگیر و توسعه امکانات دارد.

 حوزه سلامت سبزوار در چهل سالگی انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: به برکت انقلاب اسلامی،وضعیت امروز در حوزه بهداشت و درمان نشان از پیشرفت های چشمگیر و توسعه امکانات دارد.

به گزارش وبدا / دکتر علیرضا مسلم همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تشریح دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد: حفظ سلامت و ارتقای آن در تمام دوره‌های زندگی یکی از نیاز‌های همه انسان‌ها است که باید در اولویت قرار گیرد که در سال‌های قبل از انقلاب مردم شهر و روستا‌ها و مناطق محروم از آن بی بهره بودند.

وی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش بهداشت و درمان و ارتقاء سلامت  قدم‌های موثری برداشته شد، افزود:سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود نیم درصد بود اما در حال حاضر به 9درصد  رسیده که نسبت به قبل از انقلاب ۱۸ برابر شده که نشان از نگاه ویژه دولت به حوزه سلامت دارد.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه کمبود و یا نبود امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی سبزوارقبل از انقلاب یکی از مشکلات اساسی بوده است، گفت: هم اکنون در سبزوار ۱۹۴ خانه بهداشت و 38 مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی مشغول ارائه خدمات به مردم منطقه هستند در حالی که در قبل از انقلاب هیچ خانه بهداشتی در این شهرستان وجود نداشت.

دکتر مسلم اضافه کرد: قبل از انقلاب تنها یک شبکه بهداشتی درمانی با 10 پزشک ،160 نیروی بهداشتی و هشت دندانپزشک  در سبزواروجود داشت،اما در حال حاضر پنج شبکه بهداشت و درمان با 68 پزشک، یک هزارو 172 نیروی بهداشتی و 35 دندانپزشک در حوزه بهداشت مشغول به خدمت هستند.

وی با بیان اینکه مرگ و میر نوزادان در قبل از انقلاب ۲۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر بوده و اکنون این آمار به 7 رسیده است، بیان داشت: همچنین مرگ و میر کودکان زیر یک سال ازچهل مورد قبل از انقلاب به 11، مرگ و میر اطفال زیر پنج سال از50 نفر به 10 و  مرگ و میر مادران بارداراز 70 نفر در هر صد هزار زایمان به صفر کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ادامه بیان داشت : بسیاری از بیماری‌هایی که در سال‌های قبل انقلاب موجب مرگ و میر بسیاری از کودکان و افراد می گردید امرزه با تحقیقات و دانش پزشکی کاهش و حتی به صفر رسیده است.

دکتر علیرضا مسلم با بیان اینکه در قبل از انقلاب هیچ پوشش واکسیناسیونی در سبزوار نبوده و در حال حاضر این مهم صد در صد شده است، افزود: بیماری تب مالت در سبزوار قبل از انقلاب ۵۶۰ مورد در سال بوده که اکنون به 63 نفر رسیده و سالک که یکی از بیماری های اندمیک و خاص سبزوار بزرگ  می باشد از ۱۵۰۰ نفر به شصت نفر کاهش یافته و همچنین مالاریا که یکی از معضلات آن زمان بوده در حال حاضر حذف شده است.

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای حوزه درمان در سبزوار در چهل سالگی انقلاب، گفت: دردوران قبل از پیروزی انقلاب  در سبزوار 2 بیمارستان با 75 تخت،یک پزشک متخصص و 20 پزشک عمومی وجود داشت اما در حال حاضر مردم منطقه از 6 بیمارستان با 850 تخت،250 متخصص و 600 پزشک عمومی در مراکز درمانی و بهداشتی  بهره مند هستند.  

 رئیس دانشگاه با بیان اینکه امید به زندگی در سبزوار دردوران قبل از انقلاب  ۵۵ سال بوده و اکنون به ۷۵ سال رسیده است، تصریح کرد: درصد زایمان ها در آن زمان در بیمارستان های سبزوار  ۴۵ درصد بوده اما در حال حاضر با اقدامات صورت در حوزه بهداشت و درمان  گرفته و به برکت انقلاب اسلامی این آمار 99/85 درصد می باشد.

دکتر مسلم اظهار کرد: تحصیل بیش از 2 هزار دانشجو و حضور بیش از 200 عضو هیات در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، علمی،وجود 6 آزمایشگاه تخصصی، فعالیت بیش از 80 نیروی تخصصی بهداشت محیط و ارائه خدمات نوین بهداشتی توسط 554 بهوز در خانه های بهداشت از دیگر دستاورد های انقلاب اسلامی در سبزوار می باشد که تا قبل از آن بی بهره بودیم.   

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ادامه دستاورد های حوزه سلامت در چند سال اخیردر این شهرستان را بسیار ارزشمند دانست و افزود : ساخت ۴۵ هزار مترمربع بنا و بهسازی۳۰ هزار مترمربع در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها ،افزوده شدن ۲۰۰ تخت به تعداد تخت های موجود،راه اندازی مرکز رادیوتراپی ،جراحی قلب باز، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی ،اورژانس هوایی ،سلامتکده طب سنتی ، پزشکی هسته ای، راه اندازی آزمایشگاه تخصصی مواد غذایی ، اضافه شدن سی خانه بهداشت و6 مرکز درمان بستر در شهرستان های تابعه و افزایش تعداد پایگاه ها و آمبولانس های اوژانس از جمله اقدامات مهم  حوزه سلامت در 5 سال اخیر در  سبزوار به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد:اکنون دستاورد ۴۰ سالکی انقلاب دربخش بهداشت و درمان و توسعه و گستردگی آن خبر از برداشتن گام‌های امید بخش دیگری برای سال‌های آتی کشورمان است که نتیجه آن تامین سلامت مردم است.

 

 

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *