• 24 آذر 1397
  • 1614
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد؛

سبزوار،پیشرو در گردشگری سلامت / ارائه خدمات درمانی باکیفیت برابر با استاندارد های جهانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: تجهیز و ارتقای بیمارستانها، پزشکان و جراحان متخصص و فوق تخصص در سبزوار و همچنین موقعیت جغرافیایی به عنوان شاهراه ارتباطی تهران - مشهد با بهره مندی از امکانات فرودگاهی و راه آهن، این شهر را پس از مشهد به قطب گردشگری سلامت در شرق کشور تبدیل کرده است.

 سبزوار،پیشرو در گردشگری سلامت / ارائه خدمات درمانی باکیفیت برابر با استاندارد های جهانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: تجهیز و ارتقای بیمارستانها، پزشکان و جراحان متخصص و فوق تخصص در سبزوار و همچنین موقعیت جغرافیایی به عنوان شاهراه ارتباطی تهران - مشهد با بهره مندی از امکانات فرودگاهی و راه آهن، این شهر را پس از مشهد به قطب گردشگری سلامت در شرق کشور تبدیل کرده است.

به گزارش وبدا / دکتر علیرضا مسلم در گفتکو با خبرنگار وبدا اظهار کرد: گردشگری سلامت در سبزوار طی چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته به طوری که این شهرستان با 850 تخت بیمارستانی در شش مرکز آموزشی و درمانی و بهره مندی از بیش از175 متخصص و 23 فوق تخصص در بخش های کلینیکی و پاراکلینیکی توانسته با میزبانی از بیماران داخلی و خارجی گام بلندی برای توسعه این نوع گردشگردی در منطقه بردارد و رضایت بسیاری از مراجعان را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به توسعه گردشگری سلامت از ابتدای طرح تحول سلامت و نقش آن در تولید ناخالص ملی،افزود:دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز از این مهم استفاده کرد و موضوع گردشگری سلامت را در دستور کار خود قرار داد تا این شهر به عنوان قطب درمانی پس از مشهد در خراسان رضوی بتواند گردشگران سلامت پزشکی را جذب نماید.

دکتر مسلم با بیان اینکه پذیریش بیمار در دومین مرکز رادیوتراپی وآنکولوژی دانشگاهی شرق کشور در سبزوار انجام می شود که علاوه بر مراجعان داخلی پذیرای مراجعه کنندگانی از کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق است،تصریح کرد: حجم بالای مراجعات در مرکز استان و تاخیر در نوبت دهی، مرکز رادیوتراپی وآنکولوژی در سبزوار آمادگی پذیرش تمامی مراجعان از خراسان رضوی و استان های مجاور را جهت ارائه خدمات درمانی باکیفیت برابر با استاندارد های جهانی دارد.

رئیس دانشگاه ادامه داد:مرکز تخصصی پرتودرمانی با وجود یک دستگاه شتاب دهنده خطی امکان درمان بیش از 90 درصد تومورهای سرطانی را دارد که با بهره مندی از یک دستگاه سی.تی.اسکن 16 اسلایس مدرن مجهز به پیشرفته ترین سامانه لیزر جهت تشخیص موقعیت دقیق تومور و همچنین خدمات سه بعدی پرتودرمانی در بیمارستان واسعی سبزوار آماده ارائه خدمت تخصصی به بیماران است.

وی کاهش پرداخت هزینه های درمان با تعرفه دولتی، ارتقاء سطح خدمات درمانی با حضور متخصصان و کادر درمانی مجرب از مهمترین مزیت های این مرکز عنوان کرد و گفت: مراجعات زیادی برای درمان از شهرستان های مختلف استانهای سه گانه خراسان داریم و با توجه به اینکه در حوزه درمان، دانشگاهی هستیم، می توانیم شهرهای مجاور را پشتیبانی کنیم.

دکتر علیرضا مسلم راه اندازی اورژانس هوایی سبزوار را یکی دیگر از گام های مثبت در ارائه خدمات درمانی در منطقه دانست و افزود: راه اندازی خدمات فوق تخصصی و ارتقا زیرساخت های بخش درمان سبزوار، بخشی از بار توریسم سلامت شهر مشهد را برعهده گرفته است.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه بخش های آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، اسکن هسته ای، نازایی، شیمی درمانی و بازتوانی قلب پس از مشهد در قطب دانشگاهی شرق کشور، تنها در اختیار دانشگاه علوم پزشکی سبزوار است،اظهار کرد: دندانپزشکی بیماران خاص سبزوار تنها مرکز در کشور است که به بیماران خاص و معلولان کم توان ذهنی، جسمی و حرکتی ارائه خدمات می کند.

وی ادامه داد: همچنین همراه سرای بیماران در مراکز آموزشی درمانی واسعی و شهید بهشتی با کمک خیران در 24 واحد مسکونی و هزینه 18 میلیارد ریال راه اندازی شده تا همراهان بیماران مشکل اسکان نداشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در ادامه با بیان اینکه در سلامتکده طب سنتی سبزوار به عنوان دومین سلامتکده شرق، درمان با داروهای گیاهی و اعمال یداوی(حجامت و زالودرمانی) ارائه می شود، اضافه کرد: گیاهان دارویی منطقه سبزوار شامل گون(کتیرا)، باریجه و آنغوزه، زیره سبز، فلفل قرمز و نعنا و طبیعت کویر سبزوار با پهنه های پوشیده از ماسه و نمک و شوره زارها می تواند جنبه های روان درمانی، ماسه درمانی، آفتاب درمانی و املاح درمانی برای گردشگران داشته باشد.

دکتر علیرضا مسلم خاطرنشان کرد: راهنمای توریسم پزشکی در بیمارستان های سبزوار وجود دارد و سه دفتر گردشگری سلامت این شهرستان پیگیر اخذ مجوزهای لازم هستند تا اقدام به جذب توریسم سلامت نمایند.

امروزه گسترش صنعت گردشگری علاوه بر کمک به جامعه محلی در رشد شاخصه های فرهنگی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت های شغلی، درآمدزایی و رفاه در جامعه می ‌شود که در میان حوزه های مختلف آن می توان را به دلیل دامنه گسترده بسیار با اهمیت و دارای جایگاه خاص تلقی کرد.

گردشگری سلامت که گاهی از آن به عنوان توریسم سلامت نام برده می شود در واقع به استفاده از خدماتی اطلاق است که به بهبود افزایش سلامتی و یا روحیه فرد منجر می شود و ارائه آن بیش از 24 ساعت در شهری خارج از محل سکونت فرد به طول می انجامد.

 

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
{news-gallery}