• 14 مهر 1397
  • 1363
رئیس دانشگاه در مصاحبه با رادیو سلامت عنوان کرد؛

ارائه خدمات بهداشتی درمانی به 600 هزار نفر/ تشریح مهمترین دستاورد های حوزه سلامت در سبزوار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در مصاحبه زنده با رادیو سلامت مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار را تشریح کرد.

 ارائه خدمات بهداشتی درمانی به 600 هزار نفر/ تشریح مهمترین دستاورد های حوزه سلامت در سبزوار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در مصاحبه زنده با رادیو سلامت مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار را تشریح کرد.

وبدا سبزوار / دکتر علیرضا مسلم رئیس دانشگاه صبح امروز 14 مهرماه سال جاری در مصاحبه زنده با رادیو سلامت مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار را تشریح کرد.

دکتر مسلم در ابتدای این مصاحبه با اشاره به تاریخچه دانشگاه اظهارداشت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با دارا بودن 5 دانشکده و 200 عضو هیات علمی وبیش از دو هزار دانشجو که ۳۳ درصد دانشجویان بومی شهرستان هستند، 33 سال قدمت خود را سپری می کند.

وی افزود: همچنین دانشگاه با شش بیمارستان تخصصی با 850 تخت فعال، 26 پایگاه اورژانس، ۱۹۵ خانه بهداشت و ۳۸ مرکز بهداشتی ، 4500 پرسنل و با پوشش 5 شهرستان،به 600 هزار نفر خدمات نوین بهداشتی درمانی ارائه می دهد.

رئیس دانشگاه در ادامه با بیان اینکه سبزوار ۹ درصد جمعیت و ۱۵ درصد وسعت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است گفت: در سبزوار به ازای هر هزار نفر حدود1.6 تخت موجود است که تقریبا معادل متوسط کشوری هستیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر به ازای هر هزار نفر 0.7 پزشک عمومی و متخصص، ۹۲۰ پرستار (به ازای هر تخت ۱.۸ پرستار) که از متوسط کشور بالاتر هستیم، در سبزوار مشغول به فعالیت می باشند.

دکتر مسلم درادامه اظهارداشت: با توجه به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به حوزه سلامت که از اولویت چهاردهم به اولویت اول تا سوم رسیده است ، خدمات ویژه به مردم در راستای ارتقاء شاخص های سلامت ارائه شده است.

رئیس دانشگاه با اشاره به رشد 38 درصدی تعداد دانشجویان و جذب دانشجو در رشته های دستیاری اطفال و داخلی گفت: در حال حاضرتعداد رشته های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد از 3 رشته به 7 رشته ارتقا یافته و به ازای هر ۱۲ دانشجو یک استاد داریم که وضعیت ایده آل و بسیار خوبی است.

وی بابیان اینکه سرانه فضای آموزشی 120 درصد رشد پیداکرده تصریح کرد: در پنج سال گذشته و با حمایت دولت تدبیر و امید و وزارت بهداشت، 16000 مترمربع به فضا های آموزشی دانشگاه اضافه شده است.

رئیس دانشگاه افزود: رشد دوبرابری اچ اینکس دانشگاه در سال 96 در مقایسه با 92 ، 3 برابر شدن تعداد مراکز تحقیقاتی،افزایش 300 درصدی تعداد مقالات چاپ شده توسط اعضای هیات علمی در مجلات آی اس آی،3برابر شدن تعداد مجلات دانشگاه و افزایش 150 درصدی بودجه پژوهشی از جمله دستاوردهای دانشگاه در حوزه تحقیقات و فناوری می باشد.

دکتر مسلم با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و شاخص های  بهداشتی از متوسط کشور در جایگاه خوبی هستیم اظهارداشت: در حال حاضر هیچ مرکز بهداشتی درمانی بدون پزشک درسبزوار نداریم و طی پنج سال گذشته 30 خانه بهداشت ،نه مرکز بهداشتی درمانی و پنج پایگاه سلامت افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه مصرف نمک مهمترین علت فشار خون و بروزبیماری های قلبی عروقی در کشور است، تصریح کرد: در همین راستا ودر بخش مصرف نمک در نان در سبزوار مصرف نمک را از 2.3 درصد به 1.5 درصد کاهش داه ایم که جزء شهرستان های خوب کشور در این زمینه هستیم.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه طی پنج سال گذشته 9200 متر از فضاهای درمانی تابعه دانشگاه بهینه سازی شده است گفت:افتتاح بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه با 245 تخت،راه اندازی بخش های شیمی درمانی، رادیوتراپی، جراحی قلب باز،پزشکی هسته ای، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی،رشد 130 درصدی تخت های ویژه ، 3 برابر شدن تعداد تخت های روانپزشکی وراه اندازی سلامتکده طب سنتی از مهمترین اقدامات صورت گرفته طی پنج سال اخیر می باشد.

دکتر مسلم در پایان با بیان اینکه اعتبارات دانشگاه 230 درصد رشد داشته است افزود:ساخت ۴۵ هزار مترمربع وبهسازی 30 هزار مترمربع از فضا های بهداشتی و درمانی و رشد ۶۹ درصدی تعداد پرسنل از دیگر دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار است.

 

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *