• 17 اردیبهشت 1403
  • 112

ثبت 5 هزار و 862 زایمان در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: در راستای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت 5 هزار و 862 زایمان در سه بیمارستان مبینی سبزوار، ولیعصر(عج) جغتای و قمر بنی هاشم(ع) جوین در یکسال گذشته انجام و به ثبت رسیده است

  ثبت 5 هزار و 862 زایمان در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

به گزارش وبدا/ دکتر محمد سالاری افزود:  از مجموع زایمان های انجام شده،بیمارستان شهیدان مبینی سبزوار با 4 هزار و 692 مورد زایمان، بیمارستان ولی عصر(عج) جغتای با 587 زایمان و بیمارستان قمر بنی هاشم(ع) جوین با 583 زایمان به ترتیب بالاترین و کمترین زایمان ها را داشته است.

🔸وی با بیان اینکه 3 هزار و 843 مادر به صورت زایمان طبیعی وزن حمل نموده‌اند، اظهار داشت: از این تعداد بیش از 2 هزار مادر از روش های دارویی کاهش درد زایمان استفاده کرده اند.

همچنین در راستای بالا بردن آگاهی مادران از فرآیند بارداری و تجربه یک زایمان خوشایند برای هزار و 455 مادر شرکت کننده در کلاس های رایگان آمادگی برای زایمان در بیمارستانها و مراکز بهداشت،7 هزار و 744 جلسه آموزش برگزار شده است.

دکتر سالاری ادامه داد: با توجه به گستردگی خدمات مامایی، در بخش بهداشت نیز در سال 1402، بیش از 129 هزار خدمت به 6 هزار و 532 مادر باردار در مراکز و شبکه های بهداشت حوزه تحت پوشش دانشگاه توسط ماما و مراقبین سلامت ماما ارائه شده است.


همچنین حدود 40 هزار خدمت مشاوره پیش از بارداری به 39 هزار و 407 مراجعه کننده خانم در سنین باروری در مراکز بهداشتی در سال 1402 انجام  شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایان گفت: راه اندازی و تجهیز اتاق های تک نفره زایمان در بیمارستان قمر بنی هاشم جهت بالا بردن کیفیت خدمات به مادران و نوزادان، ارائه خدمات به زوجین نابارور در مرکز سطح 2 ناباروری در کلینیک ویژه، برگزاری حضوری کلاس های رایگان آمادگی برای زایمان، شناسایی به موقع مادران باردار متمایل به سقط و انجام مشاوره و ارجاع به کلینیک نفس جهت پیگیری و مشاوره تخصصی به مادران باردار در خطر سقط، مشاوره و پاسخگویی به سوالات مادران توسط کارشناسان مامایی در برنامه 4030 و اعلام مادران واجد شرایط پیگیری به سایر دانشگاه ها منجر به ارتقاء شاخص های سلامت مادران از مراقبت پیش از بارداری تا پس از زایمان در سال 1402 شده است.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *