• 16 بهمن 1402
  • 251

ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیش از 3 هزار بیمار مبتلا به سرطان در غرب خراسان

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیش از 3 هزار بیمار مبتلا به سرطان در غرب خراسان اشاره کرد

  ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیش از 3 هزار بیمار مبتلا به سرطان در غرب  خراسان

به گزارش وبدا/ دکتر محمد شوریده یزدی با تاکید بر ضرورت اهمیت پیشگیری اولیه در بروز بیماری های مزمن غیرواگیر از جمله سرطان گفت: مناسب ترین اقدام برای حفظ سلامت افراد و ارتقای کیفیت زندگی آنان و با توجه به هزینه های سرسام آور، کنترل عوامل خطر این بیماری هاست.

وی با بیان اینکه 30 تا 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند افزود: تشخیص به موقع بیماری سرطان نیز می تواند به عنوان گام دوم پیشگیری، منجر به کاهش بسیاری از عوارض سوء جسمی و هزینه های اقتصادی این بیماران شود.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: در این راستا برنامه جامعی تحت عنوان "برنامه ملی مدیریت سرطان" از سوی وزارت بهداشت تدوین که ابعاد مختلفی شامل پیشگیری، تشخیص زودهنگام ، درمان و مراقبت ها ی حمایتی و تسکینی را شامل می شود.

دکتر شوریده با بیان اینکه در حال حاضر اقدامات تشخیصی و درمانی طبق بسته های ابلاغی وزارت بهداشت برای بیش از 3 هزار  بیمار مبتلا به سرطان تحت پوشش دانشگاه ارائه می گردد،گفت : خدمات تشخیص زودهنگام سرطان پستان،دهانه رحم و روده بزرگ در مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری های غیر واگیر و سرطان مستقر در کلینیک ویژه دانشگاه برای بیماران ارائه می گردد.

وی با اشاره به شعار پویش ملی مبارزه با سرطان (7 لغایت 30 بهمن ماه)" من مسئولم برای پیشگیری از سرطان خودم،خانواده ام و جامعه ام"و برنامه های دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در زمینه تشخیص زودهنگام سرطان، تصریح کرد: وجود دستگاه‌های بروز ماموگرافی، سونوگرافی، کولونوسکوپی و کولپوسکوپی، ارائه ویزیت های تخصصی از جمله اقدامات دانشگاه در این زمینه است و اگر فرد مبتلا باشد با روش استاندارد درمان و در غیر این صورت دوره ای تحت ویزیت و معاینه قرار می گیرد.

دکتر شوریده ادامه داد: همچنین اقدامات تشخیصی و درمانی نظیر تصویربرداری، آزمایشات، ویزیت، نمونه برداری، شیمی درمانی، رادیوتراپی در مرکز درمانی آموزشی واسعی طبق بسته های حمایتی ابلاغی وزارت متبوع برای بیماران مبتلا به سرطان انجام می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایان با بیان اینکه سرطان با خود مراقبتی و امید قابل پیشگیری و درمان است ،خاطر نشان کرد: امید است تا از طریق آموزش عموم مردم بتوان گام های مهمی در جهت ارتقاء آگاهی عمومی و تشویق افراد،خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز سرطان ،درمان مناسب و به موقع برداشت.

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *