• 9 دی 1402
  • 430

در دیدار رئیس دانشگاه با امام جمعه سبزوار مطرح شد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مقیسه امام جمعه شهرستان، افزایش سطح سواد سلامت جامعه را نیازمند آموزش و آگاهی بخشی عمومی اعلام کرد.

 در دیدار رئیس دانشگاه با امام جمعه سبزوار مطرح شد؛

به گزارش وبدا/  دکتر محمد سالاری در این نشست گفت: به لحاظ اینکه بخشی قابل توجهی از مشکلات حوزه سلامت به خدمات دانشگاه به جامعه تحت پوشش که گیرندگان خدمت می شوند بر می گردد، بایستی هماهنگی جهت اطلاع رسانی عمومی انجام شود تا مردم به درک اهمیت موضوع "پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا" برسند و در این طرح ملی مشارکت نمایند.

وی افزود: با توجه به اینکه 83 درصد مرگ و میرها به عوامل مربوط به بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت و فشارخون بر می گردد، دولت وزارت بهداشت را ملزم کرده تا با اجرای این پویش ملی مردم را نسبت به سلامت خود آگاه سازد.

رئیس دانشگاه همچنین گفت:  در بحث بیماری های غیر واگیر مانند دیابت و پر فشاری خون بخشی اعظمی از مرگ و میرها  به علت عوارض این دو بیماری می باشد.
 
دکتر سالاری ادامه داد:  شهرستان سبزوار در اجرای طرح سلامت شهری به عنوان شهر منتخب در سطح کشور معرفی شده است، لذا بایستی صد درصد افراد تحت پوشش دانشگاه (382 هزار نفر جمعیت بالای 18 سال) در این پویش مورد غربالگری و معاینه قرار گیرند تا علاوه بر آگاه سازی آنها نسبت به وضعیت سلامت خود، حداقل ها را بشناسند و بدانند که چه چیزی سلامت را به خطر می اندازد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با غربالگری و معاینه بیش از 100 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش 14 درصد از افراد مورد پایش به عنوان مبتلایان جدید دیابت و 32 درصد نیز از مبتلایان جدید به فشارخون شناسایی و به مراکز درمانی معرفی شده اند؛ این در حالی است که هیچ یک از این افراد اطلاعی نسبت به نوع بیماری خود تاکنون نداشته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایان از امام جمعه شهرستان درخواست کرد تا پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون از طریق روحانیون و ائمه جماعات از تریبون نماز جمعه و مساجد اطلاع رسانی عمومی شود. تمامی همکاران دانشگاه با حضور در پایگاه ها، مراکز و خانه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت به صورت ثابت و سیار آماده خدمت رسانی به عموم مردم جامعه در بحث اندازه گیری فشارخون و سنجش قند خون می باشند.

دکتر سالاری همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از افراد جامعه  نسبت به بیماری خود بی اطلاعند، با شرکت در این پویش ملی علاوه بر اینکه می‌توانند از وضعیت سلامت خود آگاه شوند در صورت ابتلا با مداخله نیروهای بهداشتی و درمانی از پیشرفت عارضه های جدی این نوع بیماری ها ممانعت به عمل خواهد آمد.

 


{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *