• 15 دی 1400
  • 290
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:

شیوع کمبود ویتامین دی در کشور / ویتامین های موثر در بهبودی مبتلایان کرونا

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: کمبود ویتامین D در کشور خیلی شایع است و همه گروه‌ ها دچار این کمبود هستند؛ بنابراین از سال ۱۳۹۳ که مطالعات نشان داد همه مردم با کمبود این ویتامین روبرو هستند، بر اساس بخشنامه های وزارت بهداشت ماهانه یک مکمل ۵۰ هزار واحدی باید برای افراد بالای ۱۲ سال استفاده شود.

 شیوع کمبود ویتامین دی در کشور / ویتامین های موثر در بهبودی مبتلایان کرونا

به گزارش وبدا/ دکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه تغذیه صحیح نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد،اظهار کرد: در افرادی که سیستم ایمنی بدن به دلیل تغذیه نامناسب تضعیف می ‌شود، قاعدتا مقاومت بدن در برابر ویروس کرونا کمتر بوده و حتی ممکن است شدت و مدت بیماری و دوره بهبودی و نقاهت نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ویتامین D درعملکرد سیستم ایمنی بدن موثر است و کمبود آن سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌ شود، افزود: کمبود ویتامین D در کشور خیلی شایع است و همه گروه‌ ها دچار این کمبود هستند؛ بنابراین همه مردم با کمبود این ویتامین روبرو هستند، بر اساس بخشنامه های وزارت بهداشت ماهانه یک مکمل ۵۰ هزار واحدی باید برای افراد بالای ۱۲ سال استفاده شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اضافه کرد: تماتمی افراد می توانند به پایگاه‌ های سلامت مراجعه کرده و مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D به شکل رایگان دریافت می ‌کنند.

دکتر عبداللهی ادامه داد: برای سنین ۲ تا ۱۲ سال مصرف مکمل ۵۰ هزار واحدی به صورت هر دو ماه یکبار توصیه می‌ شود و برای کودکان زیر دو سال هم قطره آ_د مصرف می‌ شود.

وی بیان داشت : اینکه بعد از واکسیناسیون نباید از مولتی ویتامین استفاده کرد، از نظر علمی توصیه درستی نیست؛ ولی نکته مهم این است که بعد از واکسیناسیون توصیه ما این است که از طریق برنامه غذایی ویتامین و املاح دریافت کنند. اگر از گروه غذایی اصلی به اندازه مصرف شود، اصلا نیازی به مصرف ویتامین نیست. اما در مجموع مصرف مولتی ویتامین تداخلی با تزریق واکسن ندارد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،‌ خاطرنشان کرد: اینکه بتوان میزانی از مرگ و میر کرونا را به تغذیه ربط داد، بررسی سختی است که در ایران انجام نشده است ولی مستندات بین‌ المللی ثابت کرده است که برخی ویتامین ها  مثل A، C و زینک و روی و سلنیوم در بهبودی کرونا نقش مهمی دارند، اما مطالعه ‌ای در این زمینه در کشور ما انجام نشده است./آزاد

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *