• 1 آذر 1400
  • 205
متخصص بیماری‌های عفونی:

انجام واکسیناسیون امری ضروری است / لزوم برنامه‌ریزی برای تزریق دُز سوم

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: سلامتی کامل بدن و ایمنی فرد برای مقابله با بیماری به تنهایی کافی نبوده و انجام واکسیناسیون ضروری است و این تصور که ایمنی بدن من کامل است و نیازی به واکسن ندارم فکر کاملا اشتباهی بوده چرا که سلامت کامل فرد زمانی ایجاد خواهد شد که در مقابل آن ویروس و بیماری واکسینه شده باشد.

 انجام واکسیناسیون امری ضروری است / لزوم برنامه‌ریزی برای تزریق دُز سوم

دکتر حبیب آشنا متخصص بیماری‌های عفونی در برنامه کرسی آزاداندیشی و گفتگوی علمی با موضوع سوالات و شبهات واکسیناسیون کرونا که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد اظهار داشت: واکسیناسیون امری بدیهی بوده و در کل دنیا شناخته شده است و همه آن را به عنوان یک اصل پذیرفته‌اند.

متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه سلامتی کامل بدن و ایمنی فرد برای مقابله با بیماری به تنهایی کافی نیست ابراز داشت: انجام واکسیناسیون ضروری است و این تصور که ایمنی بدن من کامل است و نیازی به واکسن ندارم فکر کاملا اشتباهی بوده چرا که سلامت کامل فرد زمانی ایجاد خواهد شد که در مقابل آن ویروس و بیماری واکسینه شده باشد.

وی افزود: با انجام واکسیناسیون و تزریق واکسن سلول‌هایی در بدن شکل می‌گیرد که این سلول‌ها به بدن کمک خواهند کرد تا بدن فرد در مقابل بیماری حفظ گردد، اما اگر تزریق واکسن صورت نگیرد و سلول‌های گفته شده تشکیل نشوند بدن توانایی مقابله با ویروس را نخواهد داشت.

دکر آشنا تاکید کرد: انجام واکسیناسیون به این معنی نیست که در مقابل بیماری امنیت کامل ایجاد شده بلکه با تزریق واکسن ایمنی بدن تحریک شده و در مقابل بیماری مقاوت خواهد شد.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه تاثیر واکسیناسیون در پیک پنجم به وضوح دیده شد ابراز کرد: در آن پیک که ویروس جدید دلتا شیوع پیدا کرده بود و شدت بالا و قدرت کشندگی بالاتری داشت به وضوح میزان مرگ و میر کاهش پیدا کرد و تاثیر واکسیناسیون نمایان و قابل لمس بود که این گویای تاثیر واکسیناسیون در نجات جان افراد جامعه است.

دکر آشنا در بخشی از سخنان خود به بیماران بستری شده در بخش آی‌سی‌یو نیز اشاره‌ای کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر ۹۰ درصد بستری شده‌ها افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده و واکسینه نشده‌اند و دیگر افراد نیز دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده که منجر به بستری شده‌اند، و این نیز مهر تاییدی دیگر بر لزوم حداکثری واکسیناسیون افراد جامعه است.

وی این تصور که با زدن دو دز واکسن کار تمام است را کاملا اشتباه عنوان کرد و افزود: از هموطنان می‌خواهیم که با تزریق دو دز واکسن خود کماکان زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را در برنامه خود داشته و آنها را رعایت نموده و از حضور در محیط‌های شلوغ و تجمعات پرهیز نمایند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه تزریق دو دز واکسن هم ماندگار نخواهد بود و افراد مسن و در معرض خطر نیازمند دز سوم خواهند بود گفت: در گام اول باید به سمتی برویم که بالای ۸۰ درصد جمعیت کشور دو دز واکسن را دریافت کرده و در مرحله بعدی به فکر تزریق دز سوم باشیم چرا که پس از شش ماه سطح ایمنی بدن افت کرده و نیاز بدن به دز سوم احساس خواهد شد که امیدواریم شرایط کشور به گونه‌ای پیش رود تا با فراهم نمودن واکسن، تزریق دز سوم نیز انجام شود.

وی در پایان سخنان خود از مردم خواست در صورت وجود هر گونه علائم سریعا به متخصص مراجعه نموده و این تصور اشتباه که این بیماری یک سرماخوردگی جزئی بوده را نداشته باشند چرا که بسیاری از افراد اگر زودتر به متخصص مراجعه می‌کردند بیماری‌شان پیشرفت نمی‌کرد و در نتیجه به بستری و مرگ منجر نمی‌شد./ علی رمضانی

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *