• 21 اردیبهشت 1400
  • 145
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت عنوان کرد:

واکسیناسیون حداقل ۱۳ الی ۱۴ میلیون نفر تا پایان دولت دوازدهم

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین اخبار و اطلاعات بسیج واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، گفت: کنترل بیماری و قطع زنجیره انتقال، نیاز به رعایت کامل پروتکل های بهداشتی همزمان با واکسیناسیون سراسری دارد.

 واکسیناسیون حداقل ۱۳ الی ۱۴ میلیون نفر تا پایان دولت دوازدهم
دکتر کیانوش جهانپور، درخصوص آخرین اخبار و اطلاعات بسیج واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ در گفت و گو با وبدا، گفت: تهیه واکسن راهبردی است و طبیعتا مساله مهمی در افکار عمومی و رسانه هاست و با وجود تحریم ها و تهدیدها در زمینه تهیه واکسن، دولت و وزارت بهداشت تمام تلاش خود برای تهیه واکسن انجام داده است، به طوریکه فاز یک واکسیناسیون تمام شده و وارد فاز دوم آن شده ایم و امروز در جای درستی قرار داریم.

 وی افزود: هدف واکسیناسیون در وهله نخست، کاهش مرگ و میر ناشی از کروناست و به این دلیل، واکسیناسیون در ایران از گروه های پرخطر از سنین بالا آغاز شده که مرگ و میر در آنها بیشتر بوده است، اما کماکان باید توجه داشت که کنترل بیماری و قطع زنجیره انتقال نیاز به رعایت کامل پروتکل های بهداشتی همزمان با واکسیناسیون سراسری دارد.

 تا عبور کامل از پیک چهارم بیماری فاصله وجود دارد

 دکتر جهانپور در ادامه عنوان کرد: پیک چهارم بیماری کرونا تقریبا در همه استان ها مسیر نزولی خود را آغاز کرده است. با این حال تا عبور کامل از پیک چهارم بیماری فاصله وجود دارد و باید پروتکل های بهداشتی به دقت رعایت شود و هرگونه سهل انگاری در این زمینه به لحاظ ورود واریانت های جدید کرونا به کشور می تواند خیز جدید مجدد بیماری را در پی داشته باشد.

 سخنگوی سازمان غذا ‌و دارو  تصریح کرد: واردات واکسن ضرورتی غیرقابل انکار و طبق قاعده کلی بهترین واکسن، نخستین واکسن درد دسترس است.  بنابراین هر واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و‌ دارو قرار گرفته، باید وارد شده و واکسیناسیون با سرعت تا زمان دسترسی به واکسن های داخلی، انجام شود.

 وی خاطرنشان کرد: دولت و وزارت بهداشت تاکنون حدود 240 میلیون دوز واکسن را پیش بینی، خرید و یا پیش خرید کرده و طی روزها و هفته های آینده به تدریج وارد کشور و یا تولید خواهد شد و طبق دستورالعمل های مصوب و سند ملی واکسیناسیون در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و حتی تحقق حداقل ۵۰ درصدی این برنامه برای رسیدن به نقطه هدف اولیه کفایت خواهد کرد.

 وی افزود: در روزهای آتی ۲.۵ میلیون دوز و تا پایان خردادماه حداقل ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار ایران قرار خواهد گرفت و امید می رود تا پایان دولت دوازدهم واکسیناسیون حداقل ۱۳ الی ۱۴ میلیون نفر انجام شود.

 تزریق واکسن با اولویت سنین بالا انجام می شود

 وی اظهار کرد: پس از واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در روزهای آتی، واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال آغاز می شود. اولویت در واکسیناسیون، کنترل مرگ و میر است و به همین دلیل تزریق واکسن با اولویت سنین بالا انجام می شود و هدف نخست، کنترل مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا از طریق واکسیناسیون است. کنترل زنجیره بیماری نیاز به رعایت پروتکل های بهداشتی واکسیناسیون سراسری دارد.

 سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: علاوه بر واردات واکسن مورد تایید، اتکا بر تولید واکسن داخلی خواهد بود و روند ساخت واکسن های داخلی و تولید مشترک با حمایت دولت و وزارت بهداشت درحال انجام است که امیدواریم به زودی به نتیجه مطلوب برسد، چنانچه تولید در خطوط تولید اولیه واکسن کوو ایران برکت با پذیرش ریسک از سوی سازنده آغاز شده، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک نیز کلید خورده و واکسن انستیتو پاستور ایران نیز به تولید نزدیک می شود و انتظار می رود واکسن های کوو پارس رازی و فخرا نیز با طی مراحل مطالعه بالینی تا پایان تابستان به این مرحله رسیده و به کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کووید ۱۹ بپیوندد.

 واکسیناسیون هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نداشته و نخواهد داشت

 رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه واکسیناسیون به طور عام و تولید واکسن داخلی به طور خاص، مساله و موفقیت ملی است، گفت: خوشبختانه بسیاری از دلسوزان به اهمیت و ضرورت موضوع رسیده اند و نوعی تفاهم نانوشته در این مهم میان نخبگان وجود دارد و امیدواریم فضای انتخاباتی و امواج سیاسی در این زمینه هفته ها و روزهای منتهی به انتخابات آن را تحت الشعاع قرار ندهد و توجه نابجا به برخی منافع و مراعات سیاسی، این توفیق، وفاق و افتخار ملی  را هدف نگیرد. واکسیناسیون هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نداشته و نخواهد داشت و امیدواریم برخی اقدامات یا اظهارات غیر مسئولانه به افکار عمومی نشانی غلط ندهد.

 دکتر جهانپور تاکید کرد: تلاش ها، تدابیر و‌ دیپلماسی واکسن در ایران از فروردین ۱۳۹۹ با لحاظ همه شرایط و‌ دشواری های موجود، با برنامه ریزی واقع بینانه ‌و هماهنگی بین بخشی در مسیر درستی قرار داشته و مسیر تامین و تولید واکسن و واکسیناسیون ریل گذاری شده، ‌‌هر روز، هر هفته و هرماه با شتاب بیشتر از گذشته تا رسیدن به نقطه هدف، ادامه خواهد یافت.

 رییس مرکز روابط عمومی ‌‌و اطلاع رسانی وزارت بهداشت عنوان‌ کرد: جایگاه ایران در صنعت واکسن سازی جهان و‌ رتبه علوم و فناوری های مرتبط با واکسن حداقل یک تا ۲ کلاس ارتقا یافته و چه بسا راه ۲۰ -۳۰ ساله در یک سال اخیر پیموده شده و بدون تردید میراثی ماندگار و از جمله دستاوردهای ارزشمند و‌ چشمگیر نظام سلامت و کشور در همه دهه های اخیر است و هر روز ارزش های آن بیش از پیش، نمودار خواهد شد.
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *