• 12 اسفند 1399
  • 126

تا کنون 187 مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور داشته ایم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس اولویت بندی که در سند ملی واکسیناسیون کووید19 مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد، واکسیناسیون انجام می شود. اولویت بندی در این سند، حاصل تلاش 19 نفر از بهترین متخصصین کشور بود که بیش از سه هفته کار کردند.

 تا کنون 187 مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور داشته ایم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس اولویت بندی که در سند ملی واکسیناسیون کووید19 مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد، واکسیناسیون انجام می شود. اولویت بندی در این سند، حاصل تلاش 19 نفر از بهترین متخصصین کشور بود که بیش از سه هفته کار کردند.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران، اظهار داشت: در مرحله اول واکسیناسیون، حدود 600 هزار نفر کادر بهداشتی و درمانی و 700 هزار نفر مانند سالمندان مقیم سرای سالمندان، معلولین ذهنی و جسمی، جانبازان شیمیایی بالای 50 درصد و برخی از مراکز تجمعی که به شدت آسیب پذیر هستند واکسینه می شوند.

وی افزود: هدف از واکسیناسیون دو نکته بسیار مهم است؛ یکی کاهش مرگ و میر و دیگری قطع زنجیره ویروس. برای اینکه بتوانیم شاهد کاهش مرگ و میر باشیم، در گروه به شدت آسیب پذیر، به ازای هر 7 واکسن که تزریق می شود، از مرگ یک نفر پیشگیری می شود اما در سایر گروه ها به ویژه جوانان، شاید بیش از 12 هزار واکسن باید تزریق شود که از مرگ یک نفر، پیشگیری شود.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که بتوانیم با تعداد واکسنی که به دست مان می رسد، تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه علاوه بر واکسیناسیون فاز یک، فاز دو شامل سالمندان بالای 80، 75 و به ترتیب پنج سال پایین تر و همچنین افراد دارای بیماری زمینه ای 16 تا 64 سال که حدود 8 تا 8 و نیم میلیون نفر هستند را واکسینه کنیم.

دکتر رییسی یادآور شد: با توجه به تولید واکسن های داخلی بسیار امیدواریم که از تیرماه میزان انجام واکسیناسیون به بالای 20 میلیون دوز در ماه برسد و اگر با این روند پیش برویم، بسیار امیدواریم که تا آذرماه سال آینده همه گروه ها را بتوانیم واکسینه کنیم.

وی گفت: حدود دو هفته پیش در مورد سفرهای نوروزی در کارگروه ها، قرارگاه اجرایی و ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و بررسی شد. بحث اصلی این است که گردش ویروس جهش یافته در کشور، پیش بینی ها را سخت می کند. در ماه های گذشته روند اینگونه بود که معمولا دو سه هفته تعداد بیماران سرپایی و بعد از آن تعداد بیماران بستری و بعد از 4 هفته، تعداد مرگ و میر بیماران افزایش می یافت اما قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهش یافته به قدری است که هفتگی این اتفاق می افتد بنابراین پیش بینی هفته های آینده، خیلی سخت است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: در ستاد ملی مقابله با کرونا، طرح سفرهای نوروزی، مشروط شد. اگر مردم در طول هفته های آینده پروتکل ها را رعایت کنند، می توانیم شب عید و ایام نوروز آرامی را داشته باشیم و بر اساس رعایت پروتکل ها در شهرهای آبی و زرد و غیر مسافرپذیر، می تواند مسافرت انجام شود و اگر پروتکل ها رعایت نشود، مسافرت نخواهیم داشت.

وی افزود: در استانی مانند مازندران که 15 شهرستان آن قرمز و بعد نارنجی بود، الان به سه شهر نارنجی رسیده و سایر شهرهای این استان گرچه در وضعیت زرد قرار دارند اما مسافرت به شهرهای مسافرپذیر، ممنوع است. مسافرت به همه شهرهای زرد کشور ممنوع نیست اما مسافرت به شهرهای زرد در سه استان شمالی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، اصفهان، شیراز و مشهد مقدس، ممنوع است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: ممنوعیتی برای پروازها قائل نشده ایم اما برای مسافرت با تور و سفرهایی که در قالب گردشگری باشد، باید شروط گفته شده را رعایت کنند. در حال حاضر در خوزستان، پروازها منوط به داشتن تست PCR منفی است و یا در جای دیگری مانند قشم بر اساس ابتکار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افرادی که می خواهند وارد این جزیره شوند، حتما باید تست انجام دهند و در صورت منفی بودن تست، می توانستند به قشم وارد شوند.

دکتر رییسی تاکید کرد: ما می دانیم که شرایط کنونی، سخت است و مردم هم تحمل کردند اما معتقدم که اگر امسال عید را در کنار عزیزان مان تحمل کنیم، سال های آینده با خیال راحت تر بعد از واکسیناسیون می توانیم سفرهای خیلی بهتری داشته باشیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت ویروس جهش یافته در کشور گفت: تا الان بر اساس گزارش رسمی، 187 مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور داشته ایم که متاسفانه 20 نفر از این بیماران جان خود را از دست داده اند. قدرت سرایت این ویروس بسیار بالا است و میزان کشندگی آن 30 درصد بیشتر از ویروس قبلی است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: ویروس جهش یافته انگلیسی در کل کشور گردش کرده است و از استانهای مختلف گزارش هایی را دریافت کرده ایم و نمی توانیم ادعا کنیم که این ویروس در یک استان وجود ندارد و باید بسیار مراقبت کنیم.

دکتر رییسی در خصوص شایعه تعطیلی اصناف در دهه سوم اسفندماه گفت: بر اساس رنگ بندی ها اگر شهری در وضعیت قرمز باشد، مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند، اگر نارنجی باشند مشاغل گروه یک و دو اجازه فعالیت دارند و به همین ترتیب بر اساس طرح محدودیت های هوشمند، عمل می شود. در بسیاری از اصناف، کسب روزی و درآمد بیشتر در شب عید و ماه اسفند است و در این زمینه ما هم نگرانیم و از آنها سپاسگزاریم و از مردم نیز می خواهیم که پروتکل ها را رعایت کنند. الان خیلی از گزارش ها وجود دارد که خانواده ها برای خریدهای جزیی و به عنوان نمونه یک جوراب، به بازار می روند که این کار درستی نیست. اگر بتوانیم خریدها را مدیریت شده انجام دهیم، هم اصناف سود می برند هم مردم.

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *