• 15 دی 1399
  • 774
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبرداد؛

کسب رتبه برترکشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید19 / سبزوار پیشرو در مقابله و درمان بیماران کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از کسب رتبه برترکشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید19 توسط این دانشگاه خبرداد.

 کسب رتبه برترکشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید19 / سبزوار پیشرو در مقابله و درمان بیماران کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از کسب رتبه برترکشوری در درمان بیماران مبتلا به کووید19 توسط  این دانشگاه خبرداد.

وبدا سبزوار/ دکتر محمد نعمت شاهی ضمن اعلام خبر فوق در گفتگو با وبدا اظهار کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی بیش از 370 بیمارستان و مرکز درمانی دولتی در درمان بیماران مبتلا به کرونا را براساس شاخص های 12 گانه کیفی و عملکردی ارزیابی و رتبه بندی نمود.

وی با اشاره به بازدید های وزارت بهداشت از حوزه بیمارستانی ،افزود:طی پایش های انجام شده و براساس شاخص های مربوطه به ویژه درمدیریت بحران، بهبودی بیماران و کاهش مرگ ومیر ناشی از کرونا،این دانشگاه موفق به کسب رتبه 21 در بین بیش از 370 بیمارستان و مرکز درمانی دولتی در کشور شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزواراضافه کرد: مرکز آموزشی درمانی واسعی سبزوار به عنوان تنها مرکز تخصصی پذیرش و درمان بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا به جمعیت نیم میلیونی شهرستان های غرب خراسان خدمات تخصصی و وفوق تخصصی را ارائه می دهد.

انجام بیش از 876 مورد بازدید از بیمارستان های تحت پوشش

معاون درمان دانشگاه با اشاره به تشکیل کارگروه مراقبت و درمان گفت: درراستای نظارت بر اجرای دستورالعمل های وزارتی و آمادگی مقابله با کرونا از ابتدای سال جاری بیش از876 مورد بازدید از بیمارستان ها ومراکز درمانی تحت پوشش توسط کارشناسان این معاونت انجام شد.

دکتر نعمت شاهی ادامه داد: دراین بازدیدها موارد براساس چک لیست های مربوطه بررسی و پرونده بیماران کووید 19 فوت شده در کمیته های مربوطه تحلیل و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به مراقبت و درمان مادران باردار مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان،اضافه کرد: دراین راستا روزانه روند درمان و مراقبت این بیماران توسط کارشناس مامایی پیگیری ویک ماما و پرستار اختصاصی در بخش های مراقبت ویژه برای پایش مداوم آن ها در نظر گرفته شده است.

راه اندازی مراکز تشخیصی و درمانی کرونا و تامین تجهیزات مورد نیاز

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزواربیان داشت: به منظور دسترسی بهتر شهروندان به خدمات سلامت و نیاز به موسسات تشخیصی و درمانی، آزمایشگاه تشخیص کرونا با انجام روزانه 100 آزمایش و کلینیک غربالگری تنفسی راه اندازی شد.

دکتر نعمت شاهی با اشاره به نیاز مراکز درمانی تابعه به تجهیزات ویژه و به روز جهت درمان بیماران کرونا،تصریح کرد:نصب و خرید دو دستگاه اکسیژن ساز، راه اندازی سیستم هوای فشرده،تجهیز 4 بخش بستری بیماران عادی در بیمارستان واسعی به مونیتورینگ سانترال و راه اندازی اکسیژن ساز بیمارستان ولیعصر(عج)جغتای از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: همچنین خریداری و نصب تیوب دو دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان های حشمتیه و واسعی،تهیه یک دستگاه دیالیز ATF برای هموپرفیوژن بیماران کرونا در بیمارستان واسعی و خرید تجهیزاتی مانند ونتیلاتور، مانیتورینگ قلبی و تنفسی، بای پپ جهت بیمارستان واسعی به عنوان بیمارستان ریفرال کرونا از دیگر تجهیزات خریداری شده در این مدت می باشد.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به مشارکت خیرین در مقابله و درمان بیماران کرونا،اظهار کرد: تامین 4 عدد ونتیلاتور، دو عدد الکتروشوک، دستگاه هوای فشرده، 6 عدد مانیتور، 20 کپسول اکسیژن، 3 عدد پالس اکسی متر، 2 عدد ترمومتردیجیتالی و وسایل حفاظت فردی برای پرسنل که با مشارکت خیرین صورت پذیرفت.  

افزایش تعداد تحت های بستری بیماران مبتلا به کووید 19

دکتر نعمت شاهی مدیریت تخت های بیمارستانی جهت تخصیص تخت کافی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا را از دیگراقدامات مهم این معاونت برشمرد و بیان داشت:  با همکاری کار درمان تا پایان شهریورماه خدمات درمانی به بیماران  عادی و مبتلا به کرونا در بیمارستان واسعی ارائه می شود که با افزایش‌شدید بیماران و نیاز به تخت بیشتر به تدریج تمامی بخش های بیمارستان به سایر بیمارستان ها منتقل شد به طوری که بیش از 200 تخت بیمارستان واسعی تنها به درمان  بیماران کرونا اختصاص یافت.

وی با اشاره به اختصاص هر سه  ICU بیمارستان واسعی با 22 تخت به بیماران مبتلا به کرونا ،تشریح کرد: با افزایش تعداد بیماران  یک ICU جدید با هشت تخت از ابتدای آبان ماه  برای این بیماران تجهیز و فعال شد. در پیک سوم بیماری بخش عفونی بیمارستان با 20 تخت تجهیز استاندارد نیرو به تخت اصلاح و عملا این بخش با 20 تخت تبدیل به بخش ICU شد. بنابراین در حال حاضر حدود 50تخت مراقبت های ویژه در این بیمارستان برای بیماران کووید 19 تجهیز می باشد.

معاون درمان دانشگاه خاطرنشان کرد:همچنین به منظور حصول اطمینان از وجود تخت کافی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در شرایط بحرانی، 25 درصد ظرفیت سایر بیمارستان ها (200 تخت)  به عنوان پشتیبان بیمارستان واسعی در نظر گرفته شده است.

به کارگیری بیش از 486 کادر پزشکی و پرستاری

دکتر نعمت شاهی در ادامه با اشاره به تامین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه بیمارستانی،گفت: در راستای ارائه خدمات هرچه بهتربه بیماران بیش از 486 نفردر حوزه های تخصصی و فوق تخصصی،طب اورژانس،گروه پرستاری و کمک پرستاری و خدمات و پشتیبانی به کار گیری شده اند.

وی افزود: همچنین 10 درصد از نیروهای کادر درمانی سایر بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به عنوان ذخیره در وضعیت آماده باش بوده  که در زمان تشدید بحران فراخوان شدند.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: به منظور دسترسی بهتر به خدمات متخصصین، تخصص های داخلی، عفونی و طب اورژانس در بیمارستان واسعی مقیم می باشند.

تشکیل تیم های حمایت تنفسی و بررسی مداوم بیماران مبتلا به کرونا

دکترنعمت شاهی با تاکید بر بررسی تنفسی مداوم بیماران مبتلا به کرونا بیان داشت: به منظور بررسی دقیق و مداوم بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان تیم های حمایت تنفسی تشکیل و در هر شیفت اقدامات بالینی مورد نیاز انجام می گیرد.

وی با اشاره به استفاده از روانشناسان بالینی جهت حمایت روانی از پرسنل و بیماران،گفت: پرسنل درمانی از لحاظ وجود بیماری های زمینه ای و پرخطر بررسی و به صورت یک روز در میان مشاوره مددکاری و روانشناسی و تغذیه برای بیماران انجام می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اضافه کرد: تشکیل کمیته کرونا در سطح معاونت و بیمارستانها،ایجاد تریاژدو سطحی در تمامی بیمارستانها،برگزاری کلاس های اموزشی،راه اندازی ملاقات مجازی ویژه همراهیان بیماران و تجهیز سه کد آمبولانس ویژه جهت انتقال بیماران کرونا از دیگر اقدامات به شمار می رود./آزاد

 

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *