• 17 آبان 1399
  • 603
مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار؛

جشنواره فرهنگی سیمرغ وزارت بهداشت بیانگر اهمیت جایگاه هنر در حوزه سلامت است

مدیر فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: جشنواره‌های فرهنگی و هنری وزارت بهداشت باعث رشد تولیدات هنری و چند رسانه‌ای حوزه سلامت می‌شود.

 جشنواره فرهنگی سیمرغ وزارت بهداشت بیانگر اهمیت جایگاه هنر در حوزه سلامت است

مدیر فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: جشنواره‌های فرهنگی و هنری وزارت بهداشت باعث رشد تولیدات هنری و چند رسانه‌ای حوزه سلامت می‌شود.

مهدی سلمانیان مدیر تعالی فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در گفتگو با خبرنگار مفدا سبزوار جایگاه جشنواره‌های فرهنگی و هنری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را ارزنده توصیف کرد و افزود: اینگونه جشنواره‌ها باعث رشد تولیدات هنری و چند رسانه‌ای در حوزه سلامت خواهد شد.

سلمانیان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در تمامی جشنواره‌ها حضور پررنگی داشته است افزود: در جشنواره دوره گذشته که دهمین سیمرغ محسوب می‌شد 596 نفر از دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ثبت نام کرده و 842 اثر را به ثبت رساندند که در پایان 3 رتبه کشوری برای دیار سربداران به ارمغان آمد.

این مقام مسئول افزود: امسال برای اساتید، کارکنان و دانشجویان شرکت کننده در یازدهمین جشنواره فرهنگی سیمرغ امتیازهای ویژه‌ای از قبیل: اهداء جوایز به برگزیدگان کشوری توسط دانشگاه علاوه بر جوایز کشوری، اهداء لوح سپاس به کلیه شرکت کنندگان جشنواره، اختصاص بسته‌ها و ویژه برنامه‌های فرهنگی و تفریحی، اهدای جوایز نفیس به شرکت کنندگان جشنواره به قید قرعه را در نظر گرفته‌ایم که از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه تقدیم عزیزان خواهد شد.

وی اظهار داشت: دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین‌المللی «سیمرغ» با قدردانی از تلاش‌های خستگی ناپذیر جامعه علوم پزشکی در مبارزه با ویروس کرونا، با اعلام فراخوان، تمامی دانشجویان سراسر کشور، جامعه پزشکی و عموم هنرمندان فرهیخته کشور و جهان را به شرکت در این جشنواره دعوت کرده است.

مدیر تعالی فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه با بیان اینکه جشنواره سیمرغ امسال سه بخش دارد افزود: برای اولین بار در کنار بخش آزاد و بین‌الملل، بخش ملی به جشنواره فرهنگی اضافه شده است که عموم مردم می‌توانند در آن شرکت نمایند و این باعث شده تا جشنواره سطح ملی پیدا کند و همچنین پاسداشت مقام مدافعان سلامت به عنوان جایزه ویژه به یازدهمین جشنواره فرهنگی سیمرغ اضافه است.

سلمانیان عنوان کرد: در بخش آزاد که ویژه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت می باشد در حوزه هنرهای تجسمی رشته‌های نقاشی، طراحی، خوشنویسی، کاریکاتور، عکس، صنایع دستی، پوستر و در حوزه ادبی شعر کلاسیک، نو، طنز، ترانه، داستان کوتاه، مشاعره سلامت، شاهنامه خوانی و در حوزه فیلم، فیلم کوتاه، داستانی، مستند، تیزر، فیلم‌نامه نویسی، پویا نمایی و در حوزه نمایشی استندآپ‌کمدی، مجری‌گری. تئاتر صحنه‌ای، خیابانی، نمایشنامه نویسی، نمایشنامه خوانی و در حوزه موسیقی گروه سرود، آواز ایرانی، گروه نوازی سنتی و خوانندگی پاپ که ویژه دانشجویان پسر خواهد بود برگزار و شرکت کنندگان با هم رقابت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در بخش ملی که ویژه عموم مردم و دانشگاهیان است شرکت کنندگان می‌توانند با محوریت فرهنگ سلامت بخصوص موضوعاتی همچون طرح تحول نظام سلامت، بیماری کرونا، سبک زندگی سالم، خیرین سلامت، سلامت معنوی، اهدای خون و عضو، ورزش همگانی، خانواده و جمعیت در حوزه هنرهای تجسمی شامل عکس و مجموعه عکس، اینفوگرافی،کاریکاتور، کمیک استریپ، خوشنویسی و در حوزه ادبی شعر کلاسیک، نو ، طنز، ترانه، داستان کوتاه، تئاتر، نمایش نامه نویسی و تحقیق و پژوهش در حوزه سلامت با خلق آثار با هم رقابت کنند.

مدیر تعالی فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه افزود : همچنین در راستای قدردانی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان کشور که سلامتی خود را وقف مبارزه با ویروس کرونا کرده‌اند با نظر هیئت داوران، به بهترین اثر در چهار رشته فیلم کوتاه، مستند، پوستر و عکس که تصویرگر این روایت هستند، تندیس و جایزه ویژه جشنواره با عنوان «مدافعان سلامت» اهدا می‌شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: هدف اصلی جشنواره در ابتدا ارتقاء سطح فرهنگی هنری دانشجویان علوم پزشکی بوده است، اما بعد از گذشت چند سال  برای پرشور شدن رقابت و خلق آثار با کیفیت بالاتر تصمیم بر آن شد تا دانشجویان وزارت علوم و دانشجویان خارجی هم در این جشنواره شرکت کنند و امسال نیز به دلیل اهمیت موضوع سلامت و تشویق عموم مردم تصمیم به برگزاری بخش ملی انجام شد. درسال‌های اخیر کیفیت آثار نسبت به گذشته بسیار بالا رفته است. هر سال جشنواره شعاری دارد که شعار امسال "هر خانه یک پایگاه سلامت" است. البته هنوز معلوم نیست که امسال به دلیل بیماری کرونا اختتامیه به چه صورتی برگزار خواهد شد.

سلمانیان با اشاره به اینکه این جشنواره با شعار "هرخانه یک پایگاه سلامت" تلاش دارد فرهنگ خود مراقبتی و سبک زندگی سالم را در جامعه اشاعه دهد عنوان نمود: علاقمندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه شیوه نامه جشنواره  و ثبت نام به آدرس www.festivalf.ir مراجعه کرده و یا با شماره‌های 05144018461 و 09024863425 تماس حاصل نموده و عضو کانال تلگرامی @festival_sabzevar شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه جشنواره فرهنگی سیمرغ وزارت بهداشت بیانگر اهمیت جایگاه هنر در حوزه سلامت است افزود: مهلت ثبت نام و ارسال اثر در این جشنواره تا اول دی ماه ادامه خواهد داشت و سپس داوری مقدماتی جشنواره در بخش دانشگاهی صورت خواهد گرفت و بعد از آن داوری کشوری و در انتها زمان و مکان اختتامیه نهایی توسط دبیرخانه دائم جشنواره اعلام خواهد شد.

وی در پایان در خصوص همکاری و همیاری سفیران جشنواره بین‌المللی سیمرغ و چگونگی تبلیغات و اطلاع رسانی این جشنواره اظهار کرد: امسال  شرکت دانشجویان گرامی به علت  عدم حضور آنان در دانشگاه تحت تاثیر قرار گرفته است اما با همکاری سفیران فرهنگی از طریق انتشار پوستر و فراخوان جشنواره در شبکه‌های اجتماعی و برگزاری جلسات وبیناری و پاسخگویی به سوالات، سعی در جذب حداکثری داریم.

 

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *