• 25 شهریور 1399
  • 260
وزیر بهداشت در نشست با رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه عنوان کرد:

لزوم تدوین پروتکل های سختگیرانه به منظور از سرگیری نمازجمعه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: تقسیم‌ بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می ‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می‌تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.

 لزوم تدوین پروتکل های سختگیرانه به منظور از سرگیری نمازجمعه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: تقسیم‌ بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می ‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می‌تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در نشست با رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، گفت: دیشب یکی از شب‌ هایی بود که تا صبح مژه بر هم نگذاشتم، به دلیل خیز جدیدی که در کشور در حال شکل‌ گیری است. متاسفانه این فراز و فرودها ما را دچار مشکل و فشار می کند. چندی پیش در خدمت آقای رییس جمهور زمانیکه نمودارهای رو به سراشیبی هفته ‌های قبل را می ‌دیدیم، اعلام کردم که هر نیم میلی ‌متر از این سراشیبی، همراه با هزاران لیتر عرق در زیر لباس ‌های بسیار غیرقابل تحمل و گرم  در بیمارستان‌ ها و ناتوان شدن و مرگ سربازان ما در عرصه سلامت است. بسیار بسیار شرمسار همکارانم می ‌شوم که به دلیل عدم ملاحظه گروه اندکی، اکثریت به زحمت می ‌افتند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم محرم در سال جاری و در شرایط کرونایی، افزود: امسال یکی از کم‌ نظیرترین محرم های تاریخ کشورمان را با همدلی و وفاق برگزار کردیم، اما متاسفانه گروهی که از این دایره پای را بیرون گذاشتند از یک سو و گروهی که هرچه تمنا کردیم که به سفر نروند، اما رفتند، از سوی دیگر بودند. به طوریکه در حال حاضر در اکثر استان ‌هایمان مجددا داریم یک پیک جدیدی پیدا می ‌کنیم. بنده به عنوان فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کشور می ‌دانم که ورود به یک خیز جدید، چقدر ما را به زحمت می ‌اندازد و چقدر باید تلاش کنیم تا به شیبی مناسب بازگردیم.
دکتر نمکی ادامه داد: شاید سخت ‌ترین روزهای زندگی ام روزهایی بود که می‌ خواستم تصمیم بگیرم که مسجد، نماز جمعه و راه زیارت را بر عاشقان امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) ببندم. هم به عنوان یک فرزند کوچک این نظام و انقلاب که از کودکی پذیرفته بودم که در کنار تحصیل، در مسجدی که متولی نداشت، کار کنم. گاهی در زمستان در سوز کویر، از مدرسه می ‌آمدم و بخاری نفتی قدیمی را روشن می‌ کردم تا فضای مسجد برای نمازگزاران گرم شود. از طرفی به عنوان کسی که از کودکی عشق و علاقه پدر و مادرش را برای زیارت امام رضا (ع) دیده بود و حالا می ‌خواستم راه را بر زیارت عاشقان اهل بیت ببندم، مساجد را ببندم و نمازجمعه روییده از انقلاب را تعطیل کنم که واقعا سخت بود. به دو جهت سخت بود؛ یکی توجیه این اقدام در بین افکار عمومی و یکی هم مقاومت ‌هایی که از سوی برخی دوستان مطرح می ‌شد تا اینکه خداوند مرحمت کرد و فرشته نجاتی به نام مقام معظم رهبری از راه رسید و با آن خردمندی ‌شان کمک کردند. بارها وبارها اعلام کردم که ملت ایران و آینده این سرزمین مدیون خردورزی و روشن‌راهی مقام معظم رهبری است. زمانیکه رهبری ورود کردند و فرمودند عدم رعایت پروتکل ها سیئه است، تکلیف را برای آینده نظام و تمام کسانی که به ایشان ارادت داشتند، مشخص کردند. یکی از این ارگان ها، ستاد نماز جمعه بود که به یک خلق محمدی به نام حاج آقای علی اکبری مزیّن شده بود. ایشان هر هفته از ما استعلام می ‌کردند و در این مسیر ما را بسیار همراهی کردند.
تقسیم بندی کرونایی غلط است
وزیر بهداشت گفت: کووید 19، پدیده عجیبی است. اوایل هم اعلام کردم که این ویروس با هیچ یک از اجدادش تشابهی ندارد و کاملا متفاوت است که نامش را شتر گاو پلنگ گذاشتم. دنیا دارد با این ویروس شطرنج بازی می ‌کند و هیچکس ابدا نمی ‌داند که چند وقت دیگر با این ویروس درگیر هستیم و چگونه باید با آن بازی کنیم. به همین دلیل برنامه‌ ریزی‌های ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف ‌پذیر باشد و اینکه می گویند مناطق زرد و نارنجی و قرمز، درست نیست، به همکاران هم اعلام کرده ‌ام که تقسیم‌ بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می ‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می ‌تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.
دکتر نمکی تاکید کرد: هیچکس در دنیا نمی‌ تواند این ویروس بسیار پیچیده و متغیر را پیش بینی کند و هرکس چنین ادعایی کند، ناشی از جهلش است؛ اما به جرات می‌ توان گفت که هرچقدر  فاصله‌ گذاری ها و حفاظت‌ های فیزیکی را در برابر ویروس بالا ببریم، پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنیم، مصون‌ تر هستیم. این موضوع را تمام دنیا متوجه شدند که هر کجا و به هر نسبتی که پروتکل ها را رعایت نکردیم، به شکل تصاعدی از ویروس آسیب می ‌بینیم.
نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی ‌بهره باشیم
وی درباره وضعیت برگزاری نمازجمعه نیز گفت: دو جنبه در نماز جمعه داریم؛ از دید بنده دین و فرهنگ یکی از سپرهای مهم و تاثیرگذار در جلوگیری از امراض روحی و جسمی هستند. ما نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی ‌بهره باشیم. سال ها پیش همراه مرحوم دکتر پیله رودی و مرحوم دکتر شادپور عزیز، مطالعه‌ ای بر روی تاثیر سرمایه ‌گذاری اقتصادی در نظام سلامت جهان داشتیم و متوجه شدیم که آمریکایی‌ ها سه برابر ژاپنی‌ ها برای کاهش مرگ و میر کودکان هزینه می‌ کردند، اما مرگ و میر کودکان در آمریکا سه برابر ژاپنی‌ ها بود. دریافتیم که در ژاپن از فرهنگ کمک می ‌گیرند و به سنت‌ های دیرینه ‌اش پایبند هستند. برای مثال، یک زن ژاپنی در ملاعام مشروب مصرف نمی کند، سیگار نمی کشد و سنت های دیرینه اش را رعایت کرده و همه اینها سپری برای حفظ سلامت زنان ژاپنی و محافظت از فرزندانشان است تا آسیب کمتری ببینند.
عرصه فرهنگ و دین، عرصه مغفول مانده ای است
وی افزود: همواره معتقدم که عرصه فرهنگ و دین، عرصه مغفول مانده ای است و ما اگر بتوانیم از این عرصه ارزشمند در راستای اعتلای نظام سلامت و به ویژه سلامت روان بهره ببریم، موفق ‌تر عمل خواهیم کرد. امروز یکی از آشفتگی های جوامع، آشفتگی های روحی و روانی است و معتقدم عرصه دین و فرهنگ و شعر و هنر می توانند به کمک انسان آشفته امروز آمده و به نزدیکی او به خداوند کمک کنند. گاهی یک بیت شعر حافظ و مولوی و یک دکلمه یا قرائت قرآن و زبان موسیقایی آن، گوش را می ‌نوازد. دلیل اینکه اذان و اقامه در بدو تولد در گوش نوزاد زمزمه می شود، این است که واژه های آسمانی و موسیقی زیبای آنها، روح کودک را نوازش داده و او را به سمت پذیرش ملکوتی از خلقت و آفرینش می برد.
دکتر نمکی با بیان اینکه نماز جمعه و خطبه‌ های حکیمانه ائمه جمعه از بزرگترین سرمایه‌ های ملی هستند و نمی ‌توان از آنها غفلت کرد، تصریح کرد: نکته دیگر اینکه ما دشمنان قهاری داریم، دشمنانی که در عین خشونت وهابی گری، با رذیلانه ترین نوع حرکات وحشیانه بر جهان تاختند و تمام امکانات را به کار گرفتند تا از ما، مجموعه ای بی خرد و بی منطق به دنیا نشان دهند. امروز مبارزه با کرونا سهم وزارت بهداشت نیست، بلکه سهم نظام جمهوری اسلامی است. یعنی دنیا منتظر نشسته بود تا ببیند نظام جمهوری اسلامی در اوج تحریم‌ ها با این پدیده چه خواهند کرد که درحال حاضر از این دیدگاهشان شرمسار هستند، چراکه انتظار داشتند بیمارها پشت درب بیمارستان ها معطل بمانند و دارو کمبود پیدا کند، درحالیکه برخلاف انتظارشان، این موضوع به خوبی مدیریت شد.
وی ادامه داد: امروز سخت ‌ترین تحریم‌ ها بر ملت ایران اعمال می ‌شود. همه راه‌ ها را بر ما بستند، برای تامین واکسن آنفلوانزا و نقل و انتقال ارز آن دچار چالش هستیم. معاون سازمان غذا و داروی کشور دیروز اعلام کرد بانکی که پول واکسن آنفلوانزا را قرار است دریافت کند از انتقال ارز ممانعت کرده و مسیر انتقال ارز واکسن آنفلوانزا در سایه تحریم‌ ها قفل شده است. البته نمی ‌خواهم این موضوعات موجب نگرانی کسی شود؛ چراکه ما تلاش‌ذها را ادامه می ‌دهیم. بنابراین، در سخت ‌ترین نوع فشارها و تحریم ‌ها قرار داریم. در اوج این تحریم ‌ها خداوند مرحمت کرد و همه در کنار هم قرار گرفتیم و به جای ذلت و خفت، برای نظام جمهوری اسلامی ایران، عزت خلق شد. نگهداشت این عزت و اینکه بگوییم حکومت مبتنی بر شریعت و دین اسلام، رویکردی داشت که توانستیم در دنیا چنین موفقیتی را خلق کنیم، مستلزم مراقبت است تا اجازه ندهیم این موفقیت مخدوش شود. چراکه اگر به هر دلیلی موفق نشویم، تاوان این عدم توفیق را اسلام خواهد پرداخت. لذا، وسواس و حساسیت زیادی باید درنظر بگیریم تا افزایش آمار بیماری به پای محرم، ماه رمضان، شب قدر و مساجد نوشته نشود.
لزوم تدوین پروتکل سختگیرانه
وزیر بهداشت در ادامه سخنانش در این نشست، تصریح کرد: از همکارانم می‌ خواهم که به گونه ‌ای عمل کنیم که مسجد و نماز جمعه آخرین جایی باشند که برای تعطیلی آن اقدام می ‌کنیم. گرچه دوستان محبت کرده و پیش قراول شدند، اما وقتی در شهری مدرسه باز می ‌کنیم، باید رنگ ‌ها را کنار گذاشته و یک پروتکل سختگیرانه را تدوین و اعلام کنیم. حتی اگر فکر کردیم باید مدرسه ‌ای را در طغیان اپیدمی ببندیم، یک پروتکل سختگیرانه تعریف کرده و فکر کنیم که همه کشور قرمز است.
وی ادامه داد: همانطور که می ‌گوییم کسب و کار مردم و موارد ضروری در شرایط قرمز و مبتنی بر پروتکل انجام شود، این پدیده عبادی و سیاسی هم در کشور و در کنار سایر پدیده‌ ها برگزار کنیم. عزیزان حتما مراعات می ‌کنند، افراد سالخورده، بیماران خاص و مزمن که ممکن است آسیب ببینند را از گردونه خارج و پروتکل ها را رعایت کنیم.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در لیالی قدر واقعا از مساجد جز همراهی ندیدیم. این همراهی و همدلی مومنانه را باید پاس بداریم. از همکارانم می ‌خواهم که همدلی بیشتری شود و با قرار دادن این اصل که کل کشور در شرایط قرمز  قرار دارد، یک پروتکل سختگیرانه تدوین کنیم و قطعا دوستان هم رعایت می‌کنند و این قرق را بشکنیم. خواهشم این است که با گشاده‌ دستی کار را دنبال کنیم و اصل را بر این بگذارید که کل کشور قرمز است و ما با حداکثر فاصله و حداقل نمازگزار، ان شاءالله بتوانیم نماز جمعه را که یک مراسم عبادی و سیاسی است، برگزار کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: از طرفی داریم به سمت سرما پیش می‌ رویم و ممکن است در برخی استان‌ ها نتوانند مراسم را در فضای باز برگزار کنند و راهی جز برگزاری مراسم در فضای مسقف نداشته باشند که همکارانم برای این موضوع هم پروتکلی تعیین کنند. امیدواریم به خوبی به استقبال برگزاری مراسم نماز جمعه ‌رویم. بنابراین، با نگاه رعایت پروتکل‌ های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، مشخص شدن شرایط نمازگزار از نظر جسمی و سنی، رعایت فاصله‌گذاری وسایر شرایط، امیدواریم بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در بخشی از این نشست، گفت: ما از هشت تا ۱۰ مهر ماه پروتکل ها را آماده می کنیم تا برای برگزاری مراسم نمازجمعه در ۱۱ مهر ماه آماده باشیم. بر همین اساس وزیر بهداشت نیز خطاب به معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: بنابراین با اعضای ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه جلسه بگذارید، فکر کنید شرایط همه کشور قرمز است و حداقل نمازگزار را در نظر بگیرید. همچنین، شرایط نمازگزار را از لحاظ سنی و جنسی لحاظ کنید و سخت ‌ترین شیوه نامه‌ های بهداشتی برای برگزاری نماز جمعه تدوین شود. ان شاءالله خواهیم توانست با تمهیدات ویژه، کاری کنیم که از جمعه ۱۱ مهر در سراسر کشور نمازهای جمعه برگزار شوند.

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *