• 26 تیر 1398
  • 227

ثبت فشار خون بیش از 196 هزار سبزواری / تقدیر رئیس دانشگاه از دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشار خون

بسیج ملی کنترل فشار خون در سبزوار و شهرستان های تابعه با ثبت فشار خون بیش از 196 هزار نفر اجرا شد.

 ثبت فشار خون بیش از 196 هزار سبزواری / تقدیر رئیس دانشگاه از دست اندرکاران بسیج ملی کنترل فشار خون

بسیج ملی کنترل فشار خون در سبزوار و شهرستان های تابعه با ثبت فشار خون بیش از 196 هزار نفر اجرا شد.

وبدا سبزوار/ بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور ۲۷ اردیبهشت ماه تا ۱۵ تیر ماه سال جاری در دو فاز اطلاع رسانی و اجرایی با تلاش مستمر و مشارکت همگانی بدون وقفه و با جدیت کامل با ثبت فشارخون بیش از 196 نفر در سبزوار و شهرستان های جوین،جغتای،خوشاب و داورزن به کارخود پایان داد.

دکتر علیرضا مسلم رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه فشارخون بالا از اصلی‌ترین عامل مرگ و میر در ایران و جهان به شمار می رود در گفتگو با وبدا اظهار کرد: در ایران سالانه بیش از ۱۰۰ هزار مرگ به دلیل فشارخون بالا اتفاق می‌افتد. اگر فشارخون به موقع تشخیص داده شود قابل کنترل است، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد حدود ۶۰ درصد مبتلایان به فشارخون بالا، از این مسئله آگاهی ندارند.

وی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور افزود: بسیج ملی کنترل فشار خون در بیش از 300 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی،پایگاه سلامت و خانه بهداشت و ایستگاه ثابت و سیار در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش دانشگاه با مشارکت تمامی ادارات اجرا شد.

رئیس دانشگاه با اشاره به جمعیت 240هزار نفری بالای 30 سال در در مناطق تحت پوشش این دانشگاه،افزود: جمعیت حد انتظار این طرح درسبزواروشهرستان های تابعه 120هزار بود که با برنامه ریزی های صورت گرفته و همکاری بین بخشی ،196هزارو116نفر مورد غربالگیری قرار گرفته اند.

دکتر مسلم با اشاره به اندازه گیری فشار خون افراد مادران باردار و بیماران کلیوی دراین طرح،اضافه کرد: دربسیج ملی کنترل فشار خون در شهرستانی سبزوار،جوین،جغتای،خوشاب و داورزن بیش از 24 هزار بیمار مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شده اند.

رئیس ستاد اجرایی بسیج کنترل فشار خون سبزوار توانمندسازی مردم در خود مراقبتی از خود، و حساس کردن جامعه در کنترل و مراقبت فشارخون ازجمله اهداف این طرح یاد کرد وبیان داشت: نتایج بسیج ملی کنترل فشار خون،مهرماه سال جاری همزمان با روز جهانی قلب اعلام خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوارضمن تقدیرازمشارکت تمامی همکاران،دانشجویان، مردم و تمامی ادارت و دستگاههای اجرایی شهرستان در این طرح ملی، خاطرنشان کرد: امید است با پیگیری اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون، بتوان گام های مؤثری در آگاه سازی مردم، بیماران و افراد در معرض خطر بر داشته شود.

 

 

نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *