دسترسی سریع
يکشنبه ٠٣ تير ١٤٠٣


 چاپ    ارسال به دوست

 

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

شهروندان با تزریق دز سوم، زمینه کاهش ابتلا و چرخش ویروس کرونا را فراهم نمایند

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوارگفت: با توجه به اینکه همچنان در مرحله بالارونده به سویه امیکرون قرار داریم و هفته های سخت در پیش است شهروندان با تزریق دز سوم، زمینه کاهش ابتلا و چرخش ویروس کرونا را فراهم نمایند.

به گزارش وبدا /  دکتر علیرضا مسلم در گفتگو با وبدا اظهار کرد: در حال حاضر براساس آخرین آمار پنج شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در وضعیت قرمز کرونایی و یک شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد.

وی افزود: در موقعیت کنونی، شهروندان هر سرما خوردگی با  علایم گلو درد، سردرد  و آب ریزش بینی را  کرونا تلقی کنند و با داشتن هر علائم مشکوک، بلافاصله به  مراکز درمانی  مراجعه نمایند که در صورت ابتلا، فرصت  طلایی درمان آنها از  دست نرود.

رییس دانشگاه اضافه کرد:با توجه به اینکه همچنان در مرحله بالارونده به سویه امیکرون قرار داریم و هفته های سخت در پیش است شهروندان با تزریق  دز سوم، زمینه کاهش ابتلا  و چرخش ویروس کرونا  را فراهم نمایند.

بیشتر فوتی‌های کرونا در پیک ششم مربوط به افراد واکسن نزده‌ است

دکتر مسلم با اشاره به روند بستری مبتلایان به کرونا در سبزواربیان داشت:شمار بستری‌های کرونا طی سه روزگذشته  در بیمارستان واسعی، اورژانس بیمارستانها و  مراکز درمانی این دانشگاه  حدود  20 درصد کاهش یافته و نیز آمار مراجعان به مراکز 16 ساعته 50 درصد کمتر شده است.

وی ادامه داد:همچنین میزان تست‌های مثبت و قطعی کرونا در شهرستان‌های تابعه این دانشگاه در غرب خراسان رضوی از 72 درصد در هفته های گذشته به 59 درصد و  بستری های مثبت هم هشت درصد کاهش یافته است.

رییس دانشگاه با اشاره به مرگ و میر بیماران کرونایی از آغاز پیک ششم در هشتم بهمن ، افزود: طی این مدت میانگین سن فوتی ها 78 سال بوده  و نیز 50 درصد مرگ و میرها  در  48 ساعت نخست ابتلا به کرونا به علت مراجعه دیر هنگام رخ داده است.

دکتر مسلم اظهار داشت: نکته قابل تامل دیگر در مورد فوتی های کرونا در مرحله  پیک ششم اینکه بیشتر این افراد فرایند واکسیناسون آنها و دوز سوم  کامل نبوده است.

استقبال شهروندان نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره علل به روند کاهشی کرونا در سبزوارگفت: تمهیدات اندیشده شده و اسقبال شهروندان نسبت به تزریق دوز سوم واکسن کرونا مهمترین علت این موضوع بوده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در پیک چهارم و پنجم وضعیت بحرانی  داشتیم لذا مبتلایان قبلی همچنان آنتی بادی های  لازم را درخون خود  دارند که  یک حفاظت نسبی را در مورد سویه امیکرون ایجاد کرده است.

واکسیناسیون دُز سوم واکسن کرونا در سبزوار بالاتر از میانگین کشور 

دکتر مسلم در ادامه با اشاره به پوشش واکسیناسیون بیان داشت: تاکنون 44 درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال در حوزه این دانشگاه دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند که این میزان 11 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی افزود: آمار جمعیت بالای ۱۸ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه حدود ۳۵۰ هزار نفر است که تلاش می شود با واکسیناسیون گسترده دز سوم میزان سرایت، ابتلا  و چرخش ویروس کرونا کاهش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تاکید کرد: تنها راه برون رفت از بحران کرونا علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده ار ماسک، واکسیناسون گسترده افراد جامعه است که گردش ویروس در جامعه را از بین می برد./آزاد

 

 

تاریخ درج خبر: يکشنبه ١ اسفند ١٤٠٠    / شماره خبر:  ١٤٢٦٤  / تعداد بازدید:  3955

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: