دسترسی سریع
يکشنبه ٠٣ تير ١٤٠٣


 چاپ    ارسال به دوست

 

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

نقش بی بدیل بهورزان در کاهش آمار مرگ و میر

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تاکید کرد: بهورزان به عنوان سربازان خط مقدم سلامت، نقش بی بدیلی در کاهش آمار مرگ و میر مادارن باردار و کودکان زیر پنج سال دارند.

به گزارش وبدا /دکتر محمد سالاری در مراسم تقدیر از بهورزان نمونه دانشگاه اظهار کرد: یکی از شاخص های توسعه هر کشوری بحث سلامت  است که  این مقوله براساس میزان مرگ و میر  کودکان و مادران باردار سنجیده می شود.
وی افزود: با توجه به اینکه در چهار دهه قبل  40 درصد آمار مرگ و میر کشور مربوط به کودکان زیر پنج سال و 80 درصد نیز مرگ و میر کودکان زیر یک سال بود، در سال 63 حرکت شایسته ای در حوزه بهداشت و درمان کشور انجام شد که آن راه اندازی خانه های بهداشت بود که دستاورد  این حرکت کاهش میزان مرگ و میر مادارن باردار و کودکان بود.
دکتر سالاری اضافه کرد: در چهار دهه قبل به تعداد هر صد هزار جمعیت بالغ بر 160 مادر باردار  جان خود را از دست می دادند که بعد از 7 سال از  اجرائی شدن خانه های بهداشت و لزوم مراقبت های بهداشتی و واکسیناسیون میزان مرگ ومیر به 3 برابر کاهش رسید و خوشبختانه با تلاش های بهورزان امروز شاخص مرگ و میر مادارن باردار و کودکان به دلیل شاخص های بهداشتی و مراقبت ها به صفر رسیده و اگر فوتی در این خصوص وجود دارد به عوامل دیگر مربوط است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه بهورزان سربازان خط مقدم سنگر سلامت هستند به جایگاه معنوی بهورزان اشاره کرد و  گفت: خداوند این موهبت الهی را بر دوش افرادی قرار داده تا حافظ سلامت مردم باشند و با توجه به جایگاه ارزشمند بهورزان و سختی کار این قشر جا دارد که توجه بیشتری بر روی مسئله بهورزان صورت گیرد./شبانی مقدم

 

تاریخ درج خبر: دوشنبه ١٤ شهريور ١٤٠١    / شماره خبر:  ١٥٠٧٦  / تعداد بازدید:  877

 


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: