• 19 مرداد 1400
  • 3726
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد؛

قرار گیری سبزوار در وضعیت بحرانی / پیک پنجم کرونا بسیارسهمگین‌تر از موج های قبلی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با شاره به وضعیت بحرانی کرونا دراین شهرستان گفت: پیک پنجم کرونا به خاطر قدرت انتقال سویه دلتا در مقایسه با سویه‌ها و اوجگیری های قبلی شیوع این ویروس، بسیار سهمگین‌تر و دارای قدرت سرایت بیشتر است.

 قرار گیری سبزوار در وضعیت بحرانی / پیک پنجم کرونا بسیارسهمگین‌تر از موج های قبلی است

به گزارش وبدا سبزوار/ دکترعلیرضا مسلم همزمان با روز خبرنگارو ضمن تبریک این روزدر گفتگو با وبدا اظهار کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه در اطلاع‌رسانی، ارتقای آگاهی عمومی و جلب مشارکت وسیع اجتماعی به ویژه در ایام همه گیری کرونا نقش مهم و تاثیر گذاری را به یادگار گذاشته اند.

وی ضمن قدردانی از همراهی خبرنگاران و اصحاب رسانه سبزوار بزرگ،افزود: تعامل مناسب رسانه ها و حوزه سلامت با یکدیگر در آگاهی بخشی هر چه بهتر جامعه در بحران کرونا بسیارمهم بوده که امیدوارم در این راستا گام های موثری برداشته شود.

رییس دانشگاه همچنین با اشاره زحمات شبانه روزی کادر بهداشت و درمان اضافه کرد: از تمامی همکاران در حوزه های بهداشت، درمان، اورژانس ۱۱۵ و تمامی حوزه‌هایی که به هر حال دخیل در امر کرونا هستند و خدمات پیشگیری، پیگیری و درمان را انجام می‌دهند تشکر و سپاسگزاری می کنم.

دکتر مسلم خاطرنشان کرد: عرض خدا قوت دارم به همه پرسنل خدوم خانواده بزرگ دانشگاه به ویژه کادر بهداشت و درمان، بدون شک زحمات نزدیک به بیست ماهه این عزیزان بر هیچ فردی پوشیده نخواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت بحرانی و قرمز کرونا در کشور بیان داشت:در حال حاضر تمامی بیمارستان ها،درمانگاهها ،مطب‌ها  ومراکز ۱۶ ساعته مملو از بیماران کرونا هستند و سبزوار هم اوضاع همین طور می باشد و از 25 روز گذشته در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است.

رییس دانشگاه گفت: هم اکنون شهرستان های،ششتمد و جغتای در وضعیت قرمز،خوشاب و جوین نارنجی و شهرستان داورزن دروضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

دکتر مسلم با بیان اینکه با افزایش شماربیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان واسعی، سبزوار در وضعیت قرمز تیره وارد شده است، تصریح کرد: در شبانه روز روز بیش از 54 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در این بیمارستان بستری شده اند و مجموع تعداد بیماران موقت و دایم به 320 نفر رسیده که این آمار با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان بسیار نگران‌کننده است.

وی تاکید کرد: با اشاره به وضعیت موجود ازهمه همشهریان تقاضا دارم نسبت به رعایت مطلق پروتکل های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند و از شرکت کردن در مراسمات،دورهی ها و تجمات جدا پرهیز نمایند.   

رییس دانشگاه اظهار کرد:  این پیک پنجم به خاطر قدرت انتقال سویه دلتا در مقایسه با سویه‌ها و اوجگیری های قبلی شیوع این ویروس، بسیار سهمگین‌تر و دارای قدرت سرایت بیشتر است.

دکتر مسلم هشدار داد: در صورت ادامه شرایط موجود و پیش رو بودن ایام عزاداری و مراسمات محرم و براساس پیش بینی کارشناسان، متاسفانه همزمان با پیک پنجم در پیک ششم کرونا هم قرار خواهیم گرفت.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی کشور و دانشگاه ها گفت: در تامین دارو و ملزومات پزشکی و درمانی در شرایط سختی به سر می بریم اما علیرغم شرایط موجود تاکنون در رسیدگی به بیماران به مشکل نخورده ایم و در شرایط بسیار سختی در حال ارائه خدمات هستیم.

رییس دانشگاه با بیان اینکه در شرایط فعلی بروز هر گونه علامت در افراد باید ابتلا به کرونا در نظر گرفته شود،افزود: با توجه به ازدحام بیماران در بیمارستان و جلوگیری از سردرگمی، همشهریان در صورت بروز علائم ،ابتدا به مراکز 16 ساعته منتخب کرونا در سطح شهر مراجعه کنند و از مراجعه مستقیم به بیمارستان خودداری نمایند.

 دکتر مسلم با اشاره به افزایش سرعت واکسیناسیون در مناطق تحت پوشش دانشگاه بیان داشت: هم اکنون واکسیناسیون کرونا در دو مرکز تجمیعی و ۴۲ مرکز خدمات جامع  سلامت برای گروههای هدف در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه روزانه به یک و نیم درصد از جمعیت بالای 18 سال واکسن تزریق می شود،اضافه کرد: روزانه حدود 4500 تزریق واکسن کرونا در سبزوار و مناطق تحت پوشش در گروه های ابلاغی انجام می شود که در سطح کشور از نظر واکسیناسیون در وضعیت خوبی قرار داریم.

دکتر با بیان اینکه در تلاش هستیم بتوانیم با افزایش سرعت واکسیناسیون گردش ویروس را به حداقل برسانیم،اظهارکرد: تزریق واکسن کرونا به دیگر اقشار جامعه و سایر گروهها نیز براساس دستورالعمل‌ وزارت بهداشت به صورت مرحله به مرحله انجام خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خاطرنشان کرد: امید است با رعایت پروتکل های بهداشتی و همراهی هر چه بیشتر مردم شاهد سلامتی در سطح کشور به ویژه در منطقه باشیم./آزاد

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *