چاپ    ارسال به دوست

 

 

گفتگو با مهدی کرابی مسئول بخش رادیولوژی بیمارستان حشمتیه سبزوار

پیشگامی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ترجمه و تالیف کتب جامع علوم تصویربرداری در کشور

امروزه تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها وابسته به تصویربرداری پزشکی است؛ چنانکه در بسیاری از موارد بدون تصویربرداری، تشخیص امکان پذیر نیست.
 
رادیولوژی، سی تی اسکن، ام ار ای، سونوگرافی، پزشکی هسته ای و ... هر کدام به دروازه‌ای از علوم تبدیل شده که خود دنیایی گسترده است. دنیای تصویربرداری با سرعتی خیره کننده و گزاف در حال توسعه است و این توسعه مرهون پیشرفت و انقلاب در حیطه فناوری رایانه ای است.

به لحاظ محدود بودن منابع علمی جامع در زمینه علم رادیولوژی یکی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار  که مسئول بخش رادیولوژی بیمارستان حشمتیه و مدرس دانشگاه نیز می باشد در طرح ابتکاری به جهت افزایش آگاهی و علم دانشجویان و جامعه رادیولوژی اقدام به ترجمه و تالیف کتب علوم مختلف تصویر برداری نموده که در گفتگویی به آن پرداخته شده است.

 پیشگامی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ترجمه و تالیف کتب جامع  علوم  تصویربرداری در کشور

امروزه تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها وابسته به تصویربرداری پزشکی است؛ چنانکه در بسیاری از موارد بدون تصویربرداری، تشخیص امکان پذیر نیست.

رادیولوژی، سی تی اسکن، ام ار ای، سونوگرافی، پزشکی هسته ای و ... هر کدام به دروازه‌ای از علوم تبدیل شده که خود دنیایی گسترده است. دنیای تصویربرداری با سرعتی خیره کننده و گزاف در حال توسعه است و این توسعه مرهون پیشرفت و انقلاب در حیطه فناوری رایانه ای است.

به لحاظ محدود بودن منابع علمی جامع در زمینه علم رادیولوژی یکی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که مسئول بخش رادیولوژی و مدرس دانشگاه می باشد در طرح ابتکاری  به جهت افزایش آگاهی و علم دانشجویان و جامعه رادیولوژی اقدام به ترجمه و تالیف کتب علوم مختلف تصویر برداری نموده که در گفتگوی زیر به آن پرداخته شده است.

مهدی کرابی متولد 1368 فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول بخش رادیولوژی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه هستم. از همان ابتدای دانشجویی علاقه زیادی به نویسندگی داشتم، این انگیزه سبب شد تا اقدام به ترجمه کتاب هایی کنم در زمینه علم رادیولوژی که  بسیار محدود و فاقد محتوای کافی بود.

در همین راستا بعد از فارغ التحصیلی با مشورتی که با اساتید دانشگاه داشتم به طور جدی اقدام به ترجمه و تالیف کتاب های علوم تصویر برداری نموده، که تاکنون ترجمه و تالیف 20 کتاب در زمینه تخصصی رادیولوژی را با کار جمعی انجام و به اتمام رسانده ام.

اولین خروجی کارم در سال 1398 بعد از 3 سال تلاش ترجمه و به چاپ نهایی رسید. با استقبالی که از این کار شد ترغیب شدم تا با مشورت اساتید متبحر در زمینه علوم تصویربرداری، منابع مفیدی دیگری انتخاب و کتاب های بیشتری را ترجمه و در دسترس دانشجویان قرار دهم.

وی ادامه داد: طی 5 سال گذشته تاکنون با همکاری تعدادی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، کارشناسان و دانشجویان رادیولوژی 20 کتاب ترجمه شده که 10 مورد به چاپ نهایی رسیده و 10 کتاب نیز در مرحله چاپ قرار گرفته است. از این تعداد کتب ترجمه شده 12 کتاب به صورت الکترونیک( PDF)با هدف افزایش آگاهی جامعه رادیولوژی نسبت به علم تصویربرداری بطور رایگان در اختیار علاقه مندان به این حوزه قرار گرفته است.

کرابی گفت: با توجه به اینکه این اقدام برای نخستین بار در سطح دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و همچنین دانشگاه های سطح کشور اجرائی شده است، افراد بیشتری از شهرهای مختلف ترغیب به این کار شدند و اعلام آمادگی کردند تا منابع بیشتری ترجمه شود که خوشبختانه این اقدام در این مدت موجب گسترش اطلاعات و دسترسی آسانتر دانشجویان و علاقمندان به کتب جامع علوم تصویربرداری شده است.

مسئول بخش رادیولوژی بیمارستان حشمتیه افزود: ترجمه کتب علوم تصویربرداری در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار علاوه بر افزایش آگاهی جامعه رادیولوژی منجر به اقدام مشترک بین استاد و دانشجو نیز شده است، بدین ترتیب که دانشجویان به جای تحقیق و یا کنفرانس علمی، تعدادی از کتب رادیولوژی را ترجمه و به عنوان کار دانشجویی به اساتید ارائه می دهند که نتیجه این کار سبب شده تا دانشجویان با علاقه مندی و یک حس خوب، علم خود را در زمینه رادیولوژی افزایش دهند و این موضوع به نفع دانشجو و دانشگاه می باشد .

طرح اماد (اقدام مشترک استاد دانشجو) که توسط بنده با همکاری انجمن دانشجویی علوم پرتویی دانشگاه علوم پزشکی و حمایت سایر اساتید دانشگاه در زمینه ترجمه و تالیف کتب جامع علوم تصویربرداری نام دانشگاه سبزوار را در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور مطرح نمود.

در پایان از تمامی اساتید، کارشناسان و دانشجویان رادیولوژی که در این زمینه با بنده همکاری داشتند قدردانی می نمایم چرا که بدون کار گروهی هرگز نمی توانستم امروز به این اتفاق مهم دست پیدا کنم. امیدوارم با تلاش و حمایت دانشگاه و دانشجویان ، این راه تا رسیدن به قله هدف ادامه یابد.

 

تاریخ درج خبر: دوشنبه ١٤ اسفند ١٤٠٢    / شماره خبر:  ١٧٩٩٧  / تعداد بازدید:  326

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: