دسترسی سریع
چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣


 چاپ    ارسال به دوست

 

 

معاون غذا و دارو دانشگاه عنوان کرد؛

مسمومیت دارویی شایع ترین علت مراجعه به بیمارستان های سبزوار

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت:سال گذشته بیش از 670 نفر با مسمومیت ناشی از مصرف دارو به مراکز درمانی تابعه مراجعه کرده اند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت:سال گذشته بیش از 670 نفر با مسمومیت ناشی از مصرف دارو به مراکز درمانی تابعه مراجعه کرده اند.

وبدا سبزوار/ دکتر ابوالقاسم ده نبی با بیان اینکه عدم توجه به میزان مصرف دارو و مصرف خودسرانه داروها، همگی می تواند منجر به مسمومیت های دارویی شوند در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار کرد: سال گذشته بیش از 670 نفر با مسمومیت ناشی از مصرف دارو به مراکز درمانی تابعه دانشگاه مراجعه کرده اند که از این تعداد 31 مورد مربوط به کوکان زیر 6 سال بوده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از موارد مسمومیت ها به دلیل ایجاد آسیب های جدی در فرد مسموم منجر به فوت می شوند،  افزود:همچنین در سال گذشته  405 نفر در اثر مصرف مواد اعتیاد آور در سبزوار دچار مسمومیت شده اند که از این تعداد 9 نفر جان خود را از دست داده اند.

معاون غذا و دارو دانشگاه اضافه کرد:مسمومیت با مواد شوینده خانگی و مواد شیمیایی سوم علت مراجعه به مراکز درمانی تابعه بوده که تعداد 225 نفر مراجعه کرده اند و از این تعداد کودکان بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

دکتر ده نبی با اشاره به شعار هفته پیشگیری از مسمومیت ها " با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم " خاطرنشان کرد:  آگاهی مهم‌ترین عامل در پیشگیری از مسمومیت‌ها است و انجام فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و آموزشی در راستای افزایش عمومی تأثیر بسزایی دارد که علاوه بر کاهش مسمومیت‌ها و تبعات آن در جامعه و خانواده کمک زیادی به کاهش هزینه‌های بهداشتی و درمانی می‌کند.

وی تصریح کرد: مهم ترین هدف توجه به هفته پیشگیری از مسمومیت ها این است که با تکیه بر آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها توجه جامعه را به مواردی از آنها که شایع تر و خطرناک تر هستند، جلب نماییم

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تأکید کرد: شهروندان گرامی می‌توانند با مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم سبزواربه شما 44011045 تماس حاصل نمایند و در خصوص نحوه نگهداری و مصرف صحیح دارو، تداخلات دارو با دارو و دارو با غذا، عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها و مسمومیت با داروها، سموم و مواد شیمیایی و گیاهان و گازهای سمی و گزیدگی‌ها اطلاعات لازم را کسب نمایند.

 

 

تاریخ درج خبر: شنبه ٥ آبان ١٣٩٧    / شماره خبر:  ٩١٥٩  / تعداد بازدید:  3231

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: