چاپ        ارسال به دوست

رئیس اورژانس سبزوار در حاشیه برگزاری جلسه ستاد پیشگیری،هماهنگی عملیات پاسخ به بحران عنوان کرد؛

لزوم توجه به علائم بیماری آنفولانزا / تدابیر پیشگیرانه از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی

رئیس اورژانس سبزوارضمن تاكید بر جدی گرفتن علائم بیماری آنفولانزا، گفت: تب و حداقل یكی از علائم سرفه، گلودرد، درد عضلانی، سردرد، سرگیجه، دل درد، ‌دل پیچه، اسهال و استفراغ از جمله علائم این بیماری است.

وبدا سبزوار/ دکتر عباس کافی در حاشیه برگزاری جلسه ستاد پیشگیری،هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان سبزواردر گفتگو با خبرنگار وبدا ظهار کرد: بیماری آنفولانزا یك بیماری تنفسی ناشی از آلودگی با ویروس آنفولانزا است كه بسیار عفونی بوده و می تواند به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

وی افزود: آنفولانزا و سرماخوردگی دو بیماری مجزا از هم می باشند، ولی هر دو بیماری ویروسی بوده با این تفاوت كه در سرماخوردگی معمولا آبریزش، بی حالی و خواب آلودگی وجود دارد، ولی در آنفولانزا علائمی مانند تب بالا و بدن درد دیده می شود.

رئیس اورژانس سبزوار با اشاره به علائم بیماری آنفولانزا،اضافه کرد: در صورت مشاهده تنگی نفس،‌ درد یا فشار در قفسه سینه،‌ سرگیجه ناگهانی، گیجی، استفراغ شدید، عود مجدد و ناگهانی بیماری پس از بهبودی،‌ تغییر رنگ كبود یا خاكستری پوست (به خصوص در كودكان)،‌ عدم هوشیاری و عدم نوشیدن مایعات به اندازه كافی، بیمار را جهت بستری به بیمارستان منتقل كنید.

دکتر کافی با بیان اینكه دست ها در انتقال بیماری ها نقش بسیار مهمی ایفا می كنند، بیان داشت: هنگام شستن دست ها باید نهایت دقت صورت گیرد، از جمله شستن كامل لای انگشتان، كف و پشت دست، زیر ناخن ها، درزهای كف دست و سپس آبكشی دست ها به طوری كه هیچ ردی از كف در دست نباشد.

وی راه های دیگرانتقال این بیماری را ترشحات حاصل از عطسه و سرفه، اعضا و اشیاء آلوده به ترشحات حاصل از عطسه و سرفه عنوان كرد و گفت: هنگام ابتلا به این بیماری باید دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه كاملا با دستمال پوشانده شود.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی سبزوار با تاكید بر تزریق واكسن آنفولانزا، ادامه داد: ویروس از فاصله كمتر از یك متر می تواند به فرد مقابل سرایت كند، هنگام بیماری حداقل یك متر از دیگران فاصله بگیرید.

رئیس اورژانس سبزوار تصریح کرد: در صورت ابتلا به آنفولانزا باید مواردی از جمله رعایت اصول بهداشت فردی، استراحت و ماندن در منزل، پرهیز از حضور در تجمع ها مثل مدرسه و اتوبوس، پرهیز از دست دادن و مصافحه، پرهیز از مصرف انواع ترشی، ‌غذاهای سرخ شده و بوی سرخ كردنی ها، استفاده از نوشیدنی های ولرم مانند چای كمرنگ، انواع آب میوه های طبیعی، سوپ سبزی و آش بدون افزودنی های محرك و سرخ شده و گرم نگه داشتن خود رعایت شود.

گفتنی است: جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با حضور مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی و مسئولین شهرستان،سوم آذر ماه سال جاری درسالن فرمانداری برگزار شد.رونمایی از کتاب حمایت های روانی در بلایا ازجمله برنامه های این همایش بود.

 


١٠:٠٦ - دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ١١٠٤٩    /    تعداد نمایش : ١٠٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: