چاپ        ارسال به دوست

همایش پدافند سایبری در حوزه سلامت برگزار شد

همایش پدافند سایبری در حوزه سلامت توسط اداره پدافند غیر عامل و مدیریت فناوری اطلاعات  دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد.

به گزارش وبدا / همایش پدافند سایبری در حوزه سلامت، 13 شهریورماه سال جاری با حضورمهندس برادران معاون استاندارو فرماندار ویژه سبزوار،دکتر مسلم رئیس دانشگاه علوم پزشکی و دکترعباس کافی مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و دیگرمسوولین و کارکنان ادارات ،نهادهای نظامی و انتظامی در سالن اجتماعات شرکت نفت شهرستان برگزار گردید.

لزوم توجه به اهمیت پدافند غیرعامل در فرآیندهای جاری

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی  سبزوار در همایش پدافند سایبری در حوزه سلامت گفت: پدافند غیرعامل یک فرآیند و عملیات جداگانه ای نیست، بلکه باید در تمامی امور و فرآیندهای جاری دانشگاه به آن توجه شود.

دکتر عباس کافی ضمن تاکید بر ضرورت و توجه به اهمیت پدافند غیرعامل در برابر انواع تهدیدات، اظهارکرد: شناسایی اهمیت پدافند غیرعامل در بدنه دانشگاهها وشناسایی ضرورت پدافند غیرعامل در ساختارمراکز اجرایی و آموزشی می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی نقش به سزایی داشته باشد.

وی یکی از اهداف پدافند غیرعامل را افزایش بازدارندگی در برابر دشمن خواند و افزود: پدافند غیرعامل یعنی مصونیت سازی و هدف از آن کاهش آسیب ها و افزایش بازدارندگی ها در مقابل تهدیدها است.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی سبزواربا بیان اینکه غلبه بر این تهدیدات نوعی پویایی را به همراه خواهد  داشت، تصریح کرد: در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند و اگر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به درستی انجام شود، می توان گفت که به راهبردها و اهداف توجه شده است.

دکتر کافی بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ایفای نقش موثر در حوزه پدافند زیستی و امنیت زیستی اقدام به آغاز راهی نموده که شروع آن با آموزش و آشنایی در حوزه مربوطه همراه بوده که این اقدام زمینه ساز اقدامات بلند مدت و اثر گذار در حوزه پدافند زیستی خواهد بود.

رئیس اورژانس سبزوار در ادامه با اشاره به آغاز سفرهای پایان تابستان و افزایش تردد در جاده های شهرستان،اظهار کرد: در همین راستا ناوگان و امکانات مرکز فوریتهای پزشکی شهرستان سبزوار با افزایش سه دستگاه آمبولانس پیشرفته و مجهز اورژانس تقویت شد.

وی با بیان اینکه جهت ارائه خدمات به مصدومان حوادث جاده ای هماهنگی موثری با سایر دستگاههای مرتبط برقرار است،اضافه کرد: در صورت وقوع حوادثی با بیش از ۱۰ مجروح جهت خدمات رسانی مطلوب بلافاصله تیم بحران شهرستان تشکیل می شود.

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار پیشرو در حوزه پدافند غیرعامل

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزواربا تاکید برمصون سازی در برابرآسیب ها و تهدیدات دشمن،گفت: برگزاری مانورهای مختلف در حوزه پدافند غیرعامل،دستگاهها و زیر ساخت ها را برابر تهدید دشمن مصون و واکسینه می کند.

دکترعلیرضا مسلم در همایش پدافند سایبری با بیان اینکه پدافند غیر عامل موضوع کلان و فراگیر است که موضوعات متعدد با آن ارتباط دارد،اظهار کرد: مهمترین تهدید پدافند غیر عامل در حوزه مسائل زیستی و در سه بخش طبیعی، دست کاری شده و مصنوعی  است که  می تواند  سلامت جامعه  را به خطر بیاندازد.

وی افزود: هدف دشمن در پدافند غیر عامل، اسیب به زیر ساخت های اساسی کشور است و را مقابله با آن تشخیص درست و مقابله سریع با این عوامل است.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به کسب رتبه اول در حوزه پدافند غیرعامل در بین دانشگاه های استان،بیان داشت: مجموعه اقدامات صورت گرفته در ستاد پدافند غیرعامل و برنامه ریزی دقیق این ستاد در مواجهه با حوادث احتمالی و حمایت های داخلی در دانشگاه از این امر، به دلیل اهمیت آن در سلامت مردم، موجب شد تا بتوانیم به این موفقیت دست یابیم.

دکتر مسلم ادامه اضافه کرد:سطح بندی زیرساخت ها،تدوین طرح ایمن سازی دارایی ها،اسقرار نظام برنامه ریزی،امنیت زیرساخت شبکه،برگزاری جلسات متعدد و آموزش های مدون به مسئولین از جمله اقدامات دانشگاه در این حوزه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزواربا اشاره به برگزاری همایشات و مانورهای متعدد در سال گذشته،خاطرنشان کرد: امید است در سال جاری با برنامه ریزی و توجه ویژه مدیران و مسئولین اقدامات و گام های موثری در راستای پدافند غیرعامل برداشته شود.

گفتنی است؛ارائه مبانی و راهکارهای مصون سازی فضای سایبری و زیرساختها از جمله برنامه های این همایش بود که توسط کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ارائه شد.

 


٢١:٤٥ - چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٧٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: