چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

اجرای عملیات سم پاشی در بیش از 30 کانون پرخطر سالک

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: عملیات سم پاشی در بیش از 30 کانون پرخطر سالک در مناطق تحت پوشش این دانشگاه اجرا شد.

به گزارش وبدا / دکتر فاطمه نوده در گفتگو با وبدا اظهار کرد:در راستای پیشگیری و کاهش موارد ابتلا به بیماری سالک در 26 کانون موجود دراین شهرستان جونده کشی و مه پاشی و در 5 کانون علاوه بر جونده کشی و مه پاشی، سم پاشی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال انجام شد.

وی افزود: انجام دو مرحله سم پاشی ابقایی اماکن مسکونی کانون های آلوده، اجرای عملیات 3 مرحله ای مه پاشی با سم دلتامترین در تمامی کانون های آلوده شهرستان ها، انجام عملیات گسترده چک حشره شناسی و برگزاری کلاس های آموزشی و تشکیل جلسات جهت حساس سازی آحاد مردم ازجمله اقدامات انجام شده در پیشگیری از بروز بیماری سالک در شهرستان است.

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به کاهش 31درصدی میزان بروز بیماری سالک در سبزوار و شهرستان های تابعه،اضافه کرد: آمار مبتلایان به این بیماری در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تا پایان اسفند سال گذشته تعداد 92 نفر و بروز 5/19 (در هر صد هزار نفر) جمعیت می باشد.

دکتر نوده با بیان اینکه تنها راه کنترل این بیماری جلوگیری از گزش حشره و یا حذف مخازن بیماری است،تاکید کرد: بيماري سالك یک بیماری پوستی است که به وسیله گزش پشه خاکی به انسان منتقل می شود.توصیه می‌شود با نصب توری در جلوی درب ورودی و پنجره ها، استفاده از پشه بند، استفاده از حشره کش‌های خانگی و پماد دورکننده حشره ها، حفاظت فردی در برابر گزش انواع پشه و حشره انجام شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارخاطرنشان کرد:افراد مبتلا به این بیماری می توانند با مراجعه به مراکز درمان سالک هر شهرستان (سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب) از کلیه خدمات درمانی سالک به صورت رایگان استفاده نمایند.

 


١٣:٢٤ - دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٦٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: