چاپ    ارسال به دوست

 

 

هفته دیابت

هفته ملی دیابت گرامی باد

پیام دکتر سروش معاون درمان دانشگاه به مناسبت هفته ملی دیابت

پیام دکتر سروش معاون درمان دانشگاه به مناسبت هفته ملی دیابت

به گزارش روابط عمومی معاونت درمان / پیام دکتر سروش معاون درمان دانشگاه به مناسبت هفته ملی دیابت به شرح ذیل می باشد.

  طی سالهای اخیرافزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری رابه بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. بیش از537 میلیون نفر از مردم بزرگسال جهان (20 تا 79سال ) مبتلا به دیابت هستند. پیش بینی می شود تا سال 2030 تعداد بیماران بزرگسال به 643 میلیون نفربرسد.

در هر 5 ثانیه 1 نفر به علت دیابت یا عوارض ناشی از آن جان خود را ازدست می دهند.این رقم در سال2021 در حدود  6.7 میلیون نفر است که به دلیل دیابت جان خود را از دست داده اند. از طرف دیگر 541 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آن ها مبتلا به دیابت خواهند شد.

درکشورما حداقل 14.15 درصد جمعیت بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند که تعدادشان بیش از 7.5 میلیون نفر برآورد می شود وحداقل 75 درصد آنان از بیماری خود آگاه هستند. دراین راستا به منظور آگاهی عموم مردم درباره بیماری دیابت و تاکید براهمیت مراقبت دیابت، روزهای 21 لغایت27 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده و شعار ملی هفته دیابت سال1401"با آموزش دیابت از آینده خود محافظت کنیم" تعیین گردیده است. و اسامی روزهای هفته نیز به شرح جدول ذیل می باشد:

دکتر سروش در ادامه افزود : درحال حاضر در 2 کلینیک تخصصی دیابت دانشگاه در شهرستان های سبزوار و جغتای به بیش از 6100 بیماردیابتی براساس گایدلاین های کشوری دیابت ارائه خدمت انجام می شود.خدماتی نظیر ویزیت دیابتولوگ وپزشک عمومی، متخصص داخلی، فوق تخصص غدد و خدمات مراقبت زخم و مراقبت پای دیابتی، آموزش به بیمار، مشاوره تغذیه و... در محل کلینیک های دیابت انجام می شود. سایر ویزیت ها و مشاوره های مورد نیاز بیماران مانند قلب و عروق، چشم، فوق تخصص کلیه، ارتوپد و ... به صورت ارجاع به سایر مراکز تابعه دانشگاه انجام می شود.

 

تاریخ درج خبر: يکشنبه ٢٢ آبان ١٤٠١    / شماره خبر:  ١٥٥٥٣  / تعداد بازدید:  214

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: