• 14 شهریور 1401
  • 772
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد؛

نقش بی بدیل بهورزان در کاهش آمار مرگ و میر

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تاکید کرد: بهورزان به عنوان سربازان خط مقدم سلامت، نقش بی بدیلی در کاهش آمار مرگ و میر مادارن باردار و کودکان زیر پنج سال دارند.

 نقش بی بدیل بهورزان در کاهش آمار مرگ و میر

به گزارش وبدا /دکتر محمد سالاری در مراسم تقدیر از بهورزان نمونه دانشگاه اظهار کرد: یکی از شاخص های توسعه هر کشوری بحث سلامت  است که  این مقوله براساس میزان مرگ و میر  کودکان و مادران باردار سنجیده می شود.
وی افزود: با توجه به اینکه در چهار دهه قبل  40 درصد آمار مرگ و میر کشور مربوط به کودکان زیر پنج سال و 80 درصد نیز مرگ و میر کودکان زیر یک سال بود، در سال 63 حرکت شایسته ای در حوزه بهداشت و درمان کشور انجام شد که آن راه اندازی خانه های بهداشت بود که دستاورد  این حرکت کاهش میزان مرگ و میر مادارن باردار و کودکان بود.
دکتر سالاری اضافه کرد: در چهار دهه قبل به تعداد هر صد هزار جمعیت بالغ بر 160 مادر باردار  جان خود را از دست می دادند که بعد از 7 سال از  اجرائی شدن خانه های بهداشت و لزوم مراقبت های بهداشتی و واکسیناسیون میزان مرگ ومیر به 3 برابر کاهش رسید و خوشبختانه با تلاش های بهورزان امروز شاخص مرگ و میر مادارن باردار و کودکان به دلیل شاخص های بهداشتی و مراقبت ها به صفر رسیده و اگر فوتی در این خصوص وجود دارد به عوامل دیگر مربوط است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه بهورزان سربازان خط مقدم سنگر سلامت هستند به جایگاه معنوی بهورزان اشاره کرد و  گفت: خداوند این موهبت الهی را بر دوش افرادی قرار داده تا حافظ سلامت مردم باشند و با توجه به جایگاه ارزشمند بهورزان و سختی کار این قشر جا دارد که توجه بیشتری بر روی مسئله بهورزان صورت گیرد./شبانی مقدم

{news-gallery}
نظرات کاربران
این خبر فاقد نظر می باشد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *