پایگاه های اطلاعاتی
چهارشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٢
En


آیین نامه مالکیت معنوی

مقدمه:

ایجاد، انتشار، استفاده و به ‏کارگیری مجدد منابع‏ دیجیتال بسیار آسان‏ تر و سریع ‏تر از فراهم‏ آوری منابع چاپی است؛ این امر در کنار مزایای خود استفاده غیرقانونی از منابع دیجیتال را سهولت می بخشد. تکثیر غیرمجاز منابع دیجیتال، حقوق نویسندگان و سایر صاحبان اثر را تحت تأثیر قرار می‏ دهد. حفاظت از منابع در محیط اینترنت در واقع حمایت از تلاش‏ های نویسندگان و حمایت از توسعۀ مالکیت معنوی است. بنابراین کاربران کتابخانه مرکزی دانشگاه و کتابخانه‏ های تابعه موظف به رعایت قوانین مربوطه در مورد تمامی منابع قابل دسترس از طریق کتابخانه‏ ها و شبکه اطلاع رسانی دانشگاه می‏ باشند و در صورت مشاهدۀ فعالیت غیرمجاز، طبق مقررات با آنان برخورد خواهد کرد. اين آئين ‏نامه به منظور رعایت حق مولف و تکثیر منابع دیجیتال در كتابخانه‏ های تابعه دانشگاه علوم پزشكی سبزوار است تدوین شده است.

ماده 1: تعاریف

دانشگاه: منظور دانشگاه علوم پزشکی سبزوار است.

منابع دیجیتال: منابع اطلاعاتی که به صورت متن، فیلم، عکس، برنامه نرم افزاری و ... در قالب دیجیتال از طریق شبکه اینترنت و یا محمل های اطلاعاتی نظیر لوح فشرده و ... در اختیار کاربران قرار داده شده است. این منابع شامل پایگاه های اطلاعاتی و لوح های فشرده خریداری شده و همچنین لوح های فشرده پایان نامه ها می باشد.

کاربران: منظور اعضای هيات علمی رسمی و پیمانی، اساتید حق ‏التدریس، اعضای هیات علمی بازنشسته، پژوهشگران، محققين، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارمندان رسمی، پیمانی و قراردادی و نیز کارمندان بازنشسته که نياز به استفاده از منابع علمی پزشکی را دارند.

ماده 2: حق دسترسی به منابع دیجیتال

 استفاده از منابع خریداری شده که از طریق کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دسترس ‏پذیر است، مختص کاربران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار براي تامین نیاز هاي تحقیقاتی، آموزشی و مطالعات شخصی ایشان است. کاربران این دانشگاه، مجاز به در اختیار گذاردن رمز عبور و دسترسی خود به سایر افراد غیرمجاز نبوده و موظف به استفاده قانونی از آن هستند.

ماده 3: تکثیر منابع دارای حق طبع و نشر

کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و کاربران آن، حق بازنشر منابع دارای حق کپی‏ رایت را بدون اجازه مالک (مالکان) اطلاعات ندارند. کپی قسمتی از یک کتاب به منظور آموزش شخصی، مجاز است اما کپی کردن تمام متن یک کتاب یا پرینت کامل یک کتاب الکترونیک، ممنوع است.

ماده 3: توزیع و امانت منابع الکترونیک

دانشگاه فقط برای اهداف غیرتجاری حق توزیع و امانت منابع دیجیتال را دارد و برای این کار قوانین بین‏المللی را رعایت می‏کند و استفاده تجاري از این منابع به هر شکل ممنوع است. براساس قرارداد هاي منابع الکترونیک کاربران اجازه ارسال منابع یا بخش ‏هایی از آن را به شبکه ‏هاي اجتماعی، فروش و دانلود منابع به صورت پیوسته و یا باز نشر، توزیع مجدد یا بارگذاري منابع در سایر سایت‏ ها را ندارند.

این آئین نامه با یک مقدمه و سه ماده در جلسه شماره 438 مورخ 1395/05/24 شورای پژوهشی دانشگاه بررسی و به تصویب رسید. و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و کلیه آئین‏نامه‏ ها و بخشنامه‏ های مغایر با آن لغو و بلا اثر اعلام می‏شود.

   دانلود : آيين_نامه_مالکیت_معنوی.pdf           حجم فایل 311 KB