راهنمای ادغام و ویرایش پروفایل نویسنده در بانک اطلاعاتی Scopus

مقدمه
اسکوپوس یکی از نمایه های استنادی معتبر بین المللی است که در آدرس http://www.scopus.com و از طریق اشتراک در دسترس می باشد. این بانک اطلاعاتی حیطه های علوم شامل علوم زیستی، فناوری، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر را در برمیگیرد. اسکوپوس برای هر نویسنده، یک پروفایل هم ارائه میدهد که اطلاعات مهمی را در بر دارد مانند affiliation (وابستگی به دانشگاه یا موسسات دیگر) تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتابشناسی آنها، مراجع و تعداد استنادهایی که هر یک از مقالات دریافت کرده است. هم چنین اسکوپوس شناسه اچ را برای نویسنده حساب می کند. کاربرانی که ثبت نام کرده اند می توانند در حساب کاربری خود این قابلیت را فعال کنند که اگر در پروفایل کاربری، تغییری ایجاد شد به آنها گزارش شود.
Scopus Author Identifier :
بسیاری از نویسندگان اسامی مشابه دارند که این تشابه مشکلاتی را در زمینه تشخیص نویسندگان و آثار ایشان به وجود می آورد. Scopus Author Identifier کدی است که برای هر نویسنده به شکل منحصر به فرد توسط اسکوپوس اختصاص داده می شود. در واقع، این کد به شما کمک می کند که اسامی یک نویسنده را که به اشکال مختلف نوشته شده و یا با وابستگی های مختلف نمایه شده است در زیر یک کد منحصر به فرد قرار گیرد. به این ترتیب شما می توانید نویسندگان با اسامی مشابه را از یکدیگر متمایز کنید.
به كمك Scopus ID مي توان بین مقالات چاپ شده بوسیله افراد با نام هاي مشابه تمايز قايل شد. براي اينكه پروفايل شما بعنوان نويسنده مقاله در اسكوپوس كامل باشد بايد مطمئن شوید كه مقالاتي كه شما نويسنده آن مي باشید در اسكوپوس متعلق به یک Author ID واحد مي باشد. زیرا تنها در این صورت است که هر استنادي كه به مقالات شما در بانک اطلاعاتی Scopus داده شود براي شما محاسبه خواهد شد. ممکن است بعضي از مقالات شما در SCOPUS ، تحت یک نام واحد و در يک Profile يکتا درج نشده باشد. این امر موجب می شود که شاخص های علم سنجی شما نظیر تعداد مقالات نمایه شده، تعداد استنادات دریافت شده، شاخص اچ و سایر شاخص ها کمتر از مقدار واقعی آن ها نمایش داده شود.
از آنجا که سامانه علم سنجي اعضاي هیات علمي (ISID) اطلاعات علم سنجي شما را از پروفايلي در اسکوپوس که بیشترين مقالات شما را پوشش ميدهد گردآوري ميکند، مقالات قرار گرفته شما در ساير گروه هاي Affiliation و يا اَشکال نوشتاري نام و فامیل شما در آن محاسبه نمي شود. بدين منظور لازم است Profile هاي متعدد خود را در بانک اطلاعاتي SCOPUS با يکديگر ادغام و يکپارچه(Merge) نمايید. راهنمای حاضر شیوه ادغام پروفايل و اشکال نوشتاري متعدد اسامی نویسنده را در بانک اطلاعاتی Scopus تشریح می نماید:
جستجوي پروفايل نويسنده در بانک اطلاعاتي :

ابتدا در بانک اطلاعاتي Scopus به آدرس www.scopus.com وارد شويد، پس از قرار گرفتن روي عنوان Search گزينه Author Search را انتخاب نمايید.

در کادر اول، نام خانوادگي (Author Last Name) در کادر دوم، حرف اول و يا شکل کامل نام (Author Initials of First Last Name) و در کادر سوم وابستگي سازماني نويسنده (Affiliation) را درج نمايید. در اين کادر به منظور جامعیت جستجو تنها اشاره به نام شهر يا کشور نیز امکان پذير می باشد. چنانچه نويسنده داراي ORCID(Open Researcher and Contributor ID) باشد مي توانید به جاي پر کردن ساير موارد کد اين کادر را وارد نمايید.

با توجه به اينکه اسامي نويسندگان ايراني در مقالات معمولا داراي چند نوع نگارش به زبان انگلیسي است، به منظور در نظر گرفتن انواع اشکال، استفاده از عملگرهاي جستجو مي تواند مفید باشد. به طوري که به جاي حرف يا حروفي که به چند شیوه نگارش مي شود در بانک اطلاعاتي Scopus مي توان از کاراکتر ستاره (*) استفاده کرد.
به طور مثال: نحوه نگارش دکتر محمدعلي بهروز متفاوت است.
Behrooz, Mohammad Ali
Behrooz, MohammadAli
Behrouz, Mohammad Ali
Behruz, MohamadAli
با درج نام نويسنده مانند شکل زير، کل اشکال فوق بازيابي خواهد شد.


چنانچه اشاره شد، اسامي نويسندگاني که با جستجوي فوق مطابقت داشته باشند به همراه تعداد مقالات، حوزه فعالیت و وابستگي سازماني، نمایان خواهد شد. لازم به ذکر است که اسامي با تنها يک مقاله در Scopus در نتايج جستجو نشان داده نمي شوند بدين سبب در قسمت بالاي جدول نتايج با انتخاب گزينه (Show Profile Matches with One Document) اين اسامي نیز نمايان خواهد شد. از بین پروفايل هاي بازيابي شده با بررسي دقیق تیک
مورد يا مواردي که با اسم نويسنده مورد نظر مطابقت دارد فعال و در انتها گزينه (Request to merge authors) را انتخاب نمايید.ويرايش پروفايل نويسنده:
با انتخاب گزينه (Request to merge authors) مراحل ويرايش پروفايل آغاز خواهد شد. 
مرحله اول (Start):
در مرحله اول پروفايل هايي که در قسمت قبل انتخاب شدند به منظور بررسي مجدد همراه با کد نويسنده (Author ID) و وابستگي سازماني ارائه مي شود. پس از حصول اطمینان از کامل بودن اطلاعات، گزينه Start جهت ورود به مرحه بعدي را انتخاب نمايید.


مرحله دوم (Select Preferred name) :
در مرحله دوم، مطابق با نام نويسنده در پروفايل هاي انتخاب شده فهرستي از اسامي پیشنهادي به صورت يک منوي کشويي جهت تعیین نام منتخب و صحیح نويسنده که در پروفايل اصلي قرار خواهد گرفت ارائه مي گردد. بعد از انتخاب و کلیک روي Next مرحله سوم که مهمترين مرحله از اين فرايند است نمايان خواهد شد.

مرحله سوم دارای دو بخش می باشد:
1-3 بررسی پروفایل (Review Profile):
در اين قسمت مقالات موجود در پروفايل/پروفايل هاي مختلف نويسنده که در مرحله اول انتخاب شده بود جهت بررسي و تأيید يا حذف مواردي که به علت تشابه اسمي به پروفايل نويسنده وارد شده و يا اضافه نمودن مقالات نويسنده که در بانک اطلاعاتي Scopus قرار دارد ولي در اين لیست ديده نمي شود نشان داده خواهد شد.
بنابراين پس از بررسي در صورت نیاز به انجام اصلاحات فوق، گزينه (Edit documents) را انتخاب نمایید. با انتخاب اين گزينه يک مرحله با نام (Review documents) به عنوان مرحله سوم اضافه مي شود و (Review profile)(بررسي نهايي پروفايل) به مرحله چهارم منتقل مي شود، در غیر اينصورت با انتخاب Next می توانید به مرحله آخر راه پیدا کنید.


2-3 بررسی مدارک و مقالات (Review documents):
در اين قسمت امکان حذف يا اضافه نمودن مقالات در لیست فراهم مي گردد. اين لیست همچنین امکان تغییر ترتیب مقالات بر اساس مواردي چون الفبايي عنوان مقاله، نويسنده اول، تاريخ انتشار و عنوان مجله را برای شما ایجاد می نماید.

حذف مقاله:

به منظور حذف موارد نامربوط روی علامت ضربدر کلیک نمایید. اين عمل منجر به غیر فعال (کم رنگ) شدن اطلاعات مربوط به مقاله در لیست مي شود.


افزودن مقاله جديد:

در انتهاي جدول مقالات گزينه (Search for missing documents) جهت جستجو و اضافه نمودن مقالات نويسنده که در لیست حاضر وجود ندارد قرار گرفته است.


به منظور اضافه نمودن اين دسته از مقالات، ابتدا مقاله مورد نظر را از قسمت (Document Search) در بانک اطلاعاتي Scopus جستجو و عنوان آن را کپي نمايید.


پس از انتخاب گزينه (Search for missing documents) در مرحله سوم، پنجره اي نمايان خواهد شد که در اين قسمت عنوان کپي شده مقاله را در کادر (Article title) اضافه کنید، علاوه بر اين امکان تايپ عنوان و يا قسمتي از آن در اين کادر نیز وجود دارد. در نهايت با انتخاب کلید Search جستجو در مقالات Scopus انجام شده و مقالاتي که مطابق با عنوان وارد شده است بازيابي و در همین پنجره نشان داده خواهد شد.


که لازم است تیک مربوط به مقاله مورد نظر را فعال و کلید (Add selected articles) را انتخاب نمایید.

انتخاب اين گزينه، نويسندگان مقاله جاري و وابستگي سازماني هر يک را جهت انتخاب نام نویسنده مورد نظر نمايان خواهد ساخت. در انتها با کلیک بر روي
(Set author sequence) مقاله را به لیست مقالات نويسنده اضافه نمايید.


پس از اطمینان از تکمیل مقالات نويسنده و حذف موارد نامربوط، اين مرحله تکمیل و با انتخاب گزينه Next مرحله چهارم جهت بررسي نهايي اطلاعات پروفايل نويسنده و مقالات وي ارائه مي گردد.
مرحله چهارم (Review profile):
چنانکه پس از بررسي همچنان نیاز به ويرايش پروفايل و مقالات وجود دارد، با انتخاب گزينه (Edit document) و يا انتخاب مرحله مورد نظر از نوار بالاي جدول و يا کلید back مجددا مراحل قبل فعال و امکان ويرايش برقرار خواهد شد. در غیر اين صورت باانتخاب گزينه Next به مرحله نهایی خواهید رسید.

مرحله پنجم (Submit changes):
مرحله نهایی شامل: نام خانوادگي، نام و آدرس پست الکترونیک جهت ورود اطلاعات نويسنده مورد نظر می باشد. این موارد را به منظور مکاتبه و ارائه نتیجه نهايي ويرايش پروفايل خود پر نمایید. انتخاب گزينه Submit جهت تأيید کل اطلاعات وارد شده در اين فرايند ضروري است.

با اتمام فرآيند، پیغامي مبني بر تایید دریافت درخواست اصلاح اطلاعات شما توسط بانک اطلاعاتي Scopus و ارسال ایمیلی جهت نهایی کردن درخواست شما نشان داده خواهد شد.


انجام ويرايش از طريق پروفايل نويسنده:
در صورتي که نويسنده داراي يک پروفايل واحد است و تنها نیاز به ويرايش اين پروفايل وجود دارد، پس از جستجوي نام خود (مطابق توضیحات ابتداي راهنما) و انتخاب پروفايل مربوطه و ورود آن، با انتخاب گزينه (Request author detail corrections) در اين صفحه مراحل انجام کار به شیوه اي مشابه با حالت اول ارائه خواهد شد.


در هر دو حالت پس از تکمیل مراحل و تأيید نهايي از سوي نویسنده، درخواست از سوي تیم مربوطه در Scopus بررسي و پس از تأيید، تغییرات اعمال مي گردد.
پس از طی مراحل ذکر شده نويسنده داراي تنها يک پروفايل واحد و کامل با اطلاعات علم سنجي صحیح (تعداد مقالات، تعداد استنادات، تعداد مقالات استناد کننده به مقالات، H-index ، تعداد همکاران علمي و جداول و گراف هاي مربوطه) خواهد بود و کد نويسنده (Author ID) درج شده در اين پروفايل به عنوان ID صحیح نويسنده قابل ارائه در ارزيابي هاي مختلف مي باشد .

سامانه های نظام نوین اطلاعاتی http://research.ac.ir

سامانه نشریات (مجلات) علمی پژوهشی علوم پزشکی کشور در آدرس http//journals.research.ac.ir

سامانه پایان‌نامه‌های علوم پزشکی کشور در آدرس http//thesis.research.ac.ir

سامانه اعلام مجلات نامعتبر و جعلی وزارت بهداشت در آدرس http//blacklist.research.ac.ir

سامانه انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت کشور در آدرس http//news.research.ac.ir

سامانه منبع یاب (جستجو و بازیابی منابع اطلاعاتی پزشکی) در آدرس http//rsf.research.ac.ir

سامانه علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در آدرس http//usid.research.ac.ir

سامانه مشابهت یاب مقالات علوم پزشکی کشور در آدرس http//ppc.research.ac.ir

سامانه و بانک اطلاعات مقالات علوم پزشکی در آدرس http//idml.research.ac.ir

سامانه کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی کشور در آدرس http//www.inlm.ir

سامانه و بانک اطلاعات طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور http://research.ac.ir

سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در آدرس http//isid.research.ac.ir