معرفی بخش CCU

بخش مراقبت های ویژه قلبی

 

از نظر لغوی به معنای بخش مراقبت های ویژه قلبی است که منطبق با جدیدترین دستورالعمل های مراقبتی دنیا می‌باشد. بیماران از اورژانس و یا در موارد بعد از آنژیوگرافی به خصوص بعد از PTCA و یا از سایر بخش ها در این بخش بستری و ویزیت می‌شوند. بخش  CCUبا 12 تخت فعال در طبقه سوم بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه قرار دارد با همراهی پرستاران جوان و کارآزموده و پزشکان متخصص قلب و فوق تخصص و فلوشیپ اینترونشنال فلوی اکوکاردیوگرافی آماده خدمت دهی به بیماران می باشد. بیماران مبتلا به سکته قلبی در چند روز اول که لحظات حساس و بحرانی را سپری می کنند در آن بستری می شوند در این بخش ضربانات قلب و علائم حیاتی بیمار به صورت مکرر و دائم کنترل و تحت نظر قرار می گیرد تا به محض اختلال در نظم ضربان قلب اقدامات درمانی لازم انجام گیرد در این بخش بیماران نباید در معرض هیچ نوع هیجانی قرار گیرند و ملاقات خارج از زمان مقرر با خانواده بیمار که باعث افزایش ضربان قلب بیمار شود میتواند به بیمار آسیب وارد نماید (در مرحله سکته حاد قلبی بیمار مجروح است و نیاز به استراحت دارد)

این بخش سیستم مانیتورینگ ویژه ای دارد که هر کدام از مانیتورها به مانیتور مرکزی متصل می‌باشد، همچنین مجهز به سیستم اخباری است که در مواقع خطر و تغییر علائم حیاتی بیمار هشدار می‌دهد. مانیتورهای بدون سیم، تخت های قابل کنترل به وسیله ریموت کنترل که هم توسط بیمار و هم توسط پرسنل قابل تغییر می‌باشد.X –RAY پرتابل، دستگاه اکو رادیوگرافی پرتابل از جمله تجهیزات بخش می‌باشد. مانیتورها مجهز به سیستم اندازه گیری ریتم، ریت، تعداد تنفس، فشارخون، SPO2، CVP، درجه حرارت و فشار شریانی است که زمان اندازه گیری کلیه آیتمهای ذکر شده قابل تنظیم و کنترل از مانیتور سانترال می‌باشد که این مانیتور قابل تنظیم برای بزرگسالان و کودکان می‌باشد هر تخت بیمار مجهز به این مانیتورهای Bed side می‌باشد و هر unit بیمار مجهز به کنسول، پمپ انفوزیون، پمپ سرنگ، ساکشن و اکسیژن می‌باشد.

  • در صورت نیاز به تعبیه Pace macker موقت به صورت اورژانس، این عمل در بخش امکان پذیر می‌باشد.
  • بیماران بستری در CCU دائماً از طریق مانیتور کنترل می‌شوند و به ازای هر 3 تخت بستری یک پرستار آموزش دیده CCU مسئول مراقبت از بیماران می‌باشد و در صورت نیاز متخصصین بر بالین بیمار حاضر می‌شود، پرستاران بخش مراقبت های ویژه نیاز به دانش و مهارت ویژه دارند، تشخیص و دیس ریتمی‌های مختلف و اطلاع به پزشک در صورت بروز دیس ریتمی ها خطرناک، انجام انتوباسیون در موارد ضروری و تسلط کامل بر روند احیاء قلبی ـ ریوی از مهارت های پرستاران CCU می‌باشد.

برنامه روزانه:

ساعت سرو صبحانه: 6:30الی 7:30

انجام مراقبت های پرستاری مداوم

انجام ویزیت روزانه توسط پزشک معالج بین 8 تا 11 صبح

ساعت سرو ناهار :12-14

ساعت ملاقات(از طریق راهرو ملاقات): 14:30الی 15:30

ساعت سرو شام: 18-20

مراحل مراجعه ارباب رجوع جهت درخواست پرونده :

- ارائه نامه کتبی درخواست پرونده به مدیریت

- مراجعه به دبیرخانه و اسکن درخواست پرونده و انتقال به USB مدارک پزشکی

- مراجعه حضوری ارباب رجوع به واحد مدیریت اطلاعات

- چک کردن خلاصه صورت حساب برای عدم مانده حساب

- تهیه کپی پرونده جهت ارباب رجوع

- ممهور به مهر واحد

- ارسال پاسخ نامه به مدیریت از طریق اتوماسیون اداری

- مراجعه ارباب رجوع به دبیرخانه جهت دریافت پاسخ نامه

موقعیت بخش در بیمارستان: طبقه سوم بیمارستان

شماره تلفن :05144011792