دسترسی سریع
يکشنبه ٢٧ خرداد ١٤٠٣

برنامه ایمن‌سازی با واکسن جدید پنج‌گانه (پنتاوالان) از بیست و هفتم آبان ماه در سبزوار

 

 

 

در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت، برنامه واکسیناسیون کودکان تغییر می‌کند به‌گونه‌ای که کودکان در قالب دریافت یک واکسن پنج‌گانه (پنتاوالان) علیه میکروبی خطرناک به نام هموفیلوس آنفلوانزا ایمن می‌شوند.

واکسن پنتاوالان از 5 واکسن علیه بیماری‌های دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب است و در سنین 2 و 4 و 6 ماهگی جایگزین واکسن‌های سه‌گانه (دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه) و هپاتیت «ب» خواهد شد.

باوجود واکسن جدید پنج‌گانه پنتاوالان بیماری هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب  (Hib) ،یک باکتری است که موجب عفونت‌های شدید شامل: مننژیت باکتریایی یا التهاب پرده محافظت‌کننده مغز و نخاع، عفونت ریه، عفونت خون، عفونت چرکی مفصل، التهاب تارهای صوتی و انسداد مجاری هوایی به‌ویژه در کودکان زیر پنج سال شده و یکی از علل اصلی ناتوانی و مرگ‌ومیر در این گروه سنی هست کنترل و از بین می‌رود.

از مزایای واکسن «پنتاوالان» علاوه پیشگیری  علیه پنج بیماری مذکور، تعداد دفعات تزریق کمتر، درد و ناراحتی کمتر کودک، تعداد کمتر عوارض ناشی از تزریق و برنامه‌ریزی آسان‌تر برای ایمن‌سازی کودکان به همراه دارد.

 

اجرای برنامه جدید واکسیناسیون با واکسن پنج‌گانه (پنتاوالان) در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از 27 آبان ماه سال جاری و همزمان با سراسر کشور برگزار خواهد شد.