جمعه ٢٦ بهمن ١٣٩٧
منو اصلی


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان خوشاب

کارگاه آموزشی کنترل و پیشگیری بیماری های زئونوز(مشترک انسان و حیوان ) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان خوشاب/ دکتر مرضیه احمدی رئیس شبکه بهداشت و درمان خوشاب: گفت با توجه به اهمیت بیماری های زئونوز (مشترک انسان و حیوان)که گروهی از بیماری های عفونی هستند که به طور طبیعی از حیوان به انسان منتقل می شوند و با توجه به احتمال بروز بیشتر بیماری تب مالت درفصل زایش دام ها و همچنین هاری که یک بیماری صددرصد کشنده است که انسان به طور اتفاقی از طریق گزش ( گاز گرفتن ) توسط حیوان آلوده به این بیماری مبتلا می شود می توان اشاره کرد .به منظور حساس سازی و افزایش آگاهی و نیاز برگزاری کارگاه آموزشی مینی بر کنترل و پیشگیری بیماری های زئونوز در شبکه احساس شد با هماهنگی انجام شده واحد بهورزی برای گروه هدف بهورزان کارگاه های یک روزه مذکور برگزار گردید.
مهندس عباسپور کارشناس بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی در خصوص اهمیت بیماریها تب کریمه کنگو و هاری وضعیت کنترل بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان در شهرستان و اقدامات در جهت سم پاشی بموقع جایگاه دام، کنترل کنه و حشرات، رعایت توصیه های بهداشتی دامپزشکی و بهداشت در پیشگیری از انتقال این بیماری حایز اهمیت است که باید مدنظر دامداران، قصابان و مردم قرار گیرد
گفتنی است در ادامه محمود نوروزی کارشناس حشره شناسی معاونت بهداشتی راهكارهاي تخصصي موثر در روند كنترل ومقابله با سالك، با توجه به وضع موجود مهم دانسته و گزارشي ازآمار و اطلاعات موجود بيماري سالك و مراكز پيشگيري و درمان سالك در حوزه شهرستان در راستاي پيشگيري از اين بيماري بیان نمود.
وی افزود: اهمیت آموزش در پيشگيري بيماري سالك که میتوان بهسازی محیط و ترمیم محل استراحت و رشد و تکثیر پشه و از رها شدن فاضلاب‌ها در معابر خودداری گردد و نياز همكاري مردم و ساير ارگانها در اين راستا، به وضعيت اپيدميولوژي سالك در جهان وكشور و نيز شهرستان در سال های گذشته پرداخته و در ادامه، بيماري سالك را از نظر انگل شناسي که بیش از 90% لیشمانیاز پوستی است بصورت اختصاصي مورد تشريح قرار داد.
در ادامه مجید لطفی ، مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه درخصوص بیماری تب مالت توضیح داد: بیماری تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان و قابل انتقال از حیوان به انسان می‌باشد. و با توجه به افزایش درآمد صنعت دامداری در چند سال اخیر و روی آوردن اقشار مختلف مردم به خرید، فروش و نگهداری دام باعث شده است تا در مواردی در اثر عدم آگاهی و همچنین سهل انگاری در واکسناسیون دامها و عدم رعایت اصول نگهداری دامها همچنین خرید و فروش دامهای آلوده بیماری تب مالت به مناطق مختلف سرایت کند. و مهمترین استراتژی و راهکارهای مقابله با این مشکلات اطلاع رسانی و آگاهی عمومی مردم ازعلائم، شرایط بروز و انتقال بیماریها از جمله بیماری تب مالت است.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سیستم نظام سلامت از حالت درمان نگر به ارتقای سلامت و پیشگیری تغییر رویکرد داده است. و توانمند سازی و آموزش شیوه صحیح زندگی به مردم مهمترین اصل در این رویکرد می‌باشد که باید بر اساس نیازسنجی و اولویت بندی منطقه ای و با استفاده از تکنولوژی مناسب آموزشی صورت گیرد. /200سلطانی


٠٨:٤٥ - يکشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٨٩٥١    /    تعداد نمایش : ٤٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

لینکهای مفید

 
درباره سبزوارIدرباره دانشگاهIنقشه سایتIپست الکترونیکIتماس با ما

سبزوار - خیابان اسد آبادی - چنب باغ ملی - ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه