چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان خوشاب

برگزاری همایش استئوپروز (پوکی استخوان) در شبکه بهداشت و درمان خوشاب

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت درمان خوشاب : با همکاری واحد مبارزه با بیماری ها واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان همایش استئوپروز در سالن اموزش پرورش شهرستان خوشاب برگزار شد.

دکتر مرضیه احمدی رئیس شبکه بهداشت و درمان خوشاب ضمن خیرمقدم میهمانان بیان کرد امروزه  بیماریهای غیر واگیر مثل بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماری دیابت و پوکی استخوان به مشکلات عمده تهدید کننده سلامت جامعه تبدیل شده است و کار زیادی در سالهای گذشته برای این بیماریها انجام نشده است و ما باید ضمن حفظ افتخارات قبلی خود در خصوص کنترل بیماریهای واگیر ، به طرف پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر برویم که این نیازمند همکاری بین بخشی و فرهنگسازی و یک پروسه طولانی مدت است.

در ادامه دکتر فریده صمدانی پزشک تیم سلامت مرکز بهداشتی درمانی با امکانات بستری سلطان اباد در خصوص پوکی استخوان و راه های جلوگیری از آن و چگونگی درمان پوکی استخوان افزودند: بسیاری از مردم پوکی استخوان و ساییدگی استخوان را مترادف می دانند ، در صورتی که این دو عارضه جداگانه هستند ، پوکی استخوان یعنی کاهش تراکم استخوان که بدون درد می باشد ولی ساییدگی در نواحی مفاصل رخ می دهد که معمولا با درد همراه است و از نشانه های پوکی استخوان شکستگی سر استخوان ران ، شکستگی مچ دست ، کوتاه شدن و خمیده شدن قد در افراد مسن که ناشی از پوکی استخوان و در هم فرو رفتن بافت استخوانی  می باشد.

وی خاطر نشان کرد برخی باورها در خصوص پوکی استخوان در بین مردم وجود دارد مثل اینکه ، مردان به پوکی استخوان دچار نمی شوند ، پوکی استخوان قابل پیشگیری و درمان نیست ، خوردن کلسیم باعث سنگ کلیه می شود یا اینکه هرمون درمانی باعث بروز سرطان می شود که اینها باورهای غلطی هستند که باید حذف شود.

شایان ذکر است با توجه به اهمیت پیشگیری از بیماری بهناز فیروزی کارشناس مسئول واحد تغذیه معاونت بهداشتی سبزوار بیان کردند از عوامل ایجاد کننده پوکی استخوان در دوران جوانی می توان به مصرف دخانیات ، مصرف الکل ، تغذیه نامناسب ، پرکاری تیروئید و استفاده از داروهای کورتون اشاره کرد.

وی افزود : برای جلوگیری از بروز پوکی استخوان در بزرگسالی باید کودکان را به ورزش کردن ، مصرف شیر و لبنیات و نخوردن نوشابه و تغذیه ی سالم عادت داد./سلطانی200

 


١٣:١٢ - يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٩١٣٣    /    تعداد نمایش : ٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: