چاپ        ارسال به دوست

ایمن برانیم، سالم به مقصد برسیم

پیشگیری از وقوع حوادث ترافیکی در سفرهای تابستانی

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی / سید محسن مهری کارشناس سوانح و حوادث معاونت بهداشتی اظهار داشت: به استناد آمار رسمی پزشکی قانونی کشور، در شهریورماه هر سال شاهد بیشترین آمار قربانیان حوادث ترافیکی هستیم. در 10 سال گذشته (1387 تا 1396) بالغ بر 20464 نفر یعنی میانگین 66 نفر از هموطنان عزیز (معادل جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج) در هر روز در حوادث رانندگی شهریور ماه، جان خود را از دست داده اند. ثبت بالاترین آمار فوت روزانه سال 1396 با 81 نفر فوت در 23 شهریور، یک هشدار جدی برای امسال و سال های آتی بوده است. آمار 21 برابری تعداد مصدومین در گزارشات رسمی پزشکی قانونی (336 هزار مصدوم در سال 96)، یک تراژدی و هشدار جدی است که بار مالی سنگینی را هم بر دوش دولت می گذارد.

وی افزود: شواهد و تحلیل های آماری نشان از موفقیت نسبی طرح ارتقای ایمنی ترافیک سفرهای نوروزی دارد که با هماهنگی بین بخشی و مشارکت قابل تقدیر همه سازمانهای متولی، هرساله در فاصله 25 اسفند تا 15 فروردین اجرا می شود. آمارها نشان می دهد، در دوره 10 ساله اشاره شده (87 تا 96)، کاهش میانگین روزانه آمار جان باختگان در تعطیلات نوروز 46٪ بوده است که از کاهش 30٪ آمار تلفات سالیانه و کاهش 26٪ آمار تلفات شهریورماه بیشتر بوده است.

کارشناس سوانح و حوادث اشاره کرد: فاصله حدود 50 درصدی میانگین آمار جان باختگان شهریورماه با آمار فروردین ماه در 10 سال گذشته، ضرورت توجه و تمرکز ویژه بر مسافرت های تابستانی در ماه شهریور را نشان می دهد. در سال 96 آمار فوت شهریورماه 1746 نفر و آمار فوت فروردین ماه 1164 نفر بوده است. با توقف روند کاهش آمار سالیانه و رشد 1.7 ٪ آمار فوت حوادث ترافیکی در سال 96 (16201 نفر) و رشد بالا و نگران کننده 24 ٪ میانگین تلفات روزانه در تعطیلات نوروز 97 (از 41.6 نفر به 51.7 نفر در روز)، چنانچه این رشد در شهریورماه امسال تکرار شود، میانگین فوت روزانه از 56.3 نفر در شهریور 96 به 70 نفر در شهریور 97 و آمار فوت ماهانه به حدود 2000 نفر خواهد رسید.

 مهری ضمن توضیح مقدماتی و مستندات آماری فوق اشاره کرد و گفت: همه آمارها نشان دهنده ضرورت توجه به ارتقای ایمنی ترافیک سفرهای ماه پایانی تابستان با الگوی نسبتا موفق طرح ارتقای ایمنی سفرهای نوروزی می باشد. اجرای طرح ها و کمپین های ویژه ارتقای ایمنی ترافیک شهریور برای کاهش آمار قربانیان و مصدومین و معلولین حوادث رانندگی پرحادثه ترین ماه سال، نیازمند مشارکت و هماهنگی و پشتیبانی همه جانبه تمامی سازمان های مرتبط می باشد.

وی در ادامه بیان کرد: بيشتر تصادفات به دليل عدم دقت در رانندگي اتفاق مي‌افتد، گاهي اوقات تصادفات به دليل آشفتگي ، بي نظمي و عدم شكيبايي رانندگان اتفاق مي افتد كه البته اين اتفاقات انسان ساخته را حتماً راه گريزي هست تا انسان ها دچار حوادث رانندگي نشوند و يا اين حوادث را به حداقل ممكن رسانده و جلوي تلفات انساني و كشته شدن را بگيرند و خسارت انساني حوادث را كاهش دهند .

مهری مهمترين نكته براي جلوگيري از وقوع تصادفات را رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي خواند و اذعان داشت: مقدمه هر تصادفي، يقيناً ارتكاب تخلف است و تخلف رانندگي زماني رخ مي‌دهد كه قوانين و مقررات رانندگي ناديده گرفته شود، از مصاديق رعايت قوانين و مقررات رانندگي بستن كمربند ايمني هنگام رانندگي است، اگر چه بستن كمربند ايمني در ابتدا براي بعضي از افراد آزار دهنده است اما نقش بسيار مهم و حياتي در كاهش تصادفات جاده‌اي، بويژه كاهش تلفات انساني ايفا مي كند . بستن كمربند نه تنها براي رانندگان، بلكه سرنشينان و مسافران اعم از بزرگسال و كودكان بويژه در راه هاي برون شهري بايد جدي گرفته شود تا در تصادفات احتمالي از خطرات جاني در امان باشند، الزامي بودن بستن كمربند ايمني از نگاه قانوني با همين هدف وضع و اجراء مي شود .

کارشناس سوانح و حوادث با اشاره به اینکه بهترین روش در كاهش تصادفات ، رانندگي تدافعي است تصریح کرد: شما ممكن است كه راننده محتاطي باشيد، اين بدان معنا نيست كه شما قادر به كنترل بي مبالاتي رانندگان ديگر باشيد. شما به عنوان يك راننده تدافعي، مي‌توانيد سوانح جاده اي متحمل را پيش بيني كنيد و بهترين روش و عكس العمل را براي جلوگيري از وقوع تصادفات، بكار ببنديد. يك راننده محتاط و با رانندگي تدافعي، سبقت غيرمجاز را در رانندگي بكار نمي‌گيرد . يك راننده با احتياط سرعت غير مطمئن در رانندگي ندارد و به حقوق اجتماعي ديگران احترام مي گذارد.

مهری يكي دیگر از دلايل وقوع تصادفات را بي دقتي و حواس پرتي رانندگان خواند و گفت: اين حواس پرتي و بي دقتي را زماني مي‌توانيد به تمركز تبديل كنيد و با تمركز، عكس العمل و واكنش مناسب در وقوع حوادث داشته باشيد، كه از مواد الكلي و داروهاي روان گردان استفاده نكنيد، با تلفن همراه صحبت نكنيد، در حين رانندگي از استعمال دخانيات و از خوردن و آشاميدن پرهيز كنيد و از همه مهمتر در حال خستگي و خواب آلودگي هرگز رانندگي نكنيد تا بخش زيادي از تصادفات رانندگي را پيشگيري نماييد.

وی از ديگر موارد مؤثر در اجتناب از تصادفات جاده اي را موارد زیر برشمرد:

-       بررسي شرايط خودرو در فواصل زماني مناسب مانند نظارت بر لاستيك ها، ترمزها، چراغ ها و ...

-       آگاهي كامل از محدوديت هاي بكارگيري خودرو

-       آگاهي و دقت در رانندگي در شرايط آب و هوايي نامناسب مانند برف و بوران، لغزندگي جاده ها و ...

-       پرهيز از رانندگي در شرايط نامناسب جسمي و خستگي

-       حدالامكان ، اجتناب از رانندگي در شب

-       عدم مداومت و رانندگي هاي طولاني مدت

امیدواریم با رعایت نکات فوق سفر ایمن و خوبی داشته باشید./140


١٠:٥٦ - سه شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٨٧٩١    /    تعداد نمایش : ٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: