چاپ        ارسال به دوست

رشد 35 درصدی مدارس پنج ستاره در برنامه مدارس مروج سلامت در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

دکتر فاطمه نوده  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه باید مدارس مروج سلامت را به منزله یک نظام ارتقای سلامت معرفی کرد که با مشارکت فعالانه آموزش وپرورش، خانواده ها، مربیان و دانش آموزان فعالیت می کنند، افزود: این مدارس با رویکرد توانمندسازی دانش آموزان در زمینه مراقبت از خود، فرهنگ خودمراقبتی و آموزش به همسالان، که منجر به افزایش ظرفیت ها و توانمندسازی برای زندگی سالم و آموزش باکیفیت می شود، ایجاد شده است.

دکتر فاطمه نوده در ادامه بیان داشت: رسالت مدارس مروج سلامت در راستای ارتقای کیفیت زندگی این گروه سنی است که بر اقدامات پیشگیرانه منطبق با فرهنگ جامعه تاکید داشته و متناسب با جنسیت دانش آموز و مشارکت همه جانبه آنان ارائه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان این مهم که انتخاب این مدارس براساس استانداردهای ارائه شده توسط وزارتین آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ( براساس تفاهمنامه فی مابین وزارتین ) توسط آموزش و پرورش انجام می شود، ادامه داد: پس از طی مراحل، کارشناسان معاونت بهداشتی، مدارس را از نظر موارد هشت گانه شامل:  برنامه جامع آموزش سلامت، ارایه خدمات بالینی در مدارس، سلامت محیط و بهبود تغذیه، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی در مدارس، ارتقای سلامت کارکنان، خدمات سلامت روان و مشاوره ای و مشارکت والدین و جامعه در برنامه های سلامت و تربیت سفیران سلامت، مورد ارزیابی قرار داده و بر اساس امتیاز کسب شده، مدارس رتبه‌ بندی شده و استحقاق دریافت ستاره  را دریافت می کنند.

دکتر نوده ادامه داد: در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (شهرستانهای سبزوار، خوشاب، جوین، جغتای و داورزن) تعداد  875 مدرسه فعالیت می کنند که مطابق استانداردهای وزارتی می باسیت تعداد 20 درصد از مدارس تحت پوشش در برنامه مدارس مروج سلامت قرار گیرند که با تلاش همکاران در حوزه معاونت بهداشتی تعداد 167 مدرسه ( 19 درصد کل مدارس ) ، در برنامه مدارس مروج سلامت قرار گرفته اند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه مطابق چک لیست های پایش و ارزشیابی این مدارس تعداد 127 مدرسه از مجموع 167 مدرسه مروج سلامت، نشان پنج ستاره دریافت کرده اند افزود شاخص مدارس مروج 5 ستاره در دانشگاه 76 درصد می باشد که  این شاخص نسبت به سال گذشته تحصیلی 35 درصد ارتقا داشته است.

گفتنی است مدارس مروج سلامت که توانسته باشند در پایش ها امتیاز بالای 91 از مجموع 100 امتیاز را کسب نمایند به مدارس مروج سلامت پنج ستاره ارتقا می یابند.

شایان ذکر است که مدارس مروج سلامت در آیتم های هشت گانه و مدیریت باید حداقل 55 درصد نمره را کسب نموده تا موفق به اخذ ستاره شوند.


١٣:٠٩ - چهارشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٦٨١    /    تعداد نمایش : ١٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: