تاریخچه کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه

کلینیک ویژه تخصصی وفوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در فرودین سال 1390 همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب کبری( سلام اله علیها) و روز پرستار رسما فعالیت خود را آغاز نمود. در ابتدای فعالیت علاوه بر  آزمایشگاه تشخیص طبی در رشته های تخصصی  شامل داخلی ، جراح مغز واعصاب ، اعصاب و روان ،اطفال، و فوق تخصص نوزادان و فوق تخصص غدد در یک ساختمان چهار طبقه  به شهروندان خدمت رسانی می نمود.

در بهار 1391 کلینیک تخصصی دندانپزشکی سطح سه نیز در طبقه سوم کلینیک شماره یک تجهیز و با همکاری دو دندانپزشک عمومی و سه متخصص دندانپزشکی در چهار اتاق با 12 عدد یونیت شروع به فعالیت نمود.

بعلاوه درهمان سال  کلینیک دیابت در طبقه دوم کلینیک شماره یک جهت افزایش خدمت رسانی به شهروندان  شروع به کار نمود.با توجه به استقبال شهروندان و فراهم نمودن محیط ارائه خدمت ازسوی اعضا محترم هیات علمی دانشگاه ،کلینیک ویژه در طول زمان روز به روز توسعه یافته و بر تعدا د رشته های تخصصی و فوق تخصصی خود افزود بطوریکه از پذیرش ماهیانه 697 بیمار در اردیبهشت 1390 به تعداد 21396 بیمار در اردیبهشت 1398 رسیده است.

همزمان با گسترش کلینیک ویژه مستقل دانشگاه از سال 1392 کلینیک ویژه های داخل بیمارستانی نیز در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه فعال وبه بهره برداری رسید.

 با توجه به اجرای طرح تحول نظام سلامت در سال 1393 تلاش جهت ارتقا سلامت جامعه و تکریم ارباب رجوع و در راستای رفع کمبود خدمات سرپایی دانشگاه  همزمان با میلاد خجسته رسول اکرم (ص) موفق به راه اندازی کلینیک ویژه شماره دو در ساختمان اجاره ای واجد پنج طبقه شد ، که این کلینیک در دو شیفت صبح و عصر در  رشته های تخصصی پوست ، ارتوپدی ، اعصاب و روان ، داخلی ، عفونی ، قلب وعروق ، توانبخشی ، مغز و اعصاب ، انکولوژی و رادیو تراپی ، کودکان و نوزادان ، زنان و زایمان  و رشته های فوق تخصصی گوارش ، جراحی قلب و عروق ، نوزادان ، کلیه اطفال ، کلیه و فشار خون ، کبد و گوارش اطفال ، ریه ، پوست ومو وجراحی پلاستیک خدمت رسانی به مردم می نمود.

همچنین با توجه به نیاز روز افزون و استقبال مردم عزیز سلامتکده طب سنتی ایرانی در محل کلینیک ویژهراه اندازی گردید. این مرکز با حضور معاون وقت طب سنتی وزارت بهداشت در آبان 1394 افتتاح گردید . مرکز مذکور با حضور پزشکان متخصص طب سنتی با   خدماتی شامل حجامت ،فصد ،دلک و....و همچنین داروخانه طب سنتی درحال خدمت رسانی به همشریان عزیز می باشد.

در ادامه روند رشد ارائه خدمات سرپایی به شهروندان در حوزه کلینیک ویژه مستقل دانشگاه با پیگیری های صورت گرفته پروژه ساختمانی در مجاورت بیمارستان واسعی در سال 1395 آغاز گردید ودر اردیبهشت سال 1397 با متراژ2700 متر با حضور وزیر محترم وقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد . این ساختمان در 4 طبقه طراحی و براساس اصول استاندارد درمانی ساخته شده است  و هم اکنون مشغول خدمت رسانی می باشد.

همچنین با همکاری مجمع خیرین سلامت و نیت خیر یکی از خیرین شهرستان در واگذاری مجموعه ساختمانی کلینیک دیابت شهرستان بصورت مستقل در محل  مذکور با عنوان کلینیک دیابت حفیظ در سال 1397 افتتاح ودر حال حاضر در ارائه خدمات در سه سطح  عمومی ،متخصص و فوق تخصص (بزرگسالان و اطفال)و همچنین خدمات مشاوره تغذیه ، پرستاری و مراقبت از زخم در محل مذکور فعال می باشد.

 

در حال حاضر کلینیک ویژه مستقل دانشگاه دارای سه ساختمان مستقل بوده که به ترتیب در ساختمان شماره یک واقع در خیابان اسد آبادی جنب اداره ثبت اسناد کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی و همچنین سلامتکده طب سنتی ایرانی مستقر می باشد .

ساختمان شماره دو واقع در بلوار شهدای هسته ای در مجاورت بیمارستان واسعی خدماتی اعم از ویزیت در تخصص و فوق تخصصی های متعددی شامل(تخصصی پوست ، ارتوپدی ، اعصاب و روان ، داخلی ، عفونی ، قلب وعروق ، مغز و اعصاب ، کودکان  ، زنان و زایمان  و رشته های فوق تخصصی گوارش ، جراحی قلب و عروق ، کلیه اطفال ، کلیه و فشار خون ، ، ریه ) همچنین آزمایشگاه تشخیص طبی تخصصی و فوق تخصصی ، خدمات فیزیوتراپی ،رادیولوژی و سونوگرافی ،نوار مغز ،تست ورزش ،اکوکاردیوگرافی ،کلپوسکوپی ،آمینوسنتز و خدمات ناباروری،IUI ،کلینیک مشاوره ژنتیک و خدمات پرستاری (تزریقات و پانسمان و گچ گیری و...) با تعرفه دولتی ارائه می گردد.

ساختمان کلینیک دیابت حفیظ واقع در تقاطع خیابان پیشنمازی و خیابان بسیج مستضعفین خدمات سرپایی به بیماران دیابتی اطفال و بزرگسال ارائه می نماید و با هماهنگی سازمان مردم نهاد پیشگیری از دیابت شهرستان سبزوار به صورت هفتگی کلاس های آموزشی برای شهروندان عزیز برگزار می نماید.

در خاتمه اعتماد مردم کریم و شهروندان بزرگوار در مراجعه 237658 نفر در سال1397 به واحدهای منتخب کلینیک ویژه موجب مباهات و افتخار مجموعه خدوم کلینیک ویژه می باشد. امید است در راستای سیاستهای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همچون گذشته خدمتگزار امین مردم شریفمان باشیم.