راههای عدم انتقال ویووس اچ آی وی

راههایی که اچ آی وی از طریق آن ها انتقال نمی یابد:

- بوسیدن

برای ابتلا به اچ آی وی باید میزان کافی از ویروس به درون بدن شما راه پیدا کند. اچ آی وی در بزاق وجود دارد، اما مقدار آن بسیار کم است و هیچ وقت دیده نشده است که اچ آی وی از طریق بوسیدن منتقل شود. اگر زخم های بزرگ که خونریزی دارند در دهان نباشد، و لثه ها هم به شدت خونریزی نداشته باشند، اچ آی وی از طریق بوسیدن دهان به دهان منتقل نمی­شود.

- عطسه، سرفه، لیوان/ فنجان مشترک و غیره

ویروس اچ آی وی در خارج از بدن میزبان زنده اش (به عنوان مثال انسان) تکثیر نمی شود. همچنین در هوای باز زیاد دوام نمی آورد، و احتمال انتقال آن به این صورت از طریق محیط بسیار بعید است. هیچ انتقال محیطی ای تا به حال ثبت نشده است.این بدین معناست که اچ آی وی نمی تواند از طریق تف کردن، عطسه زدن، لیوان، کارد و چنگال و آلات موسیقی مشترک، منتقل شود. هم چنین اچ آی وی از طریق استخر های شنا، دوش و یا وسایل شست و شو و سرویس بهداشتی مشترک نیز منتقل نمی­شود.

- حشرات

مطالعاتی که توسط محققان زیادی انجام شده نشان داده است که اچ آی وی از طریق نیش حشرات، حتی در مناطقی که موارد ابتلا به اچ آی وی و ایدز بالاست و جمعیت زیادی از حشرات مانند پشه ها وجود دارد، منتقل نمی شود. عدم وجود شیوع­های این چنینی، علی رغم تلاش زیاد برای کشف آنها، نشان می دهد که اچ آی وی از طریق نیش حشرات منتقل نمی شود.

اچ آی وی تنها مدت زمان کمی زندگی می کند و نمی تواند در بدن یک حشره تکثیر شود. بنابراین حتی اگر ویروس به بدن یک پشه یا هر نوع حشره گزنده یا مکنده دیگر وارد شود، نمی تواند آن را مبتلا کند، در نتیجه ویروس به انسان بعدی که حشره آن را نیش می زند نیز منتقل نمی شود.

- تزریق مواد با سوزن و سرنگ­های استریل شده

تزریق با سوزن یا سرنگ تمیز و وسایل تزریق استریل شده، تا زمانی که وسایل در هر بار مصرف تمیز شده و به صورت مشترک استفاده نشوند، باعث انتقال اچ آی وی نمی شود. اما خطر های دیگری در اعتیاد و تزریق مواد وجود دارد. اگر فردی دارای اعتیاد باشد (مثلا اعتیاد به الکل)، تصمیم گیری هایش ممکن است صحیح نباشد و باعث شود وارد رفتارهای پرخطر جنسی شود و در معرض اچ آی وی قرار گیرد.

- رابطه جنسی محافظت شده

اگر کاندوم ها به طور صحیح و مداوم استفاده شوند، در پیش گیری از انتقال اچ آی وی بسیار موثر هستند. درصد کمی از افراد فکر می کنند که کاندوم ها به اندازه کافی ایمن نیستند، و ویروس های بسیار کوچک می توانند از لاتکس به کار رفته در کاندوم عبور کنند اما آزمایش های علمی این نظریه را رد کرده است.

کاندوم ها در پیش گیری از انتقال اچ آی وی حین رابطه جنسی مهبلی و مقعدی و همچنین دهانی موثر هستند.

فریب نخوردن و باور نکردن خرافات در مورد انتقال اچ آی وی بسیار مهم است. خرافات و شایعات می تواند به افراد مبتلا به اچ آی وی بسیار آسیب برساند، چرا که باعث ترس، اضطراب و همچنین بدنامی و تبعیض می شود.

 

شنبه 2 بهمن 1395

منو اصلی