کلیات عفونت اچ آی وی - ایدز

کلیاتی در خصوص عفونت اچ آی وی و ایدز

بيماري ايدز يك بيماري عفوني واگيردار است كه عامل ايجاد آن، يك ويروس است كه به آن HIV (اچ آي وي) مي گويند. اين نام از ابتداي حروف نام لاتين ويروس گرفته شده است كه ترجمه فارسي آن “ويروس نقص سيستم ايمني” مي باشد. اصولا ويروس‏ها داراي اين خــصوصيت هستند كه در خارج از سلول زنده قادر به ادامه حيات نيستند. ويروس HIV نيز مانند ساير ويـــــروسها فقط درون يك سلول زنده قادر به ادامه حيات است. يكي از سلول‏هايي كه ويروس HIV براي ادامه حيات به آن احتياج دارد گلبولهاي سفيد در بدن انسان مي باشد. اين ويروس در خارج از بدن (خارج ازسلول‏هاي زنده) در زمان كوتاهي از بين مي رود. اين ويروس به راحتي توسط مواد ضدعفوني كننده (الكل، وايتكس و .) و حرارت از بين مي رود.

ويروس HIV چگونه وارد بدن مي شود؟

هر عامل بيماريزایي، بر حسب اينكه به كدام قسمت بدن علاقه داشته باشد از يك يا چند راه مخصوص به خود وارد بدن مي شود. از آنجا كه HIV مي‏ خواهد نهايتا “به سلول‏هايي مثل گلبولهاي سفيد بدن دسترسي پيدا كند، پس بايد از راهي وارد بدن شود كه بتواند به راحتي به مقصد خود برسد. بخاطر داشته باشيد كه گلبولهاي سفيد تنها محل زندگي اين ويروس است، پس هر كجا كه گلبول سفيد وجود داشته باشد در صورتي كه حاوي ويروس باشد مي تواند باعث انتقال بيماري شود. نتيجه مي‏ گيريم HIV از طريق خون و ترشحات آلوده در صورتي مي تواند وارد بدن انسان شود که مقدار کافی از این مایعات به گردش خون فرد دیگری از طریق یکی از رراههای زیر وارد شود:

1- تزريق خون و فرآوردهاي آلوده

2- تزريق با سرنگ آلوده و مشترک

3- استفاده از وسائل تيز و برنده غير استريل

4- تماسهاي جنسي مشكوك

5- مادر به كودك

با توجه به راههاي انتقال همه افراد جامعه مي توانند در معرض خطر ابتلا به عفونت HIV باشند و اين بيماري مخصوص هيچ گروه خاصي نيست اما با در نظر گرفتن راههاي انتقال بيماري افراد ذيل بيش از سايرين در معرض خطر هستند:

۱- مصرف كنندگان تزريقي مواد مخدر

۲- افرادي كه روابط جنسي محافظت نشده با افراد مختلف (هم جنس يا جنس مخالف) دارند

۳- دريافت كنندگان مكرر خون

۴- همسر يا شركاي جنسي افراد فوق ‏الذكر

 

 15 دیماه 1395

منو اصلی