جمعه ٠٢ مهر ١٤٠٠
رسالت بيمارستان
حوزه ریاست
بيمارستان برادران شهيد مبينی
چارت سازمانی
بخشهای درمانی واداری
اطلاعات پزشکان
واحد آموزش
اطلاعات مربوط به بيماران وپرسنل
بهبود کیفیت و اعتبار بخشی
فرم ها
نوبت دهی اينترنتی
روابط عمومی
سايتهای مرتبط
صدمات وارده به مادر در حین زایمان

صدماتوارده به مادر در حين زايمان

 خونريزي هاي حين زايمان( مرحله سوم )

به مواردي گفته مي شود كه خونريزي در مرحله سوم زايمان ( قبل از خروج جفت ) بيش از 500cc باشد و يا در صورت دوقلويي بيش از يك ليتر خونريزي روي دهد . شايعترين علت خونريزي در مرحله سوم زايمان مربوط به آتوني رحم مي باشد و همچنين وجود پارگي هاي دستگاه ژنيتال نيز مي تواند منجر به آن شود .

به طور طبيعي با جدا شدن جفت خونريزي خفيف روي مي دهد ولي گاهي به علت عدم جدا شدن قسمتي از آن خونريزي از سينوس هاي باز بستر جفت روي مي دهد كه يكي از علل شايع خونريزي زياد در مرحله سوم زايمان مي باشد . در صورتي كه خونريزي فعال باشد ونتوان جفت را به شيوه معمول بيرون كشيد ، پزشك با فرو بردن دست به داخل رحم روند جدا شدن را كامل كرده و آن را بيرون مي كشد و در صورت نياز بيهوشي ، كورتاژ و يا هيستركتومي انجام مي شود .

مراقبت هاي پرستاري :

ماساژ قله رحم ، كنترل علايم حياتي مادر ، كنترل ميزان خونريزي ، بررسي ميزان Hb  و HCT ، رزرو خون ، تجويز مايعات و داروهاي وريدي ( اكسي توسين ) در صورت لزوم .

هماتوم

هماتوم بعد از زايمان ممكن است بلافاصله و يا پس از مدتي همراه با خونريزي شديد تشخيص داده شود .اپي زياتومي شايعترين علت زمينه ساز هماتوم ها مي باشد .

هماتوم هاي ناحيه ولو بخصوص اگر سريعاٌ ايجاد شده باشند شديداٌ دردناك مي باشد مگر اينكه زايمان تحت بي حسي اپيدورال انجام گرفته باشد و در اين صورت بيمار قادر به حس درد نخواهد بود و توده اي سفت و حساس در زير پوست اين ناحيه قابل تشخيص است .

هماتوم ممكن است خودبخود جذب شود و يا اينكه بافت روي آن نكروزه شده و خونريزي شديدي بروز نمايد . در هماتوم زير صفاقي خونريزي گاهي شديد و كشنده است و ممكن است در ابتدا تشخيص داده نشود و يا اتفاقي در معاينه شكمي به دست برخورد كند و يا علائم آنمي ، عفونت و يا شوك بروز نمايد .

هماتوم نزديك واژن ممكن است موقتاٌ تشخيص داده شود ولي بتدريج بعلت بروز علائم فشاري و عدم دفع ادرار ، علائم ظاهر مي شود و در معاينه واژينال توده گرد و مواج كه به داخل واژن برآمدگي پيدا كرده مشخص مي شود.

درمان :   هماتوم هاي كوچك را مي توان تحت نظر گرفت و اقدام خاصي لازم نمي باشد ولي چنانچه درد شديد داشته و يا هماتوم پيشرفت نمايد ، درمان مناسب شامل برش سزيع و تخليه هماتوم همراه با بستن نقاط خونريزي دهنده مي باشد و سپس محل برش روزي 2-3 بار با محلول ضدعفوني مناسب شستشو داده مي شود . در صورت لزوم ، مقدار خونريزي با شمارش پدهاي مصرفي و يا علائم حياتي بيمار تخمين زده مي شود و جايگزيني مايعات وريدي انجام مي شود .

 وارونه شدن رحم ( Inversion )

عارضه نادري است كه با پشت و رو شدن رحم در مرحله سوم زايمان رخ مي دهد . ميزان مرگ در اين عارضه بالاست مگر آنكه سريعاٌ تشخيص داده و درمان شود . در اواخر مرحله دوم كه سرويكس باز بوده و جفت هنوز به رحم چسبيده است اگر مرحله سوم به درستي كنترل نشود رحم وارونه مي شود . كشش بند ناف قبل از جدا شدن جفت نيز به اين عارضه كمك مي كند .

بعد از اقدامات اوليه و ثبات مادر متخصص زنان بايد جفت را كه به طور ناقص جدا شده است كاملاٌ خارج كرده و دست را به شكل فنجان در آورده در محل فوندوس سعي در برگرداندن رحم نمايد . از سولفات منيزيم نيز براي شل كردن عضلات رحم مي توان استفاده كرد و ندرتاٌ نياز به جراحي رخ مي دهد . برگرداندن سريع رحم ( deinversion ) مي تواند مانع تروما ، شوك ، خونريزي شديد و مرگ شود .

مراقبت هاي پرستاري :

 شامل كنترل علائم حياتي ، بررسي مقدار خونريزي ، سونداژ و تخليه مثانه ، كنترل I/o و آماده نمودن داروهاي توكوليتيك و قطع داروهاي شل كننده به محض برگشت رحم به وضعيت طبيعي است . ماساژ دو دستي رحم از روي شكم و حمايت روحي مادر .

آمبولي مايع آمنيوتيك

ورود مايع آمنيوتيك و اجزاء جنين به داخل گردش خون مادر را آمبولي آمنيوتيك مي گويند . در طي بارداري بندرت اتفاق مي افتد ولي در هنگام زايمان ممكن است . ميزان مرگ ومير در موارد حاد 70 تا 85 درصد بوده و شيوع مرگ جنين بالاست .

هنگامي كه پارگي آمنيون و كوريون اتفاق بيفتد و وريدهاي رحمي يا آندوسرويكال باز باشند و فشار مايع براي ورود به جريان خون كافي باشد آمبولي اتفاق مي افتد .

مواردي كه احتمال آمبولي مايع آمنيون بيشتر است عبارتند از :

سقط در سه ماهه اول به وسيله كورتاژ ، سقط در سه ماهه دوم به وسيله تجويز محلول نمكي ، هيستركتومي ، تروماي شكم وزايمان سريع ، آمينوسنتز و بعد از زايمان مشكل

علائم :  تنگي نفس ناگهاني ، هيپوتانسيون ، سيتنوز و شوك چند ساعت پس از زايمان اتفاق مي افتد . 50% مرگ و مير در ساعت اول رخ مي دهد و 80% بيماراني كه زنده مي مانند دچار اختلالات انعقادي مي شوند .

درمان  :  اكسيژناسيون مناسب ( اكسيژن 100% و 10 ليتر در دقيقه و در صورت لزوم اينتوباسيون و تهويه مكانيكي ) ، اصلاح وضعيت هموديناميكي ( مايعات كريستالوئيد و داروهاي وازوپرسور مانند دوپامين ) ، اصلاح اختلال انعقادي ( FFP و پكسل )  ،  در صورت لزوم احياء قلبي ريوي ( CPR ) .

 

تهيه وگردآوري : زهرا موسوي

کمیته آموزشی بیمارستان برادران شهیدمبینی