چاپ        ارسال به دوست

16 تا 22 مهر ماه هفته ملی کودک

 

روابط عمومی معاونت بهداشتی / دکتر فاطمه نوده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ضمن گرامی داشت هفته ملی کودک گفت: از آن‎جا که وضعیت زندگی، رشد و بالندگی کودکان روشن‎ترین نشانه‎ی توان هر جامعه محسوب می‎شود؛ هیچ تلاشی ارزشمندتر از بخشیدن فرداهایی روشن به کودکان وجود ندارد، چرا که کودکان شهروندان شریفی هستند که می‎توانند در ساختن آینده‎ای بهتر یار و یاورمان باشند.کودکان ارزشمندترین سرمایه های هر جامعه ایی محسوب می شوند در کشور ما 16 الی 22 مهر تحت عنوان "هفته ملی کودک" نام گذاری شده، تا در دنیای امروز که والدین به سختی می توانند، زمان قابل قبولی را با فرزندان خود بگذرانند به فرزندان خود توجه بیشتری نمایند. چرا که والدین امانت داران این هدیه های الهی هستند.

وی افزود: هر چند امروزه شیوع کرونا سبب خانه نشینی اجباری خانواده ها شده است ولی این امرفرصتی طلایی برای بازی با کودکان واختصاص زمانی به آنها نیز شده است. بسیاری از فعالیت هایی که حول محور بازی با کودکان است سبب ایجاد پیوند های محکم بین فرزند ووالدین می گردد. بازی به والدین اجازه می دهد تا از منحصر به فرد بودن هر کودک قدردانی کنند. والدین اولین و محبوب ترین همبازی کودکان هستند. ،

رئیس مرکز بهداشت سبزوار ادامه داد: بازی کردن در واقع همان یادگیری است لذا یکی از مراحل ضروری در رشد کودک است و به همین دلیل نباید اهمیت بازی کردن در دوران کودکی را نادیده گرفت.چرا که طبق تحقیقات انجام شده بازی باعث تحریک اولیه‌ی رشد مغز،تقویت هوش ، شکل‌گیری تفکر خلاقانه، خیال‌پردازی با خلاقیت بیشتر، بهبود مهارت‌های کلامی و ارتباطی در کودکان می شود.

وی گفت: کودکان خردسال هنگام انجام این بازی‌ها فرصت خوبی پیدا می‌کنند تا واژگان را بهتر بشناسند، بهتر مکالمه کنند و مطالب دیگران را بهتر درک کنند. در بازی‌های گروهی، کودکان معمولا برای رسیدن به توافق‌ها سعی می‌کنند به گفتار و رفتار یکدیگر پاسخ دهندوالدینی که با فرزندان خود بازی می‌کنند، رابطه‌ی بهتر و محکم‌تری با آن‌ها برقرار می‌کنند. حتی یک بازی ساده هم می‌تواند به یک فرصت خوب برای برقراری رابطه‌ای ویژه بین کودکان و والدین تبدیل شود. این‌گونه لحظات جزء تجربه‌های مثبت کودکان هستند. تجربیاتی که به رشد ذهنی کودکان کمک می‌کننددر انتها دنیایی پر از خوشبختی و شادی را برای همه بچه ها به همراه والدینشان آرزومندیم.

 روز شمار هفته ملی کودک در سال 1400
16 مهر: کودک، صلح، بازی و نشاط
17 مهر: کودک، باورهای دینی و معنویت
18 مهر: کودک، خانواده، آموزش و مهارتهای زندگی
19 مهر: کودک، امنیت، بهداشت و سلامت جامعه
20 مهر: کودک، کتاب، هنر و ادبیات
21 مهر: کودک، هویت، میراث طبیعی و فرهنگی
22 مهر: کودک، رسانه و فناوریهای نوین

 


١٤:٥٠ - دوشنبه ١٩ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٦٩٤    /    تعداد نمایش : ٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: