طب سنتی ایرانی مکتبی طبی است که از دیرباز در پیشگیری و درمان بیماری های مختلف مطرح بوده است ودرحال حاضر به عنوان یکی از روش های طب مکمل کاربرد دارد.اصول این مکتب طبی بر پایه ی حفظ تندرستی (رعایت اصول وتدابیر مربوط به آن)  واستفاده از روش های مختلف درمانی است.

 

انواع روش های درمانی طب سنتی:

1-گیاه درمانی (Phytotherapy)

یکی از روش های درمان طب سنتی است که اساس آن بر پایه ی استفاده از خواص گیاهان دارویی در درمان بیماری های مختلف است.

 

2-حجامت (Cupping)

حجامت نیز یکی دیگر از روشهای درمانی طب سنتی است. در زبان فارسی حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یك روش خون گیری است كه برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می گیرد.حجامت خشك بدون تیغ و خونگیری است و حجامت تر همراه خونگیری است.

 

3-بادكش درمانی (Dry cupping)

بادكش درمانی، ایجاد مكش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است كه حجامت خشك نیز می نامند.انجام بادكش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سكته مغزی و قلبی، باعث بهبودی می شود.در بعضی بیماران انجام بادكش با تركیبی از روغن های مخصوص باید صورت گیرد.

4-زالو درمانی(Leech therapy)

زالو درمانی یكی از روش های خون گیری طبی محسوب می شود كه به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین كه توسط زالو به بدن وارد می كند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد كه موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اكسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد.

اكنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضاء، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز، هموروئید، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی كاربرد دارد.

 

5-فصد (رگ زدن) (Fasd)

 این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی كه در خون رسوب یافته و افزایش پیدا می كند را نیز ،دفع می كند.

كاربردهای مهم فصد عبارتند از:

كمردرد سیاتیكی، هموروئید، پاكسازی طبایع غالب، بیماری های گوارشی و... .

6- طب  سوزنی 

طب سوزنی نوعی از درمان است که در آن، سوزن‌های بسیار نازک از راه پوست یک فرد در نقاط خاص و با عمق‌های مختلف وارد بدن می‌شود و با تحریک این نقاط، جریان خون افزایش می‌یابد . افرادی كه از استرس، تنش، افسردگی و یا بی خوابی رنج می برند را،می توان با این روش درمان كرد.

اهمیت درمان سوزنی در کاهش وزن، درمان درد در نواحی مختلف اعم از  گردن،زانو،کمر،بیماری های معده،سیاتیک،آلرژیک می باشد.

مسئول سلامتکده: سرکار خانم دکتر رقیه جوان

خدمات ارائه شده: طب سوزنی، زالودرمانی،حجامت،ماساژ،داروخانه،فصد،مشاوره تغذیه و رژیم،ویزیت 

نحوه مراجعه وساعت کاری: حضوری هرروز هفته صبح ها 7:30الی 2  عصرها 3:30 الی8

آدرس: خراسان رضوی-سبزوار  خیابان اسد آبادی  جنب اداره ثبت   کلینیک ویژه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار طبقه دوم 

تلفن تماس: 44220869