مرکز مطالعات کوهورت سبزوار به عنوان یکی از خدمات دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بوده که وظیفه خدمت رسانی به همشهریان گرامی را بر عهده دارد. در حال حاضر درمان و کنترل بیماری‌های مزمن و غیر واگیر مثل قند، فشار خون، سرطان و غیره به علت افزایش انتشاری که پیدا کرده‌اند برای حوزه سلامت بسیار مهم می‌باشد.

افراد مورد مطالعه در طرح کوهورت سبزوار سن ۳۵ تا ۷۰ سال از هر دو جنس ساکن در منطقه توحید شهر سبزوار می باشند که با هدف ارتقاء سلامت جامعه از طریق شناسایی زود هنگام بیماری ‌و شناخت علل اصلی بروز آن، جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از برخی بیماریها مثل سکته قلبی، مغزی و نیز کاهش هزینه‌های درمانی و افزایش میل به زندگی راه اندازی شده است.

این پروژه یک طرح ۱۵ ساله می‌باشد که از تاریخ ۲۳ بهمن سال ۱۳۹۵ با حضور دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری در سبزوار افتتاح شده و نمونه‌گیری‌هایی از خون، ادرار، مو و ناخن آنها به عمل آمده است که این خون و ادرار تا ۱۵ سال در فریزرهای مخصوصی به نام “بیوبانک” برای بررسی‌های پزشکی آینده نگهداری می‌شوند.

در این طرح مو و ناخن‌های فرد نیز نگهداری می‌‌شود تا بتوان در صورت ابتلاء فردی به یک بیماری مزمن، بر روی مو و ناخن او آزمایشاتی را برای آگاهی از وضعیت بیماری و علت بوجود آمدن بیماری انجام داد.

پس از پایان نمونه‌گیری از این 5 هزار نفر سپس وارد فاز پیگیری می‌شویم که در این فاز تمام اتفاقات یکساله اخیر این افراد را مورد بررسی قرار می دهیم یعنی فرد اگر بیمار یا خدانکرده فوت کرده باشد دلیل بیماری یا مرگ را مطلع می‌شویم تا بتوانیم در پایان فاز اول طرح کوهورت در این منطقه بار بیماری آنجا را از لحاظ عوارض قلبی، قند و یا دیگر بیماری‌های مزمن شناسایی کنیم.