چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی فشارخون با شعار « از میزان فشارخون خود مطلع شوید»

روابط عمومی معاونت بهداشتی / دکتر فاطمه نوده در این خصوص گفت: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری­های قلبی، بیماری­های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است. در سال 2017، بالغ بر 10 میلیون نفر در جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.

وی افزود: میزان آگاهی مردم از ابتلا به این بیماری 37 درصد می باشد که متاسفانه این میزان آگاهی بسیار پایین می باشد و کمتر از نیمی از مبتلایان نیز از درمان مناسب و مستمر برخوردار می­شوند. در بسیج ملی کنترل فشارخون سال 1398 نیز و طبق بررسی های انجام شده در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوارمشخص گردید3/10در صد جمعیت بالای 30سال تحت پوشش دانشگاه مبتلا به بیماری فشار خون می باشند. اتحادیه جهاني فشارخون بالا(WHL از سال  2005 میلادی برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی روز جهانی به نام این بیماری تعیین کرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به موضوع امسال روز جهانی فشارخون، افزود: شعار امسال  « از میزان فشارخون خود مطلع شوید» و با پیام «از میزان فشارخون خود مطلع شوید، آن را کنترل کنید تا زندگی طولانی تری داشته باشید» نام گذاری شده است.

 دکتر فاطمه نوده در ادامه گفت: در واقع هدف غربالگری و اندازه گیری رایگان فشارخون، ارزیابی نمایه توده بدنی و آموزش افراد در خصوص فشارخون بالا و نیز اطلاع از میزان فشارخون، مفهوم آن و ارجاع افراد با فشارخون بالا برای ارزیابی بیشتر، درمان و پیگیری منظم به مراکز بهداشتی درمانی است لذا از تمامی همشهریان عزیز تقاضا می شود برای پیشگیری و کنترل بیماری توصیه های زیر را مد نظر قرا دهند:

1 - رعایت شیوه زندگی سالم وخود مراقبتی در منزل (تغذیه صحیح، فعالیت بدنی مناسب، عدم یا ترک مصرف دخانیات و الکل)

2 - اندازه گیری و پایش فشارخون به صورت دوره ای

3 - آشنایی با علائم عوارض بیماری فشارخون بالا و عوارض دارویی آن

4 - آشنایی با علائم فوریت های فشارخون بالا،........ و اقدامات لازم

وی در پایان اظهار داشت: اما امسال با توجه به بحران بیماری کرونا ویروس(کووید 19) شرایط بزرگداشت این روز متفاوت تر از سال های قبل است وفعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سال 99به شرح زیر اعلام می گردد:

-آموزش همگانی فقط از طریق کانال های مجازی، ارسال پیامک، پلاکارد، بیل بورد، بوردهای الکترونیکی

- ارسال پیام های آموزشی و برگزاری مسابقات پرسش و پاسخ در خصوص بیماری فشارخون بالا

- برگزاری برنامه های آموزشی و مسابقات پرسش و پاسخ در خصوص بیماری فشارخون بالا در صدا و سیمای محلی

-آموزش و تشویق افراد به اندازه گیری فشارخون و خود مراقبتی در منزل

-آموزش و تشویق بیماران مبتلا به فشارخون بالا به خود مراقبتی و پایش بیماری در منزل

-آموزش مراجعات منظم به خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکزخدمات جامع سلامت برای مراقبت بیماری با رعایت دستورالعمل های پیشگیری از بیماری کرونا 

 


١٤:٢٤ - يکشنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ١١٧٨٠    /    تعداد نمایش : ١١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: