چاپ        ارسال به دوست

دکتر مهتاب خواجه متخص وجراح عمومی ونیز استادیار دانشگاه علوم پزشکی سبزوار :

روزه داری با کاهش التهاب در بدن سبب تقویت سیستم ایمنی میگردد

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امداد وبه نقل از دکتر مهتاب خواجه متخص وجراح عمومی ونیز استادیار دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ، هیچ مطالعه ای مبنی بر خطر روزه داری و افزایش ابتلا به کووید 19 دیده نشده است. تمامی افراد سالم با رعایت موارد بهداشتی و تغذیه ای می توانند روزه بگیرند . بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند و بهبود یافته اند حداقل تا 6 هفته بعد از بهبودی اقدام به روزه داری نکنند.

معاون آموزشی بیمارستان، همچنین در بخش دیگری از سخنانش افزود:اعمال الکتیو ضروری ، این پتانسیل را دارد که به سرعت بدتر شود تا جایی که ممکن است اضطراری شود، این اعمال بنا به برنامه ریزی دانشگاه و بر اساس پروتکل کنترل عفونت و رعایت موارد حفاظتی و شرایط بیمار قابل انجام است. اعمال الکتیو نیمه ضروری و غیر ضروری ، که در صورتیکه عمل جراحی انجام نشود احتمال تبدیل شدن آنها به عمل اورژانسی کم است و یا به تاخیر انداختن آن باعث افزایش ریسک عوارض جانبی برای بیمار نمی گردد، این اعمال تا زمانی که شیب بیماری کووید 19 نزولی گردد ، می تواند به تعویق افتد.  خدمات جراحی اورژانسی، این خدمات بنا به صلاحدید و تشخیص جراح، شامل اعمالی میباشند که به جهت حفظ جان بیمار ارائه خدمت برای انها الزامی بوده و می بایست انجام گردد. در کلیه اعمال جراحی اورژانس رعایت شرایط حفاظت فردی برای بیماران  و پرسنل و ضدعفونی محیط می بایست صورت پذیرد.                                                                   این متخصص وجراح عمومی در ادامه گفت: نکته مورد توجه دیگر اینکه در مراکز اختصاصی کرونا ، اعمال جراحی انتخابی ( الکتیو) مطلقا ممنوع بوده و صرفا ارائه خدمات به بیماران کرونایی امکان پذیر است.

 این استادیار دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد:در ماه مبارک رمضان از لحاظ رعایت رژیم غذایی بیماران از مصرف غذاهای سنگین ( کباب و کله پاچه) و مصرف نمک پرهیز نمایند . و به مصرف مایعات فراوان ، میوه و سبزیجات تازه و غذاهای سبک توصیه فراوان شده است. بیمارانی که فاز حاد بیماری خود را سپری کرده اند ، بعد از مشاوره با متخصص مربوط به بیماری خود و تنظیم داروهای مصرفی در وعده افطار و سحر میتوانند روزه داشته باشند .وی با تاکید براین مطلب که طبق مطالعات انجام شده روزه داری با کاهش التهاب در بدن سبب تقویت سیستم ایمنی میگردد و در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب و رعایت اصول بهداشتی مربوطه هیچ گونه مغایرتی با کاهش سطح ایمنی افراد ندارد.

دکتر خواجه در پایان یادآورشد: افراد باید فاصله گذاری اجتماعی را هم چنان رعایت کرده ودر مکان های شلوغ و تجمعات تا حد امکان ظاهر نشوند ، در صورت ضرورت کاری حتما از ماسک استفاده کنند . شستشوی مداوم دستها باآب و صابون و ضدعفونی مرتب دستها و سطوح از ارکان اصلی پیشگیری از کرونا می باشد./رشیدنژاددانلود فايل : _DSC0081.jpg ( 80KB )


١٠:٣٩ - يکشنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ١١٧١٩    /    تعداد نمایش : ١٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: