چاپ        ارسال به دوست

پیام معاون بهداشتی به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز

روابط عمومی معاونت بهداشتی /دکتر فاطمه نوده معاون بهداشتی دانشگاه در پیامی به مناسبت روز جهانی و هفته اطلاع رسانی ایذر گفت :

اکنون بیش از 30 سال از همه گیری جهانی ایدز می گذرد و همه شاهد عوارض چند جانبه اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی این بیماری در اقصی نقاط دنیا بوده ایم .امروزه 35 میلیون انسان با اچ آی وی زندگی می کنند و تعداد 19 میلیون نفر از آنان از ابتلا به این ویروس آگاه نیستند و در ایران طبق آخرین آمار، تا پایان شهريورماه سال جاری تعداد مبتلایان به ویروس HIV حدود 36571 نفر است که 83 درصد را مردان و 17 درصد را زنان تشکیل می دهند. ماباید تلاش کنیم کسی که به  HIVمبتلا شده است اول خودش مطلع شود و درگام بعدی به دارو دسترسی داشته باشد.

افراد مبتلا به HIV ،  امروزه می توانند زندگی طولانی، سالم و بهینه ای داشته باشند. مهار ایدز نیاز به عزم جدی، برنامه ریزی دقیق و همکاری بین بخشی دارد چنانچه این بیماران به موقع شناسایی شده و تحت درمان قرار بگیرند، میزان ویروس در خونشان تا حدی کاهش پیدا می کند که دیگر قابلیت انتقال ندارد.

باید تمرکز را روی مشاوره و آگاه سازی مردم قرار دهیم و مراکز تشخیصی را افزایش دهیم که البته  اخیرا 21 پایگاه تشخیص انجام دهنده تست تشخیص سریع HIV در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار راه اندازی شده است.

در راستای برنامه استراتژیک چهارم کشوری برنامه کنترل عفونت HIV برنامه هایی همچون اطلاع رسانی و آگاهی عموم جامعه، افزایش بیماریابی در جمعیت های آسیب پذیر شامل؛ معتادان تزریقی و افرادی که روابط جنسی پرخطر دارند و همچنین شناسایی و درمان زنان باردار مبتلا به ویروس HIV در دستور کار است.

بحث انتقال بیماری از مادر به کودک اهمیت زیادی دارد که در این خصوص از ابتدای سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایگاه های سلامت حاشیه شهرسبزوار زنان باردار مورد غربالگری قرار گرفته و از لحاظ بیماری ایدز بررسی می شوند که این برنامه تا سال آینده شامل تمام زنان باردار در کل دانشگاه شده و کلیه مادران باردار تحت آزمایش ایدز قرار می گیرند.

دکتر فاطمه نوده

معاون بهداشتی دانشگاه


شعار روز جهانی ایدز در سال 1396:

سلامتی حقی برای همه

با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام، درمان و حمایت از مبتلایان به اچ ای وی


١٣:٥٦ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٧٥٠٤    /    تعداد نمایش : ٧٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: