آئین نامه حقوق مالکیت معنوی در استفاده از منابع الکترونیکی

 حقوق پدیدآورندگان برای استفاده از آثاری که خلق می‌کنند، از قراردادهای بين‌المللي و همچنين قوانين بسياري از کشورها به رسميت شناخته شده است. اين حقوق در مجموع به‌عنوان «کپي‌رايت» يا حق مالکيت فكري ناميده شده است.

 

استفاده از منابع الکترونیکی در عصر حاضر که عصر دیجیتال نامیده می شود، یکی از متداولترین روش های استفاده از منابع و برطرف کردن نیاز های اطلاعاتی است. اما در استفاده از این نوع منابع، قوانین و چارچوبی وجود دارد که افراد و سازمان ها باید از آن پیروی نمایند. آيين نامه حاضر با هدف بهبود ارائه خدمات و رعايت حقوق مالكيت فكري و مسائل حقوقي مربوط به استفاده از منابع الكترونيكي تدوين شده است.

 

تعاریف

منبع دیجیتال

منظور از منبع دیجیتال در این آیین نامه ، انواع مختلف منابع اطلاعاتی اعم از کتابها، مجلات، پايان نامه، طرح تحقيقاتي، کارآزمايي هاي باليني، اطلاعات دارويي، گايدلاين ها( راهنماهاي پزشکي)، چندرسانه اي ها، تصوير، فايل ويدئويي و ... الکترونيکي است که بصورت برخط و از راه دور قابل استفاده و در دسترسي كاربران مجاز مي باشد .

 

 مجموعه الکترونیکی

منظور از مجموعه های الکترونیکی ، پایگاه های ارائه دهنده منابع الکترونیکي شامل تعداد مختلفي از انواع منابع الکترونيکي موجود در زمينه هاي مختلف پزشكي و پيراپزشكي مي باشد كه از طريق ناشران و يا شركت هاي توليد كننده منابع اطلاعاتي ارائه شده و در اختيار كاربران قرار دارند . و شامل سه گروه زير مي باشد:

الف- پایگاه ها ی اطلاعاتی و مجلات الکترونیکی خریداري شده( کنسرسيومي وزرات بهداشت)

ب- پایگاه های دسترسی آزاد(Open access)

ج- منابع رایگان تحت وب

 

استفاده از منابع الکترونیکی

منظور امکان عضویت ، انجام عملیات جستجو ، مشاهده جزئیات اطلاعات منابع الکترونیکی ، دریافت متن کامل منابع الکترونيکي موجود در مجموعه هاي الكترونيكي دانشگاه است.

 

 حقوق مالکیت معنوی

مالکیت/حقوق فکری/معنوی به حقوقی گفته می‌شود که به صاحبان آن حق بهره‌وری از فعالیت‌های فکری و ابتکاری انسان را مي‌دهد و ارزش اقتصادي و قابليت دادوستد دارد ولي موضوع آن شيء معين مادي نيست.  که در این آیین نامه حق بهره وری و شیوه های استفاده  از انواع منابع ديجيتالي مد نظر مي باشد.

 ماده ۱: کاربران یا استفاده کنندگان 

منظور از کاربران و استفاده کنندگان از منابع الکترونیکی دانشگاه ، کلیه افراد حقیقی و حقوقی داراي رابطه شغلي با دانشگاه علوم پزشکي سبزوار است به نحوي كه اين افراد قادر باشند با استفاده از يكي از روشهاي دسترسي به شبكه اينترنت دانشگاه ، از منابع موجود در وب سايت كتابخانه ديجيتال استفاده نمايند .

   ماده۲: روشهای دسترسی و استفاده از منابع الکترونیکی  

انواع روشهایی که برای استفاده از منابع الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مورد استفاده قرار مي گيرند بشرح زير مي باشند :

الف  مراجعه به کلیه سیستم های کامپیوتری موجود در مجتمع آموزشي پردیس دانشگاه، ستاد مرکزی دانشگاه، بيمارستانهاي آموزشي محمد واسعی، شهیدان مبینی، شهید بهشتی امداد، حشمتیه، قمربنی هاشم، بیمارستان ولیعصر جغتای، دانشکده پرستاری جوین، مراکز بهداشتی شهرستان سبزوار

ب-  دسترسی به مجموعه منابع الکترونیک خارج از شبکه اینترنت دانشگاه بر اساس دریافت و استفاده از طریق اکانت های VPN دانشگاه

ج- عضویت در پایگاه هایی که امکان رجیستري دارند که پس از آن مي توان با دريافت نام کاربري و کلمه عبور  بدون VPN به آنها وارد و منابع را جستجو و استفاده کرد.

د- سیستم تلفن همراه  (اندروید و IOS)

 

ماده۳: شرایط دسترسی به منابع الکترونیکی

تقریبا تمام پایگاههای اطلاعاتی موجود در کتابخانه دیجیتال به روش اشتراک سالانه تهيه شده و مالکيت آن متعلق به ناشر يا کارگزار آن مي باشد که دسترسي و استفاده آن تابع شرايط زيل مي باشد.

الف-  بر اساس توافق فی مابین دانشگاه و ناشران ، دانلود سیستماتیک (دانلود کل یک کتاب یا همه مقالات يک شماره از يک مجله در يك زمان مشخص ) توسط كاربران تخلف محسوب شده و ممنوع مي باشد .

ب-  مسئولیت حفظ و نگهداری اکانت های ایجاد شده جهت کاربران بر عهده ایشان می باشد . لذا در صورت سوء استفاده از اين اکانت ها، مسئوليت سوء استفاده بر عهده کاربر مي باشد .

ج- اکانت های ایجاد شده جهت استفاده از منابع الکترونیکی صرفا تسهیل کننده روش دسترسی به منابع مي باشند و سطح دسترسي به منابع الکترونيکي ( نظير تعداد منابع يا بازه زماني دسترسي به آرشيو مطالب يك منبع الكترونيكي ) تابع قرارداد و نحوه اشتراك مجموعه هاي الكترونيكي است . لذا در صورتيكه با وجود استفاده از اكانت شخصي كاربر ، براي دسترسي به يك منبع الكترونيكي خاص از كاربر نام كاربري و كلمه عبور درخواست شود ، منبع مذكور تحت اشتراك دانشگاه قرار ندارد .

 د- دسترسی به دیگر منابع دیجیتال دانشگاه از جمله کتابهای آن لاین، اطلسها، پایان نامه‌ها به جهت رعایت حقوق مولفین فقط با حضور در محل کتابخانه و درخواست از کتابدار مرجع امکان پذیر است.

و- در ارتباط بادسترسی به لوح فشرده پایان نامه ها امکان دسترسی به صورت محدود امکان پذیر است. امکان دسترسی و پرینت به تمام  پایان نامه وجود ندارد.

ه-  دسترسی به لوح فشرده اطلس و کتابها فقط برای اعضا و با دسترسی محدود امکان پذیر است. ( امکان کپی کامل یا بخش اعظم آن وجود ندارد.)

  

ماده۴ : نحوه برخورد با تخلفات

الف- بر اساس بند الف ماده ۲ هرگونه دانلود سیستماتیک تخلف محسوب شده و تمام خسارتهای ناشی از شکایت ناشرین يا نمايندگي آنها بر عهده فرد مذکور مي باشد ( اطلاعات پروفايل اين گروه کاربران از طريق گزارشات و تهيه خروجيهاي مديريتي قابل استخراج مي باشد)

  ب- در اخیار قرار دادن اکانت VPN به سایر افراد به منظور استفاده یا دانلود مقاله یا سایر منابع بر عهده فرد دارنده اکانت می باشد و تمام مسئولیتهاي حقوقي آن نيز بر اساس بند الف متوجه فرد مذکور مي باشد. 

 

 

   دانلود : آیین_نامه_مالکیت_معنوی.pdf           حجم فایل 487 KB
آمار بازديد این صفحه:

362

تاریخ آخرین بروزرسانی:
چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨